Zupa pierwotna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zupa pierwotna, zupa prebiotyczna, zupa organiczna, bulion pierwotny, zupa Ureyahipotetyczna mieszanina prebiotyczna związków organicznych, która według jednej z teorii dała początek życiu na Ziemi.

W latach 50. XX w. naukowcy zaczęli interesować się początkami życia na Ziemi i zaczęli rozważać różne możliwe sposoby powstania aminokwasów w początkowym okresie istnienia Ziemi. Stanley Miller i Harold C. Urey w 1953 przeprowadzili eksperyment, w którym z mieszaniny wody, metanu, amoniaku oraz wodoru udało im się otrzymać m.in. podstawowe aminokwasy[1]. Dalsze badania wykazały, że prawie wszystkie aminokwasy występujące w białkach mogą powstać z prostych związków węgla i azotu pod warunkiem dostarczenia dostatecznej ilości energii.

Przeprowadzone eksperymenty jednoznacznie pokazują, że w pierwotnej atmosferze, składającej się z podstawowych związków nieorganicznych pod wpływem temperatury, wyładowań atmosferycznych lub promieniowania kosmicznego jest możliwa synteza podstawowych cegiełek życia – związków organicznych, jakimi są aminokwasy.

praatmosfera źródło energii powstające aminokwasy
metan, amoniak, wodór, para wodna wyładowanie elektryczne glicyna, alanina, kwas aminomasłowy
metan, amoniak, wodór, siarkowodór cysteina, metionina i inne

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bryson 2006 ↓, s. 298. Cytat: "Po kilku dniach woda w kolbach zmieniła kolor na zielonożółty, ponieważ w kolbach utworzyła się gęsta zupa aminokwasów, kwasów tłuszczowych, cukrów i innych związków organicznych. “Jeżeli Bóg nie zrobił tego w taki sposób, to przeoczył niezłą metodę", stwierdził (...) Harold Urey."

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]