Zofia Radzikowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zofia Radzikowska, z domu Melcer (ur. 4 listopada 1935 w Krakowie) – polska prawniczka, działaczka samorządowa i opozycyjna w PRL.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Krakowie w rodzinie żydowskiej, jako córka Izaaka Melcera i Sary z domu Orbach. Okres okupacji niemieckiej przetrwała wraz z matką ukrywając się pod fałszywym nazwiskiem w podkrakowskich wsiach.

W latach 1980–1992 była członkiem NSZZ „Solidarność”. Uczestniczka prac Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności[1]. W stanie wojennym wydawała podziemne pismo „Głos Wolny – Wolność Ubezpieczający”. Jest doktorem prawa. Specjalizuje się w prawie karnym materialnym i skarbowym[2]. Przez ponad 30 lat pracowała w Katedrze Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykładała prawo karne i logikę. Brała udział w pracach komisji ds. reformy prawa karnego skarbowego, których efektem stał się obecny Kodeks Karny Skarbowy. Jest również współautorką komentarza do owej ustawy.

W latach 1994–2002 przez dwie kadencje pełniła funkcję radnej Miasta Krakowa. Pracowała w komisjach kultury, edukacji i zdrowia, była rzecznikiem dyscyplinarnym klubu radnych. Wcześniej również pracowała w magistracie: była Rzecznikiem Spraw Obywatelskich, kierowała Wydziałem, a następnie referatem Skarg i Wniosków. Do grudnia 2009 była członkiem zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, aktywnie działa w krakowskim oddziale Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. Była członkiem Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna, Unii Demokratycznej, Unii Wolności, a obecnie jest członkiem Partii Demokratycznej – demokraci.pl. Jest członkiem-założycielem B’nai B’rith Polska, reaktywowanego w 2007.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • 1990: Z historii walki o wolność słowa w Polsce : (cenzura w PRL w latach 1981–1987)
  • 1986: Założenia systemu wymiaru kary w polskim prawie karno-skarbowym

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kazimierz Barczyk, Stanisław Grodziski, Stefan Grzybowski: Obywatelskie Inicjatywy Ustawodawcze Solidarności 1980–1990. Warszawa: Kancelaria Sejmu, 2001. ISBN 83-7059-503-0.
  2. Zofia Radzikowska w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]