Zwierzomorkowce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Zoopagomycotina)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zwierzomorkowce
Ilustracja
Rhopalomyces elegans
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo grzyby
Gromada sprzężniaki
Klasa incertae sedis
Rząd zwierzomorkowce
Nazwa systematyczna
Zoopagales Bessey ex R.K. Benj
The Whole Fungus 2: 590 (1979)
Typ nomenklatoryczny
Zoopage Drechsler

Zwierzomorkowce (Zoopagales Bessey ex R.K. Benj.) – rząd grzybów należący do gromady sprzężniaków (Zygomycota)[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Pasożyty wewnętrzne lub zewnętrzne grzybów i drobnych zwierząt. Plecha prosta lub w postaci rozgałęzionej grzybni. Ektopasożyty wytwarzają ssawki wnikające do ciała żywiciela. Młode strzępki wielojądrzaste, czasem dojrzewając tworzą porowate przegrody. Rozmnażanie bezpłciowe przez zarodniki zebrane w zarodniach różnego typu (sporangiolach, merosporangiach) lub przez chlamydospory bądź artrospory (np. u Helicocephalum). Rozmnażanie płciowe z wytwarzaniem zygospor na końcach strzępek płciowych podobnych do strzępek wegetatywnych lub nieco od nich większych[2]. Ze względu na sposób zdobywania pokarmu określane niekiedy jako grzyby drapieżne. Żyją w glebie. Wytwarzają na swoich strzępkach trójkomórkowe pierścienie zaciskające się wokół nicieni, które dostały się w ich obręb. Do ciała unieruchomionej ofiary wnikają strzępki trawiące materiał organiczny.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rząd Zoopagales jest zaliczany według Dictionary of the Fungi jako incertae sedis do gromady Zygomycota. Należą do niego następujące rodziny i rodzaje[3]:

Grzyby z tej grupy tradycyjnie włączane były do sprzężniaków (Zygomycota) w randze rzędu Zoopagales. W systemie Hibbetta i in. takson Zygomycota nie jest wyróżniany, gdyż pewne cechy sugerują jego monofiletyzm, podczas gdy pozostałe mu przeczą, a pokrewieństwo jego przedstawicieli jest niedostatecznie poznane. Zoopagomycotina w tym systemie mają status podtypu (subphyllum) incertae sedis (przy czym rozważane jest ponowne uznanie typu Zygomycota). Podtyp ten zawiera tylko jeden rząd – Zoopagales Bessey ex R. K. Benj (1979). Przykładowe rodzaje należące do tej grupy to Cochlonema, Helicocephalum, Rhopalomyces, Piptocephalis, Sigmoideomyces, Syncephalis i Zoopage[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Index Fungorum (ang.). [dostęp 2016-05-03].
  2. a b David S. Hibbett i in. A higher level phylogenetic classification of the Fungi. „Mycological Research”, s. 509–547, 2007. 
  3. CABI databases (ang.). [dostęp 2016-04-24].