Przejdź do zawartości

Zrywka kryształowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zrywka kryształowa
Ilustracja
Pilobolus crystallinus na bryłce odchodów
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

Mucoromycota

Klasa

Mucoromycetes

Rząd

pleśniakowce

Rodzina

zrywkowate

Rodzaj

zrywka

Gatunek

zrywka kryształowa

Nazwa systematyczna
Pilobolus (F.H. Wigg.) Tode
Schr. Ges. naturf. Freunde, Berlin 5: 46 (1784)
Rozwój zarodni i mechanizm jej wyrzucania

Zrywka kryształowa (Pilobolus crystallinus (F.H. Wigg.) Tode) – gatunek grzybów z rzędu pleśniakowców (Mucorales)[1]. Grzyb wystrzeliwujący swoje zarodniki na odległość do 2 m[2].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum
Pilobolus, Pilobolaceae, Mucorales, Incertae sedis, Mucoromycetes, Mucoromycotina, Mucoromycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy gatunek ten opisał Friedrich Heinrich Wiggers w 1780 r. nadając mu nazwę Hydrogera crystallina. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu Heinrich Julius Tode w 1784 r. Pilobolus crystallinus jest typem nomenklatorycznym rodzaju Pilobolus[1].

Synonimy[3]
 • Hydrogera crystallina F.H. Wigg. 1780
 • Mucor obliquus Scop. 1772
 • Mucor urceolatus Bull. 1790
 • Pilobolus crystallinus var. hyalosporus (Boedijn) F.M. Hu & R.Y. Zheng 1989
 • Pilobolus hyalosporus Boedijn 1959
 • Pilobolus ramosus McVickar 1942
 • Pilobolus schmidtii Sacc. 1926
 • Pilobolus simplex McVickar 1942
 • Pilobolus urceolatus Purton 1817

Nazwa polska według X tomu Grzybów[4].

Cykl życiowy[edytuj | edytuj kod]

Gdy zarodniki Pilobolus crystallinus znajdą się w łajnie, rozwija się z nich grzybnia. Ponad powierzchnię łajna wyrastają z niej sporangiofory wytwarzające zarodnie z zarodnikami. Po osiągnięciu dojrzałości zostają one wyrzucone na pewną odległość w trawę otaczającą odchody. Tego typu zarodniki wyrzucane przez ciśnienie noszą nazwę balistospor. Gdy wraz z trawą zostaną zjedzone przez zwierzę roślinożerne, przechodzą bez uszkodzenia przez jego przewód pokarmowy i po wydaleniu wraz z odchodami od razu mają korzystne warunki do rozwoju[2].

1 – zarodnia, 2 – kolumella, 3 – pęcherzyk, 4 – sporangiofor, 5 – grzybnia

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Sporangiofor Pilobolus crystallinus ma charakterystyczną, wyjątkową budowę. Hialinowy konidiofor zakończony jest podobnym do balonu pęcherzykiem, u podstawy którego znajduje się pierścieniowate zgrubienie zawierające karoten. Gdy promienie światła padają z góry na nabrzmienie, załamują się w nim i skupiają na pierścieniu cytoplazmy. W tym stanie trzonek nie wykonuje ruchów. Gdy jednak światło padnie na trzonek z boku, wówczas załamuje się w jego nabrzmieniu pod innym kątem i odbija na przeciwną ścianę komórki. W wyniku reakcji fotochemicznej powstaje bodziec powodujący ustawienie się sporangioforu prostopadle do źródła światła[5].

Zarodnia zbudowana jest z dwóch warstw; wewnętrznej, otaczającej zarodniki i zewnętrznej. Warstwa zewnętrzna u podstawy jest słabsza, mniej skutynizowana i ulega stopniowemu zgalaretowaceniu. W pęcherzyku i zarodni w miarę dojrzewania zarodni następuje wzrost ciśnienia. Może ono dojść nawet do 5,5 atmosfer. Gdy przekroczy wytrzymałość zarodni powoduje rozszczepienie się jej warstw. Zarodnia pęka w najsłabszym miejscu przy podstawie i siłą odrzutu zostaje wyrzucona na odległość czasami nawet ponad 2 m. Powstaje przy tym trzask możliwy do usłyszenia z kilku metrów. Odrzucona zarodnia przykleja się do podłoża swoją dolną, zgalaretowaciałą ścianą. Jej wewnętrzna warstwa pozostaje nieuszkodzona, dzięki czemu znajdujące się w niej zarodniki przez długi czas są chronione i zachowują zdolność kiełkowania[5].

Obserwacje w skaningowym mikroskopie elektronowym wykazały, że powierzchnia zarodni pokryta jest kryształami węglanu wapnia o dwóch różnych rozmiarach. Większe kryształy otaczają kolce i porę rostkową[6].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Podano występowanie zrywki kryształowej w Ameryce Północnej i Środkowej, Europie i na Nowej Zelandii[7]. Występuje również w Polsce. W literaturze naukowej podano 4 stanowiska (1911, 1970, 1979, 1997)[8]. Według niektórych autorów jest grzybem częstym, ale pomijanym ze względu na swoje niewielkie wymiary[9].

Jest grzybem saprotroficznym i koprofilnym. Rozwija się na odchodach zwierząt roślinożernych[5]. T. Meehan w 1881 r. pisał: ten mały grzyb okazał się w tym sezonie kosztowną irytacją dla kwiaciarni zajmujących się zimowaniem kwiatów. Szczególnie hodowcy róż stwierdzili, że poważnie ingeruje to w ich zyski. Uszkodzenie było spowodowane występowaniem zarodni, które pokrywały kwiaty i liście róż, jakby obficie posypane czarnym pieprzem. Kwiaty były prawie nienadające się do sprzedaży, ponieważ pierwsze wrażenie było takie, że czarne kropki to mszyce[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2020-12-24] (ang.).
 2. a b B.C. Lodha, Studies on coprophilous fungi. II; Chaetomium, „Antoni van Leuvenhouk”, 30 (1), 1964, s. 163–167.
 3. Species Fungorum [online] [dostęp 2020-12-24] (ang.).
 4. Alina Skirgiełło, Maria Zadara, Maria Ławrynowicz, Grzyby (Mycota). Tom X. Glonowce (Phycomycetes), Pleśniakowce (Mucorales), Kłębiankowe (Endogonales), Warszawa-Kraków: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1979.
 5. a b c Zbigniew Podbielkowski, 'Rośliny zarodnikowe, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1986, ISBN 83-01-04394-6.
 6. C.E. Bland, T.M. Charles, Fine structure of Pilobolus: surface and wall structure, „Mycologia”, 64 (4), 1972, s. 774–85.
 7. Mapa występowania Pilobolus crystallinus [online], Discover Life [dostęp 2020-12-24] (ang.).
 8. Wiesław Mułenko, Tomasz Majewski, Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska, Wstępna lista grzybów mikroskopijnych Polski, Kraków: W. Szafer. Institute of Botany, PAN, 2008, s. 93, ISBN 978-83-89648-75-4.
 9. P. Chachuła i inni, Grzyby Cieszyna’, Urząd Miejski w Cieszynie, 2015.
 10. T. Meehan, Pilobolus crystallinu, „Proceedings of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia”, 33, 1881, s. 463–64.