Związek Polskich Fotografów Przyrody

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Związek Polskich Fotografów Przyrody
Państwo

 Polska

Siedziba

Poznań

Prezes

Zygmunt Urzędnik

Nr KRS

0000219029

Data rejestracji

2004

brak współrzędnych
Strona internetowa

Związek Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) – dobrowolne, samorządne stowarzyszenie twórcze, założone w 1995 roku.

Cele[edytuj | edytuj kod]

Cele Związku to promowanie i podnoszenie poziomu fotografii przyrodniczej, popularyzacja wiedzy przyrodniczej i ekologicznej, propagowanie zasad etycznych, które powinny towarzyszyć fotografowaniu przyrody, współuczestnictwo w ochronie przyrody i zasobów naturalnych Rzeczypospolitej Polskiej, ochrona dorobku polskiej fotografii przyrodniczej, współudział w tworzeniu kultury narodowej.

Cele i zadania ZPFP realizuje m.in. przez organizowanie spotkań, wystaw, konkursów, sympozjów, plenerów i innych imprez kulturalnych mających na celu propagowanie fotografii przyrodniczej, a także piękna przyrody i działań na rzecz jej ochrony; inicjowanie publikacji i wydawnictw; działalność edukacyjną, w tym organizowanie szkoleń i kursów; współpracę z władzami państwowymi, samorządowymi, instytucjami kultury, innymi stowarzyszeniami twórczymi i organizacjami społecznymi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Idea powstania Związku narodziła się w 1994. Jej inicjatorem był fotograf Leszek Krzysztof Sawicki. 25 czerwca 1995 odbył się I Walny Zjazd, w którym wzięło udział 197 członków. Pierwszym Członkiem Honorowym został Edward Hartwig.

Od stycznia 2002 Związek należy do Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej IFWP[1]. W 2004 Zjazd Delegatów uchwalił też Kodeks Etyczny Fotografii Przyrodniczej ZPFP, w którym znalazło się między innymi takie przesłanie:

Fotografując dziką przyrodę powinniśmy pamiętać, że życie, rozwój i funkcjonowanie, czyli najszerzej pojęte dobro uwiecznianego obiektu i jego środowiska, są znacznie ważniejsze od wykonania zdjęcia. Stosowanie tej podstawowej zasady obliguje fotografów przyrody, w tym każdego członka ZPFP, do zdobywania i ciągłego poszerzania wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. Dobra znajomość gatunków, a także ich zachowań i ekologii, ułatwia właściwe stosowanie podstawowych zasad fotografii przyrodniczej.

Wybrana działalność[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 1997 Związek przedstawił swój dorobek na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w Vargardzie w Szwecji (Vargarda Nature Photography Festival).

W marcu 2000 wystawa ZPFP „Water in Polish Landscape” (Woda w krajobrazie polskim), zorganizowana we współpracy z Ministerstwem Środowiska, towarzyszyła Kongresowi Światowego Forum Wodnego w Hadze.

W tym samym roku Ministerstwo Środowiska we współpracy z ZPFP, przygotowało ekspozycję „National Parks in Poland”[2] ukazującą piękno polskiej przyrody chronionej w parkach narodowych. Wystawa była prezentowana w Holandii w Haskim Ratuszu w 2000, w Słowenii na zamku Podsreda w 2001, w Hiszpanii w Muzeum Nauk Przyrodniczych w Madrycie, w Danii w Królewskiej Wyższej Szkole Rolniczej i Weterynaryjnej w Kopenhadze, w Austrii w siedzibie Rządu Kraju Związkowego Dolna Austria w St. Pölten pod Wiedniem w 2002 i w Narodowym Ogrodzie Botanicznym Belgii pod Brukselą w 2003.

W styczniu 2001 ukazał się album „Galeria natury” przygotowany przez PKN Orlen S.A., zawierający ponad 300 fotografii 80 członków ZPFP.

W 2002 zorganizowano ekspozycję „Śladami Edwarda Hartwiga” inspirowaną jego twórczością i z jego udziałem.

W 2004 Ministerstwo Środowiska, we współpracy z ZPFP, przygotowało nową wystawę prezentującą polskie parki narodowe. Latem 2004 przedstawiono ją w Hamburgu w Centrum Handlowym ECE i w Berlinie w galerii handlowej „Potsdamer Platz Arkaden” w ramach szerszego projektu „Polska zaprasza”.

Okręgi[edytuj | edytuj kod]

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Członkowie Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]