Zorro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy postaci fikcyjnej. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Plakat z filmu Znak Zorro z 1920 z Douglasem Fairbanksem

Zorro (hiszp. Lis) − postać fikcyjna, znany jako obrońca uciśnionych mieszkańców KaliforniiCalifornios, żyjących pod rządami brutalnych, chciwych, skorumpowanych gubernatorów i dowódców wojskowych w tej, wówczas hiszpańskiej kolonii. Postać Zorro stworzył pisarz Johnston McCulley na podstawie opowieści o kalifornijskim banicie Joaquínie Murieta. Zorro po raz pierwszy pojawił się w powieści McCulleya The Curse of Capistrano w roku 1919.

Kontynuacje i adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Po sukcesie niemego filmu Znak Zorro (The Mark of Zorro) z roku 1920 z Douglasem Fairbanksem w roli głównej, McCulley wznowił swoją książkę pod tym samym tytułem co film (wyd. polskie jako Zorro). Oprócz tego w 1940 roku powstał kolejny film pod tym samym tytułem (Znak Zorro), a także 3 następne filmy fabularne i 2 seriale telewizyjne, w tym, bardzo popularny w Polsce, serial z 1957 z Guyem Williamsem w roli tytułowej wytwórni Walta Disneya.

Najnowsza wersja filmowa Zorro, nakręcona została w 1998 roku z Anthony Hopkinsem, Antonio Banderasem i Catherine Zeta-Jones w rolach głównych. Parafraza pierwotnej fabuły też jest tu pomysłowa: podstarzały don Diego (Hopkins) zostaje zdemaskowany i osadzony w twierdzy; po latach, gdy z niej ucieka – szkoli na swego następcę i mściciela młodego opryszka (Banderas), udzielając mu jednocześnie wszechstronnej „szkoły życia”. Film był na tyle udany i dobrze odebrany – że doczekał się w 2005 roku kontynuacji (również z Banderasem) jako Legenda Zorro.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Historia toczy się około roku 1820, w czasie, gdy Kalifornia należała do Hiszpanii. Młody szlachcic, Diego de la Vega, jest synem szanowanego mieszkańca miasteczka Los Angeles, szlachcica Alejandro de la Vega. Powróciwszy z Hiszpanii do Kalifornii, młody don Diego burzy się przeciw rządom komendanta miasta, kapitana Monastario, a zwłaszcza podatkowemu uciskowi miejscowej ludności. Nie może jednak wystąpić otwarcie przeciw zachłannemu komendantowi, więc – zgodnie z przysłowiem „gdy nie możesz walczyć jak lew, bądź przebiegły jak lis” – przywdziewa maskę i pod pseudonimem Zorro (hiszp. lis) ze szpadą w ręku staje w obronie uciskanych.

Podobnie jak Janosik czy Robin Hood bronił on ubogich, pokrzywdzonych i uciskanych. Charakterystyczny image Zorro związany jest z czarną maską na twarzy, czarną peleryną, karym wierzchowcem – „Tornado”, mistrzowskim władaniem szpadą i literą Z – „podpisem”. który zostawiał tam, gdzie Zorro musiał wystąpić przeciw niesprawiedliwości.