Zofia Czartoryska z Sieniawskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zofia Sieniawska
Maria Zofia
Ilustracja
Herb
Leliwa
Rodzina Sieniawscy, Czartoryscy
Data urodzenia 15 kwietnia 1699
Data i miejsce śmierci 21 maja 1771
Warszawa
Ojciec Adam Mikołaj Sieniawski
Matka Elżbieta Helena Sieniawska
Mąż

Stanisław Ernest Denhoff, August Aleksander Czartoryski,

Dzieci

Izabela Lubomirska, Adam Kazimierz Czartoryski, Stanisław

Maria Zofia Czartoryska z Sieniawskich (ur.15 kwietnia 1699 r., zm. 21 maja 1771 w Warszawie) – córka Adama Mikołaja Sieniawskiego i Elżbiety Heleny Sieniawskiej.

Do chrztu była trzymana przez Piotra I Wielkiego, króla Augusta II Mocnego oraz księcia Rakoczego w obecności 15 tys. żołnierzy, co świadczyć może o wpływach jej rodziców.

Pierwszym mężem Zofii był Stanisław Denhoffhetman polny litewski, który zmarł w 1728 r., zaledwie cztery lata po ślubie. Młoda wdowa znajdowała się w posiadaniu wielu dóbr ruskich, a także rezydencji w Sieniawie, Puławach, Wilanowie i Brzeżanach. – była zatem jedną z najlepszych partii w Rzeczypospolitej. Jedna z jej rezydencji, odziedziczony po zmarłej w 1729 r. matce Wilanów, przypadł do tego stopnia do gustu Augustowi II, że wymusił oddanie go w 1730 r. w dożywotnią dzierżawę.

W 1731 r. Zofia została żoną księcia Augusta Aleksandra Czartoryskiegogenerała majora wojsk koronnych i wojewody ruskiego, twórcy potęgi Familii. Do wniesionych przez Zofię do małżeństwa dóbr, w 1733 r. dołączył Wilanów (po śmierci króla Augusta II), który do 1799 r. był własnością jej córki – Izabeli. Oprócz Izabeli dziećmi Zofii byli: Adam Kazimierz i zmarły w dzieciństwie Stanisław.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]