Zofia Charlotta z Meklemburgii-Strelitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charlotta z Meklemburgii-Strelitz
Sophie Charlotte
Ilustracja
Wizerunek herbu
królowa Wielkiej Brytanii i Irlandii
Okres od 1761
do 1818
Jako żona Jerzego III
królowa Hanoweru
Okres od 1814
do 1818
Jako żona Jerzego III
Dane biograficzne
Dynastia meklemburska
Data i miejsce urodzenia 19 maja 1744
Mirow
Data i miejsce śmierci 17 listopada 1818
Royal Botanic Gardens
Ojciec Karol Ludwik Fryderyk
Matka Elżbieta z Saksonii-Hildburghausen
Mąż Jerzy III Hanowerski
Dzieci Jerzy IV,
Fryderyk August,
Wilhelm IV,
Charlotta,
Edward August,
Augusta Zofia,
Elżbieta,
Ernest August I,
August Fryderyk,
Adolf,
Maria,
Zofia,
Oktawiusz,
Alfred,
Amelia

Zofia Charlotta Mecklenburg-Strelitz (ur. 19 maja 1744 w Mirow, zm. 17 listopada 1818 w pałacu Kew) – niemiecka księżniczka Meklemburgii-Strelitz, królowa Wielkiej Brytanii.

Jej rodzicami byli książę Meklemburgii-Strelitz, Karol Ludwik Fryderyk, oraz jego żona Elżbieta z Saksonii-Hildburghausen, księżniczka Saksonii. Jej ślub z Jerzym III odbył się 8 września 1761 roku. Królowa Zofia patronowała twórczości Johanna Christiana Bacha oraz Wolfganga Amadeusa Mozarta. Jerzy III i Zofia mieli 15 dzieci, w tym dwóch przyszłych królów Wielkiej Brytanii:

Teściowa Charlotty nie powitała synowej z otwartymi ramionami, przez pewien czas panowało napięcie między nimi. Pomimo braku sympatii teściowej i tego, że król był przed ślubem związany z wieloma kobietami, małżeństwo było szczęśliwe. Pomimo że z biegiem czasu miała znaczny dostęp do władzy, nie nadużywała jej.

Królowa Charlotta była żywo zainteresowana sztuką, wspierała Jana Christiana Bacha, który był jej nauczycielem muzyki. Swój utwór poświęcił jej Wolfgang Amadeus Mozart. Królowa zakładała domy i szpitale dla oczekujących matek. Charlotta była także bardzo dobrym botanikiem amatorem. Wielką wagę przywiązywała do edukacji.

Charlotta utrzymywała bliskie stosunki z Marią Antoniną, królową Francji. Łączyła je miłość do muzyki i sztuki, nigdy jednak nie spotkały się osobiście. Po wybuchu rewolucji we Francji królowa Wielkiej Brytanii szykowała już apartamenty dla Marii Antoniny i jej rodziny. Charlotta była wstrząśnięta późniejszymi losami swojej przyjaciółki.

Choroba męża[edytuj | edytuj kod]

Po wystąpieniu u króla objawów szaleństwa trafił on pod opiekę żony, która jednak nie mogła odwiedzać go za często ze względu na jego gwałtowne zachowanie. Pomimo tego królowa wspierała męża w chorobie. Choć to jej syn miał pełnię władzy, Charlotta była prawną opiekunką Jerzego III od 1811 roku aż do swojej śmierci.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Na jej cześć nazwano rodzaj efektownych roślin południowoafrykańskich – strelicji (Strelitzia)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strelitzia reginae. W: plantzafrica.com [on-line]. South African National Biodiversity Institute. [dostęp 2016-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-18)].