Zorro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy postaci fikcyjnej. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.

Zorro (hiszp. Lis) − postać fikcyjna znana jako obrońca uciśnionych mieszkańców Kalifornii - Californios, żyjących pod rządami brutalnych i chciwych gubernatorów i dowódców wojskowych. Postać Zorro stworzył pisarz Johnston McCulley w oparciu o opowieści o kalifornijskim banicie Joaquínie Murieta. Zorro po raz pierwszy pojawił się w powieści McCulleya The Curse of Capistrano w roku 1919.

Po sukcesie niemego filmu Znak Zorro (The Mark of Zorro) z roku 1920 z Douglasem Fairbanksem w roli głównej, McCulley wznowił swoją książkę pod tym samym tytułem co film (wyd. polskie jako Zorro). Oprócz tego w 1940 roku powstał kolejny film pod tym samym tytułem (Znak Zorro), a także 3 kolejne filmy i 2 seriale telewizyjne, w tym, bardzo popularny w Polsce, serial wytwórni Walta Disneya.

Najnowsza wersja nakręcona została z Anthony Hopkinsem i z Antonio Banderasem. Parafraza fabuły też jest tu pomysłowa: podstarzały Don Diego (Hopkins) zostaje zdemaskowany i osadzony w twierdzy; po latach, gdy z niej ucieka – szkoli na swego następcę i mściciela młodego opryszka (Banderas), udzielając mu jednocześnie wszechstronnej „szkoły życia". Film był na tyle udany i dobrze odebrany – że doczekał się niedawno fabularnej kontynuacji (również z Banderasem).

Historia toczy się około roku 1820, w czasie, gdy Kalifornia należała do Hiszpanii. Młody szlachcic, Diego de la Vega, jest synem szanowanego mieszkańca miasteczka Los Angeles, Alejandro de la Vega. Powróciwszy z Hiszpanii do Kalifornii, młody don Diego burzy się przeciw rządom komendanta miasta, kapitana Monastario, a zwłaszcza podatkowemu uciskowi miejscowej ludności. Nie może jednak wystąpić otwarcie przeciw zachłannemu komendantowi, więc – zgodnie z przysłowiem „gdy nie możesz walczyć jak lew, bądź przebiegły jak lis" – przywdziewa maskę i pod pseudonimem Zorro (hiszp. lis) ze szpadą w ręku staje w obronie uciskanych.

Podobnie jak Robin Hood Zorro bronił pokrzywdzonych, ratując ich z opresji. Specyficzny image Zorro związany jest z czarną maską na twarzy, czarną peleryną, karym wierzchowcem - „Tornado", mistrzostwem we władaniu szpadą i literą (podpisem) „Z”, którą zostawiał tam, gdzie Zorro musiał wystąpić przeciw niesprawiedliwości.