Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii
Federation of Poles in Great Britain
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Londyn
Data założenia 1946
Rodzaj stowarzyszenia organizacja polonijna
Zasięg Wielka Brytania
Prezes Włodzimierz Mier-Jędrzejowicz
brak współrzędnych
Strona internetowa
Budynek POSK-u

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii - ZPWB (Federation of Poles in Great Britain) – największa federacja organizacji polonijnych na świecie, z siedzibą w Londynie - 240 King Street, London W6 0RF w budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego.

Historia oraz misja[edytuj]

ZPWB zostało założone w 1946, gdy rząd brytyjski, a następnie kolejne kraje, przestały uznawać Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie na rzecz rządu komunistycznego w Polsce. Zjednoczenie aż do 1990 reprezentowało polską emigrację w Londynie wobec władz Wielkiej Brytanii.

Po przekazaniu insygniów prezydenckich przez prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego prezydentowi Lechowi Wałęsie, pewne obowiązki rządu polskiego przekazane zostały Zjednoczeniu Polskiemu, które zostało uznane przez rządy polski i brytyjski, jak również inne polonijne organizacje na świecie, za organizację reprezentującą polską grupę etniczną zamieszkałą w Wielkiej Brytanii. Dotychczas jest to jedyna organizacja polonijna w Wielkiej Brytanii, która jest uznawana przez rząd brytyjski. Dlatego też Zjednoczenie oprócz promowania i obrony interesów mniejszości polskiej w Wielkiej Brytanii broni również interesów Polski i Polaków przed rządem Wielkiej Brytanii.

Skład organizacyjny[edytuj]

Zjednoczenie Polskie jest federacją organizacji. W skład Zjednoczenia wchodzi kilkadziesiąt organizacji i stowarzyszeń polonijnych na terenie Wysp Brytyjskich.

Organizacje członkowskie (stan na grudzień 2009)[edytuj]

Prezesi[edytuj]

Zobacz też[edytuj]