Zostawić Las Vegas (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zostawić Las Vegas
Leaving Las Vegas
Gatunek dramat
Rok produkcji 1995
Data premiery 12 kwietnia 1996
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 112 min
Reżyseria Mike Figgis
Scenariusz Mike Figgis, na podstawie John O’Brien
Główne role Nicolas Cage, Elisabeth Shue
Muzyka Mike Figgis
Zdjęcia Declan Quinn
Scenografia Waldemar Kalinowski
Kostiumy Laura Goldsmith
Montaż John Smith
Produkcja Lila Cazès
Annie Stewart
Wytwórnia Initial Productions
Lumière Pictures
Dystrybucja United Artists
IMP Cinema
Budżet $ 4,000,000
Nagrody
Oscar dla najlepszego aktora dla Nicolasa Cage’a

Zostawić Las Vegasfilmowy dramat produkcji amerykańskiej z 1995 roku z Nicolasem Cage’em i Elisabeth Shue w rolach głównych, wyreżyserowany przez Mike’a Figgisa na podstawie na wpół autobiograficznej powieści Johna O’Briena o tym samym tytule. Film nakręcony został techniką super 16mm, która nie jest uznawana za najlepszą dla produkcji komercyjnych.

Dwa tygodnie po rozpoczęciu produkcji filmu O’Brien popełnił samobójstwo. Rozważano wówczas przerwanie prac, ale zdecydowano się kontynuować.

„Zostawić Las Vegas” przedstawia m.in. późne stadium alkoholizmu. Postać Nicolasa Cage’a w większości scen pije albo doświadcza symptomów odstawienia, np. delirium tremens.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Ben Sanderson (Nicolas Cage) to uzależniony od alkoholu scenarzysta, który utracił wszystko z powodu swojego nałogu. Kiedy szef wyrzuca go z pracy, Sanderson sprzedaje cały swój majątek i jedzie do Las Vegas, aby tam popełnić samobójstwo, nadal mocno racząc się alkoholem. W mieście poznaje Serę (Elisabeth Shue) – prostytutkę. Rodzi się między nimi silne uczucie przyjaźni i wzajemnego zrozumienia. Jednakże ich znajomość jest z góry skazana na niepowodzenie. Sera i Ben zawierają między sobą umowę: on nie będzie krytykował jej zawodu, a ona nigdy nie poprosi go, żeby przestał pić. Niestety, po kilku dniach obydwoje stają się coraz bardziej sfrustrowani wzajemnym zachowaniem. W końcu, pewnej nocy, Sera zdenerwowana ciągłym piciem Bena, prosi go, by wreszcie zobaczył się z lekarzem. Ben, który wpada w furię, lecz jest zbyt pijany, żeby wyrazić swe uczucia, wychodzi z domu i idzie spać z inną prostytutką. Po tym zdarzeniu Sera wyrzuca Bena z domu i znów oddaje się prostytucji, aż zostaje zgwałcona i pobita przez trzech młodych brutalnych mężczyzn. Wkrótce odbiera telefon Bena, który leży na łożu śmierci. Sera idzie jeszcze raz zobaczyć Bena, który zamieniwszy z nią kilka słów – umiera.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Nagrody:

Nominacje:

  • Oscar w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa – Elisabeth Shue
  • Oscar w kategorii Najlepszy Reżyser – Mike Figgis
  • Oscar w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany – Mike Figgis

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]