Zupa pierwotna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zupa pierwotna, zupa prebiotyczna, zupa organiczna, bulion pierwotny, zupa Ureyahipotetyczna mieszanina prebiotyczna związków organicznych, która według jednej z teorii dała początek życiu na Ziemi.

W latach 50. XX w. naukowcy zaczęli interesować się początkami życia na Ziemi i zaczęli rozważać różne możliwe sposoby powstania aminokwasów w początkowym okresie istnienia Ziemi. Stanley Miller i Harold C. Urey w 1953 przeprowadzili eksperyment, w którym z mieszaniny wody, metanu, amoniaku oraz wodoru udało im się otrzymać m.in. podstawowe aminokwasy. Dalsze badania wykazały, że prawie wszystkie aminokwasy występujące w białkach mogą powstać z prostych związków węgla i azotu pod warunkiem dostarczenia dostatecznej ilości energii.

Przeprowadzone eksperymenty jednoznacznie pokazują, że w pierwotnej atmosferze, składającej się z podstawowych związków nieorganicznych pod wpływem temperatury, wyładowań atmosferycznych lub promieniowania kosmicznego jest możliwa synteza podstawowych cegiełek życia – związków organicznych, jakimi są aminokwasy.

praatmosfera źródło energii powstające aminokwasy
metan, amoniak, wodór, para wodna wyładowanie elektryczne glicyna, alanina, kwas aminomasłowy
metan, amoniak, wodór, siarkowodór cysteina, metionina i inne