Zupa błyskawiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gotowa zupka chińska
Zawartość opakowania zup instant

Zupa błyskawiczna, potocznie zupka chińska (zupa instant, ang. instant – natychmiastowy, błyskawiczny) – żywność, która nadaje się do konsumpcji w kilka minut po zalaniu gorącą wodą, bez gotowania czy innej obróbki. Jej twórcą był Japończyk Momofuku Andō, który chciał stworzyć produkt łatwo dostępny i pozwalający zwalczyć niedobór żywności. Pierwowzorem był japoński ramen. Wynalazek pojawił się na rynku w 1958. Nissin Foods – przedsiębiorstwo, które Andō założył w 1948 – produkowało również pierwsze zupy dla astronautów[1]. W 1999 w Ōsace otwarte zostało muzeum poświęcone zupkom błyskawicznym.

Zupy błyskawiczne zwykle składają się z makaronu i jednej lub więcej torebek z przyprawami, które nadają zupie smak. Występują w wielu wariantach smakowych (np. kurczaka, wołowiny, krewetek, warzywna, curry, pomidorowa, serowa, rosołowa).

Zupy te zazwyczaj zawierają glutaminian sodu stosowany jako wzmacniacz smaku i zapachu, czasem dodatkowo inne substancje o podobnym działaniu.

Wymaga niewielkiego nakładu pracy potrzebnego do przygotowania ciepłego posiłku, choć niezbilansowanego pod względem zawartości witamin i minerałów.

Najwyższe na świecie spożycie zupek na osobę występuje w Korei Południowej.[potrzebny przypis]


Przypisy