Zmieinogorsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zmieinogorsk
Змеиногорск
Ilustracja
Budynek muzeum
Herb
Herb
Państwo  Rosja
Kraj Ałtajski
Powierzchnia 32,6 km²
Populacja (2005)
• liczba ludności

11 500
Nr kierunkowy (+7) 38517
Kod pocztowy 658480
Położenie na mapie Kraju Ałtajskiego
Mapa konturowa Kraju Ałtajskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Zmieinogorsk”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Zmieinogorsk”
Ziemia51°10′N 82°11′E/51,166667 82,183333
Strona internetowa
Portal Rosja

Zmieinogorsk (ros. Змеиногорск) – miasto w azjatyckiej części Rosji, w Kraju Ałtajskim, centrum administracyjne rejonu zmieinogorskiego.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Miasto położone jest u podnóża gór w dolinie rzek Korbolicha (Корболиха) i Zmiejewka (Змеевка), dopływów rzeki Alej, 360 km na południowy zachód od Barnaułu. Najbliższe stacje kolejowe to Trietiakowo (Третьяково) odległe o 45 km i Rubcowsk (Рубцовск) odległe o 87 km. W skład okręgu miejskiego Zmieinogorsk wchodzi miasto Zmieinogorsk oraz wieś Łazurka (Лазурка) położona 25 km od miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość założona w 1736 roku w związku z przetwórstwem i wydobyciem rud metali, przez prawie 100 lat była znaczącym ośrodkiem wydobycia złota i srebra Rosji. Od 1952 posiada status miasta. Do Zmieinogorska zsyłano Polaków, dużą liczbę podczas II wojny światowej. W miejscowym muzeum znajduje się płyta grobowa Polaka Józefa Fedorowicza Dubienieckiego z 1889 roku, ocalała ze zniszczonego w latach 50. XX wieku cmentarza.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Płyta grobowa Józefa Dubienieckiego znajdująca się w muzeum.

W mieście warto zobaczyć dawne centrum miasta, gdzie znajdują się budynki związane z górnictwem, muzeum górnictwa, domy kupców, a na obrzeżach znajduje się góra Riewniucha (Ревнюха), z której wydobyto jaspis do wykonania Wazy Carycy, którą można podziwiać w Galerii Tretiakowskiej.