Zjednoczony Kościół Kanady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zjednoczony Kościół Kanady
United Church of Canada
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Kościoły ewangelicko-unijne
Ustrój kościelny prezbiterianizm
Zasięg geograficzny  Kanada
Strona internetowa
Zjednoczony Kościół Kanady, Mont-Royal, Quebec

Zjednoczony Kościół Kanady (ang.: United Church of Canada) – największa chrześcijańska denominacja protestancka w Kanadzie i druga największa kanadyjska denominacja chrześcijańska po Kościele rzymskokatolickim. Kościół Zjednoczony Kanady został założony w 1925 roku w wyniku połączenia czterech wyznań protestanckich.

W 1925 roku kongregacjonaliści, metodyści i prezbiterianie stworzyli kościół z 600 000 członkami – który wzrósł do rekordowego poziomu 1,1 miliona w 1964 roku. Dziś szacuje się, że Zjednoczony Kościół Kanady liczy ok. 500 000 członków i cały czas traci wiernych[1]. Według danych z 2011 roku ponad 2 miliony Kanadyjczyków utożsamia się ze Zjednoczonym Kościołem Kanady i 464 tysiące w 2012 roku było jego członkami[2]. Kościół jest członkiem Kanadyjskiej Rady Kościołów, Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych, Światowej Rady Metodystów i Światowej Rady Kościołów.

Zjednoczony Kościół Kanady jest uważany za liberalny w nauczaniu moralnym, który akceptuje homoseksualizm i aborcję. Konserwatywni katolicy i protestanci uważają, że jest to typowy przykład „zdegenerowanego” i „wykastrowanego” chrześcijaństwa, natomiast pozytywnie o nim wyrażają się kręgi liberalne, lewicowe i feministyczne, które uważają go za „postępowe” i „nowoczesne” chrześcijaństwo[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The split in the United Church. National Post. [dostęp 2014-03-09].
  2. Organization and Governance. The United Church of Canada. [dostęp 2014-03-09].