Zuzanna Grabowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zuzanna Grabowska
Ilustracja
Foto: Paweł Matyka
Data i miejsce urodzenia 22 czerwca 1983
Kraków
Zawód aktorka
Współmałżonek Paweł Domagała
Lata aktywności od 1994
Zespół artystyczny
Teatr Dramatyczny w Warszawie

Zuzanna Grabowska (ur. 22 czerwca 1983 w Krakowie) – polska aktorka telewizyjna i teatralna.

Zuzanna Grabowska urodziła się w Krakowie, jednak przyszłość zawodową związała z Warszawą. Jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie, którą ukończyła w 2007 roku. Obecnie aktorka Teatru na Woli w Warszawie.

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Zuzanna Grabowska debiut teatralny zaliczyła w 1994 roku w spektaklu telewizyjnym "Mały lord" Frances Hodgson Burnett, który został wyreżyserowany przez jej stryja - Mikołaja Grabowskiego. Następnie grała na deskach Akademii Teatralnej w Warszawie. Potem w kilku warszawskich teatrach grała w różnych spektaklach m.in.: "Pippi Pończoszanka", "Kubuś Fatalista i jego pan", "Pan Tadeusz i inne obce języki", a od 2012 roku jest aktorką Teatru na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie, gdzie do tej pory zagrała w trzech spektaklach: "Amazonia", "Koziołek Matołek", "Madame".

Spektakle teatralne[edytuj | edytuj kod]

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie

Teatr Dramatyczny w Warszawie

Teatr Montownia w Warszawie

Teatr Syrena w Warszawie

Teatr 6. piętro w Warszawie

Przedstawienie impresaryjne

Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie

Teatr Telewizji

Film[edytuj | edytuj kod]

Zuzanna Grabowska debiut na małym ekranie zaliczyła w 1999 roku w serialu "Świat według Kiepskich", w którym główną rolę gra jej ojciec - Andrzej, później też występowała gościnnie w innych serialach. Pierwsza główna rola przypadła jej w 2006 roku, kiedy to grała Ankę w serialu "Królowie śródmieścia". Widzom bardziej znana stała się dzięki roli Niny Jacewicz, więźniarki Pawiaka, potem współpracowniczki gestapo w serialu "Czas honoru". Natomiast na dużym ekranie zadebiutowała w 2004 roku u boku swojego ojca w filmie pt. "Atrakcyjny pozna panią...". Potem zagrała jeszcze w kilku filmach w m.in. "Diabeł", "Jak żyć?".

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy

Seriale

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Zuzanna Grabowska wystąpiła w klipie zespołu Acid Drinkers Hit the Road Jack, za co zespół otrzymał nominację do Fryderyków 2012 w kategorii Wideoklip Roku[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Zuzanna Grabowska jest córką aktorów Andrzeja Grabowskiego i Anny Tomaszewskiej, ma także siostrę Katarzynę (również aktorkę). W 2013 wzięła ślub z muzykiem i aktorem Pawłem Domagałą, z którym ma córkę Hanię (ur. 2012)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]