Zofia Czernicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zofia Czernicka
Data i miejsce urodzenia 13 grudnia 1949
Lublin
Zawód prezenterka, dziennikarka
Odznaczenia
Order Uśmiechu

Zofia Czernicka (ur. 13 grudnia 1949 w Lublinie) – polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna i konferansjerka, osobowość telewizyjna TVP.

Z wykształcenia doktor ekologii, córka naukowców, ukończyła Wydział Architektury krajobrazu na SGGW, doktorat w Instytucie Ekologii PAN. Zna cztery języki obce.

Dziennikarka i prezenterka telewizyjna w Telewizji Polskiej. Autorka wielu filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych, programów telewizyjnych: przez 11 lat prowadziła cotygodniowy autorski program Antena w TVP1, przez 9 lat prowadziła program Świat kobiet w TVP2, Studio Lato TVP, Mój dekalog w TV Polonia.

Prezenterka Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (do 1998)[1]. W 2000 obchodziła 20-lecie pracy zawodowej w TVP[2]. Właścicielka agencji PR TASK Group. Reżyser spektaklu z 1999 "Królewna Śnieżka" w Operze szczecińskiej

Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu, który otrzymała za pomoc dzieciom z polskich domów dziecka oraz udział w wielu akcjach charytatywnych na rzecz dzieci.

TVP[edytuj | edytuj kod]

Spektakle[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Była żoną lekarza prof. Zbigniewa Czernickiego[4] oraz długoletnią partnerką dziennikarza redakcji sportowej Andrzeja Żmudy[5]. Ma dwoje dzieci, oboje z zawodu są prawnikami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]