Zupa błyskawiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zupa błyskawiczna
Kubek błyskawicznej zupy z makaronem
Kubek błyskawicznej zupy z makaronem
rodzaj zupa
Inne nazwy zupka chińska
Pochodzenie Japonia
Twórca lub wynalazca Momofuku Andō
Rok wynalezienia 1958
Temperatura podawania 90 °C
Główne składniki suchy bulion lub proszek, suszone warzywa i mięsa, konserwanty
Odmiany sucha, w puszce, na bazie pasty

Zupa błyskawiczna, potocznie zupka chińska (zupa instant, ang. instant – natychmiastowy, błyskawiczny) – żywność, która nadaje się do konsumpcji w kilka minut po zalaniu gorącą wodą, bez gotowania czy innej obróbki. Jej twórcą był Japończyk Momofuku Andō, który chciał stworzyć produkt łatwo dostępny i pozwalający zwalczyć niedobór żywności. Pierwowzorem był japoński ramen.

Wynalazek pojawił się na rynku w 1958 roku. Nissin Foods – przedsiębiorstwo, które Andō założył w 1948 roku – produkowało również pierwsze zupy dla astronautów[1]. W 1999 roku w Osace otwarte zostało muzeum poświęcone zupkom błyskawicznym.

Zupy błyskawiczne zwykle składają się z makaronu i jednej lub więcej torebek z przyprawami, które nadają zupie smak. Występują w wielu wariantach smakowych (np. kurczaka, wołowiny, krewetek, warzywna, curry, pomidorowa, serowa, rosołowa)[2][3].

Zupy te zazwyczaj zawierają glutaminian sodu stosowany jako wzmacniacz smaku i zapachu, czasem dodatkowo inne substancje o podobnym działaniu.

Wymaga niewielkiego nakładu pracy potrzebnego do przygotowania ciepłego posiłku, choć niezbilansowanego pod względem zawartości witamin i minerałów.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. Nissin Foods – About Nissin Foods.
  2. amino.pl: Zupki błyskawiczne (pol.). [dostęp 2016-10-04].
  3. knorr.pl: Zupy (pol.). [dostęp 2016-10-04].