Znaki szczególne (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Znaki szczególne
Ilustracja
Gatunek

obyczajowy

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Twórcy

Andrzej Twerdochlib

Główne role

Bronisław Cieślak
Tadeusz Borowski
Joanna Jędryka

Liczba odcinków

6

Produkcja
Produkcja

Studio Filmowe "Iliuzjon"

Reżyseria

Roman Załuski

Scenariusz

Andrzej Twerdochlib
Roman Załuski

Muzyka

Maciej Małecki

Zdjęcia

Janusz Pawłowski

Scenografia

Zdzisław Kielanowski

Czas trwania odcinka

41-62 min

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Polska

Data premiery

28 lutego 1977

Stacja telewizyjna

TVP

Pierwsza emisja

28 lutego – 4 kwietnia 1977

Lata emisji

1977

Status

zakończony

Format obrazu

4:3

Znaki szczególne – polski kolorowy serial obyczajowy z 1976 roku. Zdjęcia do serialu powstawały na budowach zapory wodnej w Besku i Portu Północnego[1] oraz w Brzozowie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Główny bohater – inż. Bogdan Zawada jest trzydziestokilkuletnim, samotnym, inteligentnym budowlańcem, który ze względu na swoją bezkompromisowość w żadnej pracy nie może dłużej zagrzać miejsca. Zmuszony do odejścia z kolejnej budowy na południu Polski, wyjeżdża do brata na Pomorze. Tu przypadkiem trafia na budowę portu na otwartym morzu (w domyśle Port Północny), która urzeka go. Zatrudnia się tam i zamieszkuje w hotelu robotniczym. Jako doskonały fachowiec i świetny organizator szybko awansuje – zostaje kierownikiem przedsiębiorstwa produkcji prefabrykatów, a w końcu otrzymuje lukratywną propozycję wyjazdu służbowego za granicę. Po wielu perypetiach natury osobistej i zawodowej wreszcie znajduje swoją życiową przystań – ma dobrą pracę, w której cieszy się doskonałą opinią, zyskuje serdecznych przyjaciół, poznaje kobietę, którą obdarza z wzajemnością uczuciem, otrzymuje mieszkanie.

Bohater serialu telewizyjnego Romana Załuskiego, trzydziestokilkuletni inżynier budownictwa wodnego, przywędrował Polskę od gór po morze. Jest tam, gdzie coś się buduje: port, zapora wodna. Nie chce robić kariery za wszelką cenę, pozostaje wierny swoim zasadom, kieruje się nimi w pracy i w postępowaniu z ludźmi. Nie potrafi się pogodzić z pewnymi sprawami, może dlatego wędruje, zmienia pracę. O nim i o ludziach wśród których się obraca opowiada serial "Znaki szczególne". Każda z występujących tu postaci ma swoją historię, odmienne życiorys, rozmaite doświadczenia[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W pozostałych rolach[edytuj | edytuj kod]

Tytuły odcinków[edytuj | edytuj kod]

  1. Podejrzany
  2. Rozbitek
  3. Układy
  4. Szantaż
  5. Romans
  6. Dom

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b e d. Znaki szczególne. „Film”. Nr 36(136), s. 19, 1975-09-07. Warszawa: RSW "Prasa-Książka-Ruch". 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Anna Samsonowska. Pytania o sens życia. „Kino”. Nr 7(139), s. 12-16, lipiec 1977. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. ISSN 0023-1673. 
  • Czesław Dondziłło. Znak szczególny-smutek. „Film”. Nr 15(1479), s. 17, 1977-04-10. Warszawa: RSW "Prasa-Książka- Ruch". ISSN 0137-463X. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]