Związek Rosji i Białorusi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Państwo Związkowe Rosji i Białorusi
Союзное государство России и Беларуси
Mapa
Język roboczy

białoruski, rosyjski

Siedziba

Mińsk (centrala)

Członkowie

Białoruś
Rosja

Przewodniczący Rady Najwyższej

Alaksandr Łukaszenka

Prezes Rady Ministrów

Michaił Miszustin

Utworzenie

26 stycznia 2000

Państwo Związkowe Rosji i Białorusi[1] (biał. Саюзная дзяржава, Sajuznaja dziaržava; ros. Союзное государство России и Беларуси, Sojuznoje gosudarstwo Rossii i Biełarusi), określane zwykle jako Związek Białorusi i Rosji (ZBiR) lub Związek Rosji i Białorusi (ZRiB) – organizacja składająca się z dwóch państw: Rosji i Białorusi, mająca na celu doprowadzenie w przyszłości do integracji gospodarczej i walutowej tych dwóch państw.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Związek został utworzony 26 stycznia 2000 r. na podstawie Umowy o utworzeniu Państwa Związkowego z 8 grudnia 1999 r.[2], na bazie wcześniejszych porozumień (Stowarzyszenie Rosji i Białorusi, 2 kwietnia 1996 r. oraz Związek Rosji i Białorusi, 2 kwietnia 1997).

W 1999 w czasie wojny o Kosowo Slobodan Milošević wystąpił z propozycją przyjęcia Jugosławii do ZBiR-u. Był to zabieg taktyczny mający na celu włączenie Rosji do konfliktu Jugosławii z NATO. Po klęsce Jugosławii o pomyśle Miloševicia szybko zapomniano.

W grudniu 1998 prezydenci Rosji i Białorusi podpisali w Moskwie deklarację o dalszej integracji państw oraz połączeniu ich w jedno państwo związkowe (federację). 8 grudnia 1999 r. podpisano umowę o powołaniu (w miejsce ZBiR) Państwa Związkowego Rosji i Białorusi (PZRiB). Nazwa „Związek Rosji i Białorusi” nadal jest jednak często stosowana. Władimir Putin kilkakrotnie wskazywał Alaksandrowi Łukaszence na możliwość stworzenia jednego państwa. Taką propozycję strona rosyjska złożyła w czerwcu i sierpniu 2002 r. Białoruś miała stać się „trzema zachodnimi guberniami Rosji”, zgody nie wyraził jednak rząd Białorusi.

Kolejną sprawą mającą wpływ na stosunki wewnątrz ZBiR-u były sankcje gazowe nałożone przez Rosję na Białoruś w lutym 2004, które doprowadziły do stanowczego ochłodzenia stosunków, czego przejawem było odwołanie ambasadora białoruskiego z Moskwy przez prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę. Obecnie[kiedy?] jednak stale odbywają się zebrania przedstawicieli wspólnoty, a strona białoruska wskazuje na chęć współpracy i integracji z Rosją. Stale analizowanym projektem jest wprowadzenie rubla rosyjskiego na Białorusi. Obecnie jedynym działającym organem Związku jest Zgromadzenie Parlamentarne Związku Białorusi i Rosji.

Państwo Związkowe Rosji i Białorusi jest jedną z kilku organizacji integracyjnych na obszarze byłego ZSRR, obok Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EaWG), Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym oraz Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej. Do wszystkich tych organizacji należy m.in. Białoruś i Rosja, które obok Kazachstanu są uznawane za głównych inicjatorów integracji na obszarze postradzieckim.

10 września 2021 roku, w Mińsku, odbyło się posiedzenie Rady Ministrów Państwa Związkowego, na którym uzgodniono listę 28 tzw. Programów Związkowych (Integracyjnych), dzięki którym ma zostać pogłębiona integracja rosyjsko-białoruska. Dotyczą one m.in. ujednolicenia ustawodawstwa w wielu zakresach, np. w zakresie ustawodawstwa podatkowego i celnego, handlu i gastronomii, działalności turystycznej czy ujednolicenie regulacji rynku transportowego[3]. Decyzja o wdrażaniu 28 celów została podpisana 4 listopada tego samego roku przez prezydentów obu stron[4].

Władze[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W traktacie założycielskim używana jest wyłącznie nazwa krótka: Państwo Związkowe (Союзное государство).
  2. Dogowor o sozdanii Sojuznogo gosudarstwa, Moskwa, 8 diekabria 1999 g. (ros.).
  3. Михаил Владимирович Мишустин (Michaił Władimirowicz Miszustin), Совместное заявление Председателя Правительства Российской Федерации и Премьер-министра Республики Беларусь о текущем развитии и дальнейших шагах по углублению интеграционных процессов в рамках Союзного государства, government.ru, 10 września 2021 [dostęp 2021-11-14] (ros.).
  4. O świecie w Onecie. Putin i Łukaszenko podpisali „dekret o integracji”. Czy zaostrzenie sytuacji na naszej granicy z Białorusią to jeden z jego skutków?, Onet Wiadomości, 8 listopada 2021 [dostęp 2021-11-14] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]