Przejdź do zawartości

Zintegrowany system informatyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zintegrowany system informatyczny (ang. Integrated Management Information System) – system informatyczny wspomagający zarządzanie, który jest zorganizowany modułowo lub komponentowo i obsługuje wszystkie obszary zarządzania[1]

Jest to najbardziej merytorycznie i technologicznie zaawansowana klasa systemów informatycznych wspomagających zarządzanie w przedsiębiorstwach i instytucjach. Optymalizuje procesy zarówno wewnętrzne, jak i zachodzące w najbliższym otoczeniu poprzez oferowanie gotowych narzędzi. Narzędzia te służą do automatyzacji wymiany danych pomiędzy działami przedsiębiorstwa oraz pomiędzy przedsiębiorstwem a innymi podmiotami biznesowymi z jego otoczenia (np. kooperantami, dostawcami, odbiorcami, bankami, urzędami skarbowymi).

Głównymi cechami systemu są: kompleksowość funkcjonalna, integracja danych i procedur, elastyczność funkcjonalna i strukturalna, zaawansowanie merytoryczne i technologiczne oraz otwartość.

Wśród tendencji rozwojowych należy wskazać:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wrycza S. (red. nauk.): Informatyka ekonomiczna: podręcznik akademicki. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2010, s. 345. ISBN 978-83-208-1863-5.