Związek Rosjan Litwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Związek Rosjan Litwy (ros. Союз русских Литвы, СРЛ; lit. Lietuvos rusų sąjunga, LRS) – litewska partia polityczna i organizacja społeczna reprezentująca interesy mieszkających na Litwie Rosjan, powstała w 1995.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie powstało 28 października 1995 podczas zjazdu w wileńskim kinie Pergales. Od momentu powstania jego przewodniczącym jest Siergiej Dmitrijew. Organizacja deklaruje dążenie do integracji społecznej Rosjan na Litwie, zapewnienia im praw narodowych, kulturalnych i socjalnych przez państwo litewskie, wypowiada się również za tolerancyjną polityką wobec wszystkich mniejszości narodowych i poprawnymi relacjami z Rosją i krajami WNP.

Związek Rosjan grupuje swoich członków głównie w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie i Wisaginii, a więc miastach zamieszkałych w większości (Wisaginia) lub w znacznej części przez ludność rosyjskojęzyczną. W 2007 ugrupowanie weszło w skład organizowanej przez Tatianę Żdanok Federacji Rosyjskich Partii Unii Europejskiej.

Udział w wyborach parlamentarnych i samorządowych[edytuj | edytuj kod]

W 1996 organizacja po raz pierwszy wzięła udział w wyborach do Sejmu Republiki Litewskiej, jednak poniosła porażkę, uzyskując 1,63% głosów w skali kraju i nie wprowadzając swych przedstawicieli do parlamentu. W wyborach samorządowych z 1997 związek uzyskał 10 mandatów w Radzie Miasta Wilna oraz 7 mandatów w Radzie Miejskiej Kłajpedy. W wyborach parlamentarnych w 2000 związek wystartował w koalicji z Litewską Demokratyczną Partią Pracy, Litewską Partią Socjaldemokratyczną i Partią Nowej Demokracji, uzyskując 3 mandaty w Sejmie, które przypadły Siergiejowi Dmitrijewowi, Władimirowi Orechowowi oraz Jurgisowi Utowce.

W wyborach do parlamentu europejskiego w 2004 ugrupowanie wystartowało w koalicji z Akcją Wyborczą Polaków na Litwie. Łącznie obie partie uzyskały 5,71% głosów w skali kraju, jednak nie otrzymały żadnego z litewskich mandatów w Parlamencie Europejskim[1]. W 2008 ugrupowanie samodzielnie wystartowało do Sejmu, uzyskując około 0,9% głosów[2].

Po 2000 niewielkie sukcesy odnosi Związek Rosjan Litwy w wyborach lokalnych: w 2002 uzyskał ogółem 11 mandatów (w tym w Wilnie – 6, Kłajpedzie – 3, Wisagini – 2), pięć lat później reprezentacja skurczyła się do 5 radnych (Wilno – 2, Kłajpeda – 2, Wisaginia – 1), zaś w 2011 – do 3 radnych (Wisaginia – 1, Kłajpeda – 2)[3].

W wyborach parlamentarnych w 2012 działacze partii wystartowali z ramienia Partii Pracy, co pozwoliło ich liderowi powrócić do Sejmu[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]