Zjednoczony Front Demokratyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Namibia
Godło Namibii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Namibii

Wikiprojekt Polityka

Zjednoczony Front Demokratyczny (ang. United Democratic Front, UDF; niem. Vereinigte Demokratische Front, VDF; afr. Verenigde Demokratiese Front, VDF) – namibijskie ugrupowanie polityczne opozycyjne wobec rządów SWAPO.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Organizacja została założona jako koalicja mniejszych partii, w tym Partii Damara Justusa Garoëba. W 1989 na jej kandydatów głosowało 5,65% Namibijczyków. Dziesięć lat później wraz z Sojuszem Demokratycznym Turnhalle partia zawarła koalicje powyborczą, dzięki czemu oba ugrupowania pełnią do dziś rolę oficjalnej opozycji wobec rządów SWAPO (mimo iż drugą co do wielkości partią w parlamencie jest Kongres Demokratów). W ostatnich wyborach parlamentarnych z 2004 na Front padło 3.10% głosów, co dało mu 3 z 78 miejsc w parlamencie. Partia reprezentowana jest od 1992 w Radzie Narodowej Namibii (izbie wyższej parlamentu), gdzie dysponuje nieprzerwanie jednym mandatem.

Największym poparciem ugrupowanie cieszy się w regionach Khomas, Kunene i Otjozondjupa. Na czele Frontu stoi Justus Garoëb.

Poparcie wyborców[edytuj | edytuj kod]

Wybory parlamentarne Procent głosów Liczba mandatów
2004 3,10% 3
1999 2,90% 2
1994 2,68% 2
1989 5,65% 4