Zutty Singleton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zutty Singleton
Ilustracja
Imię i nazwisko

Arthur James Singleton

Pseudonim

Zutty

Data i miejsce urodzenia

14 maja 1898
Bunkie

Data i miejsce śmierci

14 lipca 1975
Nowy Jork

Instrumenty

instrumenty perkusyjne

Gatunki

jazz, jazz nowoorleański

Zutty Singleton (ur. 14 maja 1898 w Bunkie, zm. 14 lipca 1975 w Nowym Jorku), właśc. Arthur James Singleton – amerykański perkusista. Jest uważany za jednego z dwóch najważniejszych (obok Baby Doddsa) perkusistów początków jazzu nowoorleańskiego.

Zadebiutował na scenie w 1915, kiedy to wystąpił u boku Steve'a Lewisa w Rosebud Theatre w Nowym Orleanie. Podczas I wojny światowej służył w marynarce wojennej, później podjął pracę jako szofer. Niedługo później wrócił do zawodowego uprawiania muzyki – najpierw wstąpił do zespołu Tom's Roadhouse Band, później (w 1921) do Luis Russell's band, by wreszcie z końcem tamtego roku rozpocząć współpracę z zespołem Fate Marable na statku pływającym po Missisipi.

W 1924 nagrał swoją pierwszą płytę z Fate Marable. W następnych latach, w miarę rozwoju swej kariery, często zmieniał miejsce zamieszkania – żył m.in. w St. Louis, Chicago, Nowym Jorku, Los Angeles.

Znany jest przede wszystkim ze współpracy z Louisem Armstrongiem. Był jednym z pierwszych perkusistów, którzy podczas koncertów grali solówki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]