Związek Rosji i Białorusi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Państwo Związkowe Rosji i Białorusi
Союзное государство России и Беларуси
Mapa
Język roboczy

białoruski, rosyjski

Siedziba

Mińsk (centrala)

Członkowie

Białoruś
Rosja

Przewodniczący Rady Najwyższej

Alaksandr Łukaszenka

Prezes Rady Ministrów

Michaił Miszustin

Utworzenie

26 stycznia 2000

Strona internetowa

Państwo Związkowe Rosji i Białorusi[1] (biał. Саюзная дзяржава, Sajuznaja dziaržava; ros. Союзное государство России и Беларуси, Sojuznoje gosudarstwo Rossii i Biełarusi), określane zwykle jako Związek Białorusi i Rosji (ZBiR) lub Związek Rosji i Białorusi (ZRiB) – organizacja składająca się z dwóch państw: Rosji i Białorusi, mająca na celu doprowadzenie w przyszłości do integracji gospodarczej i walutowej tych dwóch państw.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Związek został utworzony 26 stycznia 2000 r. na podstawie Umowy o utworzeniu Państwa Związkowego z 8 grudnia 1999 r.[2], na bazie wcześniejszych porozumień (Stowarzyszenie Rosji i Białorusi, 2 kwietnia 1996 r. oraz Związek Rosji i Białorusi, 2 kwietnia 1997).

W 1999 w czasie wojny o Kosowo Slobodan Milošević wystąpił z propozycją przyjęcia Jugosławii do ZBiR-u. Był to zabieg taktyczny mający na celu włączenie Rosji do konfliktu Jugosławii z NATO. Po klęsce Jugosławii o pomyśle Miloševicia szybko zapomniano.

W grudniu 1998 prezydenci Rosji i Białorusi podpisali w Moskwie deklarację o dalszej integracji państw oraz połączeniu ich w jedno państwo związkowe (federację). 8 grudnia 1999 r. podpisano umowę o powołaniu (w miejsce ZBiR) Państwa Związkowego Rosji i Białorusi (PZRiB). Nazwa „Związek Rosji i Białorusi” nadal jest jednak często stosowana. Władimir Putin kilkakrotnie wskazywał Alaksandrowi Łukaszence na możliwość stworzenia jednego państwa. Taką propozycję strona rosyjska złożyła w czerwcu i sierpniu 2002 r. Białoruś miała stać się „trzema zachodnimi guberniami Rosji”, zgody nie wyraził jednak rząd Białorusi.

Kolejną sprawą mającą wpływ na stosunki wewnątrz ZBiR-u były sankcje gazowe nałożone przez Rosję na Białoruś w lutym 2004, które doprowadziły do stanowczego ochłodzenia stosunków, czego przejawem było odwołanie ambasadora białoruskiego z Moskwy przez prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę. Obecnie[kiedy?] jednak stale odbywają się zebrania przedstawicieli wspólnoty, a strona białoruska wskazuje na chęć współpracy i integracji z Rosją. Stale analizowanym projektem jest wprowadzenie rubla rosyjskiego na Białorusi. Obecnie jedynym działającym organem Związku jest Zgromadzenie Parlamentarne Związku Białorusi i Rosji.

Państwo Związkowe Rosji i Białorusi jest jedną z kilku organizacji integracyjnych na obszarze byłego ZSRR, obok Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EaWG), Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym oraz Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej. Do wszystkich tych organizacji należą m.in. Białoruś i Rosja, które obok Kazachstanu są uznawane za głównych inicjatorów integracji na obszarze postradzieckim.

10 września 2021 roku, w Mińsku, odbyło się posiedzenie Rady Ministrów Państwa Związkowego, na którym uzgodniono listę 28 tzw. Programów Związkowych (Integracyjnych), dzięki którym ma zostać pogłębiona integracja rosyjsko-białoruska. Dotyczą one m.in. ujednolicenia ustawodawstwa w wielu zakresach, np. w zakresie ustawodawstwa podatkowego i celnego, handlu i gastronomii, działalności turystycznej czy ujednolicenia regulacji rynku transportowego[3]. Decyzja o wdrażaniu 28 celów została podpisana 4 listopada tego samego roku przez prezydentów obu stron[4].

Władze[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W traktacie założycielskim używana jest wyłącznie nazwa krótka: Państwo Związkowe (Союзное государство).
  2. Dogowor o sozdanii Sojuznogo gosudarstwa, Moskwa, 8 diekabria 1999 g. (ros.).
  3. Михаил Владимирович Мишустин (Michaił Władimirowicz Miszustin), Совместное заявление Председателя Правительства Российской Федерации и Премьер-министра Республики Беларусь о текущем развитии и дальнейших шагах по углублению интеграционных процессов в рамках Союзного государства [online], government.ru, 10 września 2021 [dostęp 2021-11-14] (ros.).
  4. O świecie w Onecie. Putin i Łukaszenko podpisali „dekret o integracji”. Czy zaostrzenie sytuacji na naszej granicy z Białorusią to jeden z jego skutków? [online], Onet Wiadomości, 8 listopada 2021 [dostęp 2021-11-14] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]