Zofia Dziurzyńska-Rosińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zofia Dziurzyńska-Rosińska
Ilustracja
Artystka podczas pracy, lata 30. XX wieku
Data i miejsce urodzenia 18 stycznia 1896
Lwów
Data i miejsce śmierci 6 października 1979
Wrocław
Narodowość Polka
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka impresjonizm
modernizm

Zofia Dziurzyńska-Rosińska (ur. 18 stycznia 1896 we Lwowie[1], zm. 6 października 1979 we Wrocławiu) – polska malarka okresu modernizmu działająca głównie w Poznaniu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dziurzyńska-Rosińska na portrecie Olgi Boznańskiej

Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie, a później także w Monachium, Dreźnie i Paryżu. W stolicy Francji pobierała nauki w Akademii Colarossiego oraz w pracowni Olgi Boznańskiej[2].

Po ukończeniu edukacji na stałe zamieszkała w Poznaniu. W 1916 poślubiła ekonomistę Stefana Rosińskiego[1]. Od 1925 była członkiem Grupy Artystów Wielkopolskich „Plastyka”. W latach międzywojennych wielokrotnie eksponowała swoje prace w Salonie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wystawiała również w Zachęcie oraz w 1933 w Galerie Art et Artistes Polonais w Paryżu (w tym samym roku miała tam wystawę Boznańska)[2].

Malarstwo tej artystki przepojone jest światłem i słońcem, przestrzenią i oddechem; przecież nawet tak pozornie nieciekawy temat – jak: krany i dźwigi, okręty i barki w morskim porcie, pokazuje artystka jakoś uroczo i lekko.

Na otwartej 19 października 1958 wystawie zorganizowanej przez Związek Polskich Artystów Plastyków i Centralne Biuro Wystaw Artystycznych w Poznaniu w gmachu Odwachu przy Starym Rynku, Dziurzyńska-Rosińska pokazała ponad 70 obrazów olejnych, w tym pejzaże, portrety oraz kwiaty. Tego samego dnia w Odwachu odbył się wernisaż wystawy Marii Chybińskiej[3][4].

W zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku znajduje się portret Dziurzyńskiej autorstwa Olgi Boznańskiej z 1932 roku[1].

Zmarła w 1979. Została pochowana na Cmentarzu na Junikowie w Poznaniu[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Beata Zgodzińska: Zbiory Działu Sztuki Współczesnej. Wystawa w ramach obchodów 50-lecia Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (pol.). Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. [dostęp 10 lutego 2015].
  2. a b Zofia Dziurzyńska-Rosińska (pol.). altius.com. [dostęp 10 lutego 2015].
  3. a b Kolor i słońce w CBWA. „Głos Wielkopolski”, 23 października 1958. 
  4. Wystawa malarstwa Zofii Dziurzyńskiej-Rosińskiej w 1958 (pol.). Cyfrowe Repozytorium Lokalne. [dostęp 5 sierpnia 2015].
  5. Zofia Dziurzyńska-Rosińska (pol.). poznan.wikia.com. [dostęp 10 lutego 2015].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]