Związek Artystów Wykonawców STOART

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Związek Artystów Wykonawców STOART
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

1995

Status

stowarzyszenie

Profil działalności

organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi

Zasięg

Polska

Przewodniczący Zarządu

Artur Gadzała

Członkowie

Jakub Czech – Sekretarz,
Karol Papała – Skarbnik,
Józef Eliasz,
Anna Markowska,
Zdzisław Cichocki,
Jakub Olejnik,
Stanisław Gadzina,
Justyna Rogozińska Czeżyk[1]

Nr KRS

0000094940

Data rejestracji

27 lutego 2002

brak współrzędnych
Strona internetowa

Związek Artystów Wykonawców STOARTorganizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi działająca na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

STOART uzyskał zezwolenie Ministra Kultury na działanie jako organizacja zbiorowego zarządzania prawami pokrewnymi do praw autorskich i zarejestrowany został w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie w 1995 roku.

Kompetencje[edytuj | edytuj kod]

Kompetencje STOART-u obejmują zarządzanie prawami pokrewnymi do artystycznych wykonań utworów muzycznych oraz słowno-muzycznych oraz pobór i podział tantiem wykonawczych na następujących polach eksploatacji[2]:

 1. utrwalanie
 2. zwielokrotnienie określoną techniką
 3. wprowadzenie do obrotu
 4. publiczne odtwarzanie
 5. najem
 6. użyczenie
 7. nadawanie
 8. reemitowanie
 9. wyświetlenie
 10. publiczne udostępnianie artystycznego wykonania w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.

Licencje Creative Commons[edytuj | edytuj kod]

Pracownicy STOART domagali się wykupienia licencji na publiczne odtwarzanie utworów objętych licencjami Creative Commons, także bez ograniczenia do użycia niekomercyjnego[3][4].

STOART ostatecznie wycofał się z pomysłu pobierania opłat w imieniu artystów, którzy zdecydowali się wydać swoją twórczość na wolnych licencjach[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Władze STOART. stoart.org.pl. [dostęp 2024-04-22].
 2. Obwieszczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 marca 2009 r. w sprawie ogłoszenia decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o udzieleniu i o cofnięciu zezwolenia na podjęcie działalności organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi (M.P. z 2009 r. nr 21, poz. 270)
 3. Creative Commons i STOART Związek Artystów Wykonawców | prawo | VaGla.pl Prawo i Internet [online], prawo.vagla.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).
 4. Piraci ze STOART polują na Creative Commons i Jamendo? | Lege Artis w Bblog.pl [online], olgierd.bblog.pl [dostęp 2017-11-28].
 5. Oświadczenie Creative Commons Polska

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]