Związek Ukraińców w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Związek Ukraińców w Polsce
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Data założenia 1990
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie
Prezes Mirosław Skórka
Nr KRS 0000050032
Data rejestracji 5 października 2001
brak współrzędnych
Strona internetowa

Związek Ukraińców w Polsce – ukraińska organizacja społeczna, zrzeszająca Ukraińców mieszkających w Polsce.

Organizacja powstała w 1990. Jest następcą prawnym Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, powstałego w 1956.

Cele organizacji[edytuj | edytuj kod]

 • działanie na rzecz zachowania tożsamości kulturalnej społeczności ukraińskiej w Polsce
 • rozwój dobrosąsiedzkich kontaktów i współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

W 1995 Rada Główna Związku Ukraińców w Polsce złożyła do Sejmu projekt ustawy przyznający członkom UPA, którzy byli więzieni w czasach stalinowskich, uprawnienia kombatanckie. W projekcie ZUwP postulował również, aby państwo polskie wypłaciło odszkodowania ofiarom Akcji Wisła[1].

25 stycznia 1995 w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu oraz ROPWiM zawarła porozumienie o współpracy ze Związkiem Ukraińców w Polsce, określając kryteria upamiętnienia Ukraińców. W uchwale uzgodniono, że miejsca pamięci powinny być związane z faktycznym miejscem pochówku, a napisy na płytach i pomnikach muszą być dwujęzyczne i nie mogą godzić w uczucia Polaków. Inicjatywę poparli wszyscy obecni, w tym przedstawiciele Związku Ukraińców w Polsce[2].

W 2007 delegacja ZUwP wystąpiła do IPN, by ten uznał "polskie zbrodnie, jakich Polacy dopuszczali się przez lata na narodzie ukraińskim". Według Jana Żaryna IPN nie przyjął jednak tego wniosku twierdząc, iż stanowił on "narzucanie własnej wersji historii"[3].

W wyniku działań Związku radni przemyscy podjęli decyzję o zamianie budynku Domu Ludowego w Przemyślu na budynek Klubu Garnizonowego, będącego dotychczas własnością Skarbu Państwa[4], w związku z jego późniejszym przekazaniem Związkowi Ukraińców w Polsce. 21 marca 2011 r. budynek Domu Ukraińskiego w Przemyślu zwrócono społeczności ukraińskiej - Związek Ukraińców w Polsce odkupił nieruchomość od Skarbu Państwa za symboliczną kwotę – 1% wartości budynku[5]. VI zjazd Związku zwrócił się również do władz Lwowa z poparciem postulatów społeczności polskiej w tym mieście w sprawie przekazania na jej potrzeby odpowiedniego budynku o który wspólnota ta bezskutecznie zabiega od wielu lat[6].

Stowarzyszenie Ukraińców Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie Ukraińców-Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego (Spiłka Ukrajinciw-Politwjazniw Stalinśkoho Periodu) - jedna z organizacji działających od 1990 w strukturach Związku Ukraińców w Polsce. Siedzibą organizacji jest Koszalin. Przewodniczącym stowarzyszenia jest Józef Myca.

Zarząd[edytuj | edytuj kod]

 • Mirosław Skórka - prezes związku[7]
 • Andrzej Komar – wiceprezes Zarządu Głównego
 • Mirosław Kupicz – sekretarz Zarządu Głównego
 • Roman Biłas
 • Stefania Łajkosz
 • Katarzyna Polewczak
 • Piotr Tyma

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. W styczniu 2007 Światowy Kongres Ukraińców (Piotr Tyma jest członkiem Komisji Praw Człowieka ŚKU) wystąpił do rządu Rzeczypospolitej Polskiej, by Polska wypłaciła Ukraińcom odszkodowania za operację "Wisła", przeprosin przez Polskę, jak również zwraca uwagę Rady Europy, OBWE, UE oraz ONZ, że rząd RP otwarcie odmówił potępienia, przeproszenia i wypłacenia odszkodowań ofiarom akcji operacji "Wisła". Kroki te podjęto, mimo że w 1990 Akcję "Wisła" potępił Senat Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2002 Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wyraził ubolewanie z powodu przeprowadzenia tej akcji, również Prezydent RP Lech Kaczyński dnia 27 lutego 2007 w oświadczeniu potępił akcję "Wisła". Ponadto Światowy Kongres Ukraińców uważa, że potrzebny jest nacisk ze strony rządów innych krajów w celu skłonienia Polski do uczynienia prawidłowego kroku. Autorzy żądań zwrócili się też do prezydenta Ukrainy, by z ich postulatów uczynił istotną część stosunków ukraińsko-polskich
 2. Nr 155 (278) II kadencja 1997 Biuro Informacyjne KS
 3. Jan Żaryn. Walka na insynuacje i pomówienia. Rzeczpospolita. 13 maja 2009. [1]
 4. Uchwała Rady Miejskiej w Przemyślu nr 139/2009 z 3 września 2009
 5. Zobacz informację na stronie Związku. Dostęp: 15.01.2021 r.
 6. Teraz ruch należy do władz Lwowa
 7. O nas, Związek Ukraińców w Polsce [dostęp 2021-10-15] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]