Zofia Dorota z Celle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zofia Dorota z Celle
ilustracja
Dane biograficzne
Data urodzenia 15 września 1666
Data śmierci 13 listopada 1726
Ojciec Jerzy Wilhelm
Matka Eleonora d'Esmier d'Olbreuse
Mąż Jerzy I (1682-1694)

Zofia Dorota z Celle, ang. Sophia Dorothea of Celle (ur. 15 września 1666, zm. 13 listopada 1726) - księżniczka Ahleden, żona elektora Hanoweru i późniejszego króla Wielkiej Brytanii Jerzego I.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zofia Dorota była jedynym dzieckiem Jerzego Wilhelma, księcia Brunszwika-Lüneburga, oraz hugenotki Eleonory d'Esmier d'Olbreuse. W 1682 wyszła za mąż za swojego kuzyna - Jerzego Ludwika, który w 1705, po śmierci swojego teścia i wuja - Jerzego Wilhelma, odziedziczył księstwo Lüneburg. Jerzy Ludwik został później również królem Wielkiej Brytanii jako Jerzy I (dzięki swojej matce, Zofii Hanowerskiej, która była córką Elżbiety Stuart - córki króla Jakuba I).

Nieszczęśliwa księżna[edytuj | edytuj kod]

Ich małżeństwo nie należało do szczęśliwych. Zofia Dorota była często łajana za niestosowanie się do zasad etykiety. Jej mąż i ona równie często mieli ostre i poważne kłótnie, ale ich stosunki nieco się poprawiły po urodzeniu się ich dzieci.

Zofia Dorota z Celle

Jerzy Ludwik miał jednak kochankę Melusinę von Schulenburg i wkrótce zaczął wyraźnie zaniedbywać oraz lekceważyć swoją żonę, aż jego rodzice osobiście prosili go o zachowanie większej dyskrecji w kontaktach z kochanką. Obawiali się, że małżeństwo ich syna zostanie zerwane i będą musieli oddać posag Zofii Doroty. Mąż zareagował na te prośby pozytywnie i od tego momentu zdradzał swoją żonę w sposób mniej widoczny. Małżonkowie rozwiedli się 28 grudnia 1694.

Romans[edytuj | edytuj kod]

Zofia Dorota sama znalazła sobie kochanka - Filipa von Königsmarck (brata Aurory von Königsmarck), który później nagle zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. 28 grudnia 1694 mąż Zofii Doroty rozwiódł się z nią i uwięził w Ahlden (Aller). Pozostała tam uwięziona przez ponad 30 lat, aż do swojej śmierci.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Zofia i Jerzy doczekali się dwójki dzieci:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • G. Brown, Georg I Ludwig, 2004 r.