Przejdź do zawartości

Zofija Mazej Kukovič

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zofija Mazej Kukovič
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 maja 1955
Črna na Koroškem

Minister zdrowia Słowenii
Okres

od 2007
do 2008

Przynależność polityczna

Słoweńska Partia Demokratyczna

Poprzednik

Andrej Bručan

Następca

Borut Miklavčič

Zofija Mazej Kukovič (ur. 14 maja 1955 w Črnej na Koroškem) – słoweńska polityk, menedżer i inżynier, była minister zdrowia, posłanka do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1980 ukończyła studia z zakresu informatyki na Uniwersytecie w Mariborze. W 1989 została absolwentką elektrotechniki i elektroniki. W 2002 kształciła się w zakresie zarządzania kryzysowego na Uniwersytecie Teksańskim w Austin.

Pracowała jako inżynier w departamencie rozwoju w kopalni węgla brunatnego w Velenje, a w latach 1977–1989 jako projektant kontroli i regulacji systemów technologicznych kompanii ESO. Po podziale tego przedsiębiorstwa w 1992 została dyrektorem ESO Montaža, któremu w tym czasie groziło bankructwo. Zarządzając tą firmą, doprowadziła do jej przekształcenia w spółkę prawa handlowego Esotech, działającą w branży nowoczesnych technologii. Prowadziła szereg wykładów poświęconych zagadnieniom jakości i innowacji. W 2006 słoweńska gazeta „Delo” przyznała jej wyróżnienie człowieka roku w dziedzinie ekonomii.

Od 2007 do 2008 sprawowała urząd ministra zdrowia w rządzie Janeza Janšy. W wyborach w 2009 kandydowała z trzeciego miejsca listy wyborczej Słoweńskiej Partii Demokratycznej. Zanotowała trzeci wynik wyborczy wśród kandydatów tej partii, której przypadły dwa miejsca. Po wejściu w życie traktatu lizbońskiego Zofija Mazej Kukovič stała się osobą mającą prawo objęcia dodatkowego ósmego mandatu w Europarlamencie, który przydzielono Słowenii. Eurodeputowaną została ostatecznie 8 grudnia 2011, wykonując mandat do końca kadencji w 2014.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]