Zombie walk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzieci uczestniczące w "zombie walk" w Edmonton - 14 października 2007

Zombie walk (także zombie mob, zombie march, zombie horde, zombie lurch, zombie shamble, zombie shuffle lub zombie pub crawl; ang. marsz żywych trupów) - sztuczny tłum ludzi, którzy po przebraniu się za postacie zombie maszerują wspólnie zwykle po ulicach w centrum miasta ale także w centrach handlowych, cmentarzach lub innej przestrzeni publicznej wzdłuż wyznaczonej wcześniej trasy.

W akcji uczestniczą zarówno miłośnicy filmów o żywych trupach jak i osoby, które chcą zrobić coś niezwykłego w swoim mieście. Zazwyczaj akcje takie organizowane są za pośrednictwem Internetu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy udokumentowany zombie walk odbył się w październiku 2003 w Toronto[1]. Został zorganizowany przez miejscowego fana sitcomu The Munsters, w akcji wzięło udział tylko 6 osób[2]. Od tego czasu, marsze zombie organizowane są głównie w większych miastach na całym świecie, najczęściej w Ameryce Północnej[3]. Przyciągają tłumy fanów filmów grozy, którzy długo przed akcją przygotowują swoje przebrania. Z roku na rok, coraz więcej miast postanawia zorganizować własny marsz zombie. Wiele osób błędnie określa zombie walk jako flash mob, ponieważ marsz zombie organizowany jest w podobny sposób i również zaskakuje przypadkowych przechodniów.

Akcje charytatywne[edytuj | edytuj kod]

Akcje charytatywne są typowe dla zombie walku. Organizacje takie jak Zombie Squad używają zombie walków jako demonstracji, aby zebrać funduszy i przykuć uwagę ludzi do ogólnoświatowych oraz lokalnych problemów, takich jak głód.

Na świecie[edytuj | edytuj kod]

Rekord świata w największej liczbie uczestników "zombie walk".

Większe "dni zombie" zorganizowane na świecie:

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy warszawskiego zombie walk "atakujący" fotografa.

Pierwszy "marsz zombie" w Polsce obył się w czerwcu 2007 w Warszawie[4]. W akcji zorganizowanej przez grupę warszawskiej młodzieży wzięło udział ok. 200 osób. Od tej pory, największe tego typu akcje w Polsce organizowane są w stolicy co roku, zawsze w ostatnią sobotę czerwca. W 2017 po raz pierwszy Marsz Zombie został w Warszawie odwołany. Inne polskie miasta, w których również odbyło się zombie walk to Poznań, Lublin, Gdańsk, Białystok, Legnica, Słupsk, Łódź, Przemyśl, Zielona Góra, Tarnów, Dąbrowa Górnicza oraz Koszalin.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Greg Dalgetty: Toronto Zombie Walk. Penny Blood Magazine. [dostęp 2009-06-18].
  2. 2007 Toronto Zombie Walk. [dostęp 2009-06-18].
  3. San Francisco Zombie Mob. [dostęp 2009-06-18].
  4. Krótkie sprawozdanie z Pierwszego Warszawskiego Zombie Walk. [dostęp 2009-06-18].

strona facebookowa zombie walk warsaaw.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]