Zjednoczenie Niemieckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zjednoczenie Niemieckie (niem. Deutsche Vereinigung, DtV) – niemiecka organizacja o profilu narodowo-socjalistycznym, działająca w województwie pomorskim i poznańskim w granicach II RP[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstała w 1934 r. w Bydgoszczy po podpisaniu przez Polskę paktu o nieagresji z Niemcami. W skład organizacji weszły organizacje mniejszości niemieckiej w Polsce, jak "Blok Jedności" działający w poznańskim, "Blok Młodoniemiecki" działający na Pomorzu oraz szereg innych mniejszych organizacji. Kierownictwo organizacji objął początkowo Erik von Witzleben, a następnie Hans Kohnert[2]. Organizacyjnie DtV, podobnie jak inne niemieckie organizacje w przedwojennej Polsce, podlegała Hauptamt Volksdeutsche Mittelstelle, zwanej w skrócie VoMI, kierowanej przez Obergruppenführera SS Wernera Lorenza[3]. Zjednoczenie Niemieckie rywalizowało z inną organizacją mniejszości niemieckiej w Polsce – Partią Młodoniemiecką w Polsce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przemysław Hauser, Kolonista niemiecki na ziemiach polskich w XIX i XX wieku - mit i rzeczywistość, Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 1994, s. 14, ISBN 83-232-0665-1, OCLC 830100507.
  2. Julitta Mikulska Bernaś, Franciszek Bernaś: V kolumna. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1977
  3. Valdis O. Lumans: Werner Lorenz – Chef der »Volksdeutschen Mittelstelle. w Die SS: Elite unter dem Totenkopf. Ronald Smelser, Enrico Syring, Schöningh, Paderborn 2000, ​ISBN 3-506-78562-1​, S. 332–345

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Julitta Mikulska Bernaś, Franciszek Bernaś: V kolumna. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1977