Przejdź do zawartości

Zmierzch tytanów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zmierzch tytanów
Clash of the Titans
ilustracja
Gatunek

fantasy, przygodowy

Data premiery

1981

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

118 min

Reżyseria

Desmond Davis

Scenariusz

Beverley Cross

Muzyka

Laurence Rosenthal

Zdjęcia

Ted Moore

Scenografia

Giorgio Desideri, Don Picton, Fernando Gonzalez, Peter Howitt, Frank White

Kostiumy

Emma Prteus

Montaż

Timothy Gee

Wytwórnia

Metro-Goldwyn-Mayer
Peerford Ltd.

Budżet

16 mln USD

Nagrody
1982: Saturn Award, Nagroda Młodych Artystów

Zmierzch tytanów (ang. Clash of the Titans) – film przygodowy koprodukcji amerykańsko-brytyjskiej z 1981 roku, wykorzystujący grecki mit o Perseuszu. W roli herosa wystąpił Harry Hamlin.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akrizjos, król Argos zamyka w trumnie swoją córkę Danaę wraz z wnukiem Perseuszem pod zarzutem cudzołóstwa. I posyła na morze. Bierze na świadków bogów olimpijskich twierdząc, że to nie zbrodnia. Nie wie, że ojcem dziecka jest sam Zeus. Ten wpada w furię. Rozkazuje Posejdonowi uwolnić Krakena, potwora morskiego i ostatniego z Tytanów. Ma zniszczyć miasto i zadbać, aby każdy mieszkaniec zginął. Ale Akrizjosa zabija samemu. Posejdon ma zadbać, by Danae i jej dziecię wylądowali na bezpiecznej wyspie Serifos i wiedli szczęśliwe życie.

Około dwudziestu lat później Zeus skazuje na straszliwe oszpecenie Kaliposa. Za zabijanie każdej żywej istoty. Szczególnie za wybicie latających koni, z których uchował się tylko Pegaz. Na nic zdały się błagania jego matki Tetydy. Miał poślubić księżniczkę Andromedę. Tetyda nie mogła pomóc synowi. Ale umniejszyła jego ból dbając by nikt inny nie tknął nigdy Andromedy. Jej matka Kasjopeja jest królową Joppy. Miasto – ośrodkiem kultu Tetydy. Przemówiła do swoich kapłanów w snach i wróżbach. Nakazując by każdy kandydat do ręki Andromedy musiał rozwiązywać zagadkę indywidualnie dobraną. Kto nie zgadnie, tego zabić. Tymczasem wysłała Perseusza właśnie do Joppy. Wściekłemu Zeusowi uzasadniając tym, że w jego wieku czas udowodnić swoją męskość i poznać trudy dorosłego życia. Zeus kazał Herze sprezentować mu tarczę, Atenie hełm niewidzialności, a Afrodycie miecz. Była to broń na boską miarę. Używając hełmu, Perseusz odkrył, że dusza Andromedy wbrew swojej woli opuszcza ciało nocą, by spotkać się z Kaliposem. Ten wymyśla wciąż nowe zagadki dla zalotników. Andromeda ma dosyć egzekucji i błaga go o uwolnienie miasta z klątwy. Na próżno. Gdy wróciła do pałacu, Perseusz walczy z nim. Za darowanie życia zobowiązuje go do zdjęcia klątwy. Po czym wraca do Joppy i rozwiązuje zagadkę.

Tetyda jednak nie daje za wygraną. Nie może ukarać człowieka, którego chroni sam Zeus. Ale może ukarać tych, których on kocha. I tym sposobem pomści krzywdę Kaliposa.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Plan filmowy[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Nagrody Saturn 1981

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]