Zjednoczona Lewica i Alternatywa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Esquerra Unida i Alternativa
Lider Jordi Miralles i Conte
Data założenia 1998
Adres siedziby C/Doctor Aiguader 10, 08003 Barcelona
Ideologia polityczna socjalizm, komunizm, zielona polityka, republikanizm
Poglądy gospodarcze socjalizm, ekologiczna reforma podatkowa
Liczba członków 4000
Członkostwo
międzynarodowe
Europejska Lewica Antykapitalistyczna, Europejska Partia Lewicy
Europejska Grupa
Parlamentarna
Europejska Partia Lewicy
Młodzieżówka Alternativa Jove – Joves d'EUiA
Obecni posłowie 1 (wybrany z listy Zjednoczona Lewica),
2 w parlamencie Katalonii
Hiszpania
Godło Hiszpanii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Hiszpanii

Zjednoczona Lewica i Alternatywa (Esquerra Unida i Alternativa, EUA) – partia polityczna z hiszpańskiej Katalonii. Jest katalońskim przedstawicielstwem Izquierda Unida (IU). EUA powstała w 1998 roku, jednocząc wiele małych ugrupowań lewicowych, takich jak PSUC viu i Partii Komunistów Katalońskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1987 roku powstała Inicjatywa dla Katalonii, której celem było nie tylko odtworzenie ruchu komunistycznego w Katalonii, który poważnie ucierpiał wskutek wewnętrznego kryzysu i wyborów na początku lat osiemdziesiątych, ale starał się zbudować nowy polityczny ruch eurokomunistów, otwartych na nowe ruchy społeczne. Ze względu na napięcia w koalicji w 1997, Partia Komunistów Katalońskich opuściła koalicję i postanowiła utworzyć nową partię polityczną.

EUA została założona w 1998, po kryzysie wyborczym koalicji Inicjatywa dla Katolinii. EUiA została założona przez kilka podmiotów politycznych, wśród których komuniści tworzyli najważniejszą grupę. Nowe grupowanie tworzyło:

  • Partit dels Comunistes de Catalunya
  • Partit Socialista Unificat de Catalunya-Viu
  • Partido de Acción Socialista
  • Izquierda Alternativa
  • Partido Obrero Revolucionario

Zmiany w ogólnej koordynacji wyborczej, doprowadziły do zmiany strategii EUA który zaczął szukać porozumienia z Inicjatywą dla Katalonii. Tak więc, w 2003, EUiA została włączona do nowo powstałej koalicji wyborczej "Iniciativa per Catalunya Verds – Esquerra Unida i Alternativa".

Wybory[edytuj | edytuj kod]

W 2004 w wyborach powszechnych, koalicja zdobyła 234,790 głosów (5,84%). W 2008 partia utraciła ponad 50.000 głosów (181,753 głosów, 4,93%).

W wyborach samorządowych w 2011, uzyskała aż 11% radnych, sięgającą 63 i uzyskała bezwzględną lub względną większość, które pozwoliła rządzić w trzech gminach. Ponadto EUA zdobyła stanowiska ponad 20 burmistrzów w całej Katalonii.

W wyborach do parlamentu hiszpańskiego w 2011, ICV-EUiA zdobyła trzy mandaty i 279,599 głosów (8.09%).

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Poglądy działaczy partii nie są jednakowe, partie łączą postulaty zwiększenia autonomii dla Katalonii, republikanizmu i antykapitalizmu.

Ma silną pozycję w tzw. "czerwonym pasie" Barcelony. Ma ponad 4000 członków. Obecnie integruje się z koalicji ICV z którą ma wspólną grupę parlamentarną.

W 2007, wraz z młodzieżówką (Alternative Jove – Joves d'EUiA) rozpoczęła kampanię w hołdzie rewolucjoniście Che Guevary.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]