Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce
Polish Roman Catholic Union of America
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Chicago
Data założenia 1873
Rodzaj stowarzyszenia organizacja polonijna
Prezes Joseph A. Drobot, Jr
brak współrzędnych
Strona internetowa

Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce (ang. Polish Roman Catholic Union of America) − w skrócie odpowiednio ZPRKA i PRCUA - to najstarsza (założona w 1873) polonijna katolicka organizacja bratniej pomocy w Stanach Zjednoczonych i druga (po Związku Narodowym Polskim) co do liczebności członków.

Jak wszystkie polonijne organizacje braterskie, ZPRKA jest też spółką ubezpieczeniową oferującą swym członkom ubezpieczenia na życie, konta emerytalne oraz liczne programy członkowskie. Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce jest licencjonowane w 24 stanach - Arkansas, Kalifornia, Connecticut, Delaware, Floryda, Illinois, Indiana, Kansas, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, New Hampshire, New Jersey, Nowy Jork, Ohio, Pensylwania, Rhode Island, Teksas, Vermont, Wirginia Zachodnia i Wisconsin.

W siedzibie głównej Zjednoczenia w Chicago mieści się Muzeum Polskie w Ameryce, najstarsza i największa tego typu placówka na kontynencie amerykańskim, a także obszerna biblioteka.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]