Zjednoczenie Polskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zjednoczenie Polskie
Lider

Kazimierz Barczyk

Data założenia

1993

Data rozwiązania

1998

Ideologia polityczna

konserwatyzm

Poglądy gospodarcze

solidaryzm

Zjednoczenie Polskie – polska prawicowa partia polityczna istniejąca w latach 1993–1998.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Partia powstała na bazie Porozumienia Regionalnego RdR, założonego przed wyborami parlamentarnymi w 1993 przez grupę polityków RdR (m.in. Edmunda Krasowskiego i Kazimierza Barczyka) sprzeciwiających się koncepcjom Jana Olszewskiego, który nie zgadzał się na wspólne listy wyborcze z Porozumieniem Centrum. Działacze RdR po opuszczeniu partii weszli do komitetu wyborczego PC-Zjednoczenie Polskie, a po przegranych wyborach sformalizowali działalność, rejestrując ugrupowanie polityczne pod nazwą Zjednoczenie Polskie, na którego czele przez cały okres działalności stał Kazimierz Barczyk.

W 1994 ZP weszło w skład Sekretariatu Ugrupowań Centroprawicowych, zaś w wyborach prezydenckich w 1995 poparło Hannę Gronkiewicz-Waltz. Partia należała do założycieli AWS. W wyborach parlamentarnych w 1997 z jej list posłami zostało 7 kandydatów ZP i związanego z nim Stowarzyszenia Nowa Polska:

W 1998 ugrupowanie zaprzestało dalszej działalności, przystępując do RS AWS.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Krystyna Paszkiewicz (red.): Partie i koalicje polityczne III Rzeczypospolitej. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2004, s. 218–220. ISBN 83-229-2493-3.