Przejdź do zawartości

Zjawisko Baader-Meinhof

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zjawisko Baader-Meinhof, zwane również iluzją częstotliwości – iluzja, w której słowo, nazwa lub rzecz, która niedawno zwróciła na siebie uwagę, wydaje się wkrótce potem pojawiać z nieprawdopodobną częstotliwością.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Termin został ukuty w 1994 r., kiedy współpracownik czasopisma St. Paul Pioneer Press z amerykańskiej Minnesoty napisał, że po usłyszeniu o niemieckiej grupie Baader–Meinhof wielokrotnie natrafia na wzmianki o tej grupie. Artykuł otrzymał setki odpowiedzi od czytelników, którzy również zauważyli u siebie podobne doświadczenia[1][2].

W roku 2005 profesor Uniwersytetu Stanforda Arnold Zwicky nazwał to zjawisko iluzją częstotliwości (ang. frequency illusion)[3]. Obecnie oba terminy są często używane zamiennie.

Wyjaśnienie zjawiska[edytuj | edytuj kod]

Zjawisko Baader-Meinhof występuje z powodu wyczulenia mózgu na wyszukiwanie wzorców. Kiedy mózg wykryje, że dana informacja pojawia się wielokrotnie, próbuje następnie wyszukiwać kolejne powtórzenia, dopatrując się sekwencji[2].

Arnold Zwicky zasugerował, że zjawisko to jest spowodowane połączeniem dwóch błędów poznawczych: uwagi selektywnej i efektu potwierdzenia. Uwaga selektywna pozwala świadomości priorytetyzować informacje, które mają większe znaczenie w konkretnej sytuacji i ignorować wszystko inne. Efekt potwierdzenia to tendencja do brania pod uwagę jedynie informacji, które potwierdzają własne przekonania, niezależnie od ich prawdziwości. Szczególną cechą zjawiska Baader-Meinhof jest to, że w rzeczywistości nie ma prawdziwego wzrostu częstotliwości wystąpienia rzeczy czy zjawisk, które zwróciły na siebie uwagę[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pacific Standard Staff, There's a Name for That: The Baader-Meinhof Phenomenon [online], Pacific Standard [dostęp 2019-07-16] (ang.).
  2. a b The Baader-Meinhof Phenomenon [online], Damn Interesting [dostęp 2019-07-16] (ang.).
  3. a b Language Log: Just between Dr. Language and I [online], itre.cis.upenn.edu [dostęp 2019-07-16].