Związek Rosji i Białorusi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Союзное государство России и Беларуси
Państwo Związkowe Rosji i Białorusi
Położenie
Państwo  Białoruś
 Rosja
Język urzędowy białoruski, rosyjski
Stolica Mińsk (centrala)
Głowa państwa Przewodniczący Rady Najwyższej Państwowej Alaksandr Łukaszenka
Szef rządu Prezes Rady Ministrów Michaił Miszustin
Powierzchnia
 • całkowita

17 283 000 km²
Liczba ludności (2009)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia

150 703 900
8,7 osób/km²
waluta Rubel białoruski
Rubel rosyjski (BYR / RUB)
Umowa o utworzeniu Państwa Związkowego 26 stycznia 2000
Religia dominująca Prawosławie
Strefa czasowa UTC +2 do +12 – zima
UTC +3 do +13 – lato
Kod ISO 3166 BY / RU
Domena internetowa .by / .ru
Kod samochodowy BY / RUS
Kod telefoniczny +375 / +7

Państwo Związkowe Rosji i Białorusi[1] (ros. Союзное государство России и Беларуси, Sojuznoje gosudarstwo Rossii i Biełarusi), określane zwykle jako Związek Białorusi i Rosji (ZBiR) lub Związek Rosji i Białorusi (ZRiB) – konfederacja 2 państw: Federacji Rosyjskiej i Białorusi, mająca na celu doprowadzenie w przyszłości do integracji gospodarczej i walutowej tych dwóch państw.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Związek został utworzony 26 stycznia 2000 r. na podstawie Umowy o utworzeniu Państwa Związkowego z 8 grudnia 1999 r.[2], na bazie wcześniejszych porozumień (Stowarzyszenie Rosji i Białorusi, 2 kwietnia 1996 r. oraz Związek Rosji i Białorusi, 2 kwietnia 1997).

W 1999 w czasie wojny o Kosowo Slobodan Milošević wystąpił z propozycją przyjęcia Jugosławii do ZBiR-u. Był to zabieg taktyczny mający na celu włączenie Rosji do konfliktu Jugosławii z NATO. Po klęsce Jugosławii o pomyśle Miloševicia szybko zapomniano.

W grudniu 1998 prezydenci Rosji i Białorusi podpisali w Moskwie deklarację o dalszej integracji państw oraz połączeniu ich w jedno państwo związkowe (federację). 8 grudnia 1999 r. podpisano umowę o powołaniu (w miejsce ZBiR) Państwa Związkowego Rosji i Białorusi (PZRiB). Nazwa „Związek Rosji i Białorusi” nadal jest jednak często stosowana. Władimir Putin kilkakrotnie wskazywał Alaksandrowi Łukaszence na możliwość stworzenia jednego państwa. Taką propozycję strona rosyjska złożyła w czerwcu i sierpniu 2002 r. Białoruś miała stać się „trzema zachodnimi guberniami Rosji”, zgody nie wyraził jednak rząd Białorusi.

Kolejną sprawą mającą wpływ na stosunki wewnątrz ZBiR-u były sankcje gazowe nałożone przez Rosję na Białoruś w lutym 2004, które doprowadziły do stanowczego ochłodzenia stosunków, czego przejawem było odwołanie ambasadora białoruskiego z Moskwy przez prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę. Obecnie[kiedy?] jednak stale odbywają się zebrania przedstawicieli wspólnoty, a strona białoruska wskazuje na chęć współpracy i integracji z Rosją. Stale analizowanym projektem jest wprowadzenie rubla rosyjskiego na Białorusi. Obecnie jedynym działającym organem Związku jest Zgromadzenie Parlamentarne Związku Białorusi i Rosji.

Państwo Związkowe Rosji i Białorusi jest jedną z kilku organizacji integracyjnych na obszarze byłego ZSRR, obok Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EaWG), Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym oraz Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej. Do wszystkich tych organizacji należy m.in. Białoruś i Rosja, które obok Kazachstanu są uznawane za głównych inicjatorów integracji na obszarze postradzieckim.

Władze[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W traktacie założycielskim używana jest wyłącznie nazwa krótka: Państwo Związkowe (Союзное государство).
  2. Dogowor o sozdanii Sojuznogo gosudarstwa, Moskwa, 8 diekabria 1999 g. (ros.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]