Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
Palac Poznanskich Lanci 02.jpg
Prezes Zarządu Ryszard Sobierajski
Data założenia 1990
Nr KRS 0000106108
Data rejestracji 10 kwietnia 2002
Status OPP
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie
Siedziba Warszawa,  Polska
Zasięg Rzeczpospolita Polska i zagranica
Adres ul. Al. Ujazdowskie 6a
00-461 Warszawa
Strona internetowa

Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – wielośrodowiskowa organizacja kombatancka, zrzeszająca obywateli polskich, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość kraju w formacjach Wojska Polskiego, sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej, podziemnych organizacjach ruchu oporu oraz byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów.

Jest największą organizacją kombatancką w Polsce – według stanu na 31 grudnia 2006 zrzeszał 292.038 członków, w tym 120.295 weteranów (żołnierze walk frontowych i organizacji podziemnych ruchu oporu). Powstał w kwietniu 1990 roku w miejsce rozwiązanego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD). Posiadanie uprawnień kombatanckich lub równorzędnych w rozumieniu obowiązującej ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego nie jest warunkiem koniecznym przynależności do Związku.

Siedziba Związku mieści się w Warszawie przy Alejach Ujazdowskich 6a w pałacu Rembielińskiego.

W 2010 organizacja została odznaczona Medalem Polonia Mater Nostra Est.

Władze, struktura i siedziba ZKRPiBWP[edytuj]

Siedziba Koła nr 5 Warszawa Wola

Pierwszym prezesem Związku był gen. Józef Kamiński (1990-1999), kolejnym gen. dyw. Wacław Szklarski (1999-2007), w latach 2007-2014 prezesem był płk Henryk Strzelecki[1] , a obecnie od 2014 pracami Związku kieruje płk Ryszard Sobierajski [2] [3].

Władzami naczelnymi Związku są:

  • odbywający się co cztery lata Kongres,
  • Zarząd Główny,
  • Główna Komisja Rewizyjna,
  • Główny Sąd Koleżeński.

Bieżącą działalnością Związku kieruje 55-osobowy Zarząd Główny i 19-osobowe Prezydium. Aktualnie na terenie kraju Zarządowi Głównemu podlega 43 Zarządów Okręgowych i 2364 koła terenowe.

Zarząd Główny Związku wydaje od 2001 miesięcznik „Polsce Wierni[4].

Środowiska ZKRPiBWP[edytuj]

ZKRPiBWP skupia (skupiał) kilkanaście autonomicznych środowisk kombatanckich:

Odznaka „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”[edytuj]

Za zasługi dla ZKRPiBWP
Awers
Awers
Baretka
Baretka

Odznaczenie ustanowione na I Kongresie ZKRPiBWP w Warszawie. Oznakę stanowi złocony krzyż patee (43x43 mm) między ramionami którego znajduje się złocony wieniec, w górnej części symbolizujący drut kolczasty, w dolnej – gałązki dębowe. Ramiona krzyża pokrywa granatowa emalia. Pośrodku krzyża okrągła czerwono emaliowana tarcza z nałożonym srebrnym orłem, wokół której biało emaliowana obwódka z napisem „Za Zasługi dla ZKRPiBWP”. Krzyż noszony jest na wstążce o szerokości 38 mm z szerokim paskiem pionowym w kolorze ciemnoniebieskim (14 mm), po bokach ułożone są odśrodkowo paski: biały (3 mm), czerwony (6 mm), biały (2 mm) i na samym brzegu pasek ciemnozielony (1 mm).

Projektantem odznaczenia jest kmdr. Henryk Leopold Kalinowski.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]