Zmieinogorsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zmieinogorsk
Змеиногорск
Ilustracja
Budynek muzeum
Herb
Herb
Państwo  Rosja
Kraj Ałtajski
Powierzchnia 32,6 km²
Populacja (2005)
• liczba ludności

11 500
Nr kierunkowy (+7) 38517
Kod pocztowy 658480
Położenie na mapie Kraju Ałtajskiego
Mapa lokalizacyjna Kraju Ałtajskiego
Zmieinogorsk
Zmieinogorsk
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Zmieinogorsk
Zmieinogorsk
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Zmieinogorsk
Zmieinogorsk
Ziemia 51°10′N 82°11′E/51,166667 82,183333
Strona internetowa
Portal Portal Rosja

Zmieinogorsk (ros. Змеиногорск) – miasto w azjatyckiej części Rosji, w Kraju Ałtajskim, centrum administracyjne rejonu zmieinogorskiego.

Położenie[edytuj]

Miasto położone jest u podnóża gór w dolinie rzek Korbolicha (Корболиха) i Zmiejewka (Змеевка), dopływów rzeki Alej, 360 km na południowy zachód od Barnaułu. Najbliższe stacje kolejowe to Trietiakowo (Третьяково) odległe o 45 km i Rubcowsk (Рубцовск) odległe o 87 km. W skład okręgu miejskiego Zmieinogorsk wchodzi miasto Zmieinogorsk oraz wieś Łazurka (Лазурка) położona 25 km od miasta.

Historia[edytuj]

Miejscowość założona w 1736 roku w związku z przetwórstwem i wydobyciem rud metali, przez prawie 100 lat była znaczącym ośrodkiem wydobycia złota i srebra Rosji. Od 1952 posiada status miasta. Do Zmieinogorska zsyłano Polaków, dużą liczbę podczas II wojny światowej. W miejscowym muzeum znajduje się płyta grobowa Polaka Józefa Fedorowicza Dubienieckiego z 1889 roku, ocalała ze zniszczonego w latach 50. XX wieku cmentarza.

Zabytki[edytuj]

Płyta grobowa Józefa Dubienieckiego znajdująca się w muzeum.

W mieście warto zobaczyć dawne centrum miasta, gdzie znajdują się budynki związane z górnictwem, muzeum górnictwa, domy kupców, a na obrzeżach znajduje się góra Riewniucha (Ревнюха), z której wydobyto jaspis do wykonania Wazy Carycy, którą można podziwiać w Galerii Tretiakowskiej.