Zwiastowanie (obraz Simone Martini i Lippo Memmi)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zwiastowanie
Ilustracja
Autor

Simone Martini, Lippo Memmi

Data powstania

1333

Medium

panel

Wymiary

184 × 114 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Galeria Uffizi

Zwiastowanie – obraz włoskich malarzy Simone Martiniego i Lippo Memmiego namalowany do kaplicy Sant Ansanso na potrzeby cyklu ołtarzy katedry sieneńskiej, gdzie każdy miał obrazować pojedyncze epizody z życia Dziewicy Matki. Obraz został zamówiony w hołdzie dla patrona Sieny, św. Ansanusa.

W 1799 roku na polecenie księcia Toskanii Piotra Leopolda obraz przewieziono do Florencji, do galerii Uffizi.

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz składa się z trzech obrazów przedstawiających biblijną scenę zwiastowania Marii Dziewicy. W centralnej części kwatery namalowanej przez Simone Martina, ukazane są trzy postacie – Archanioł Gabriel jako anioł zwiastowania, Dziewica Maria oraz gołębica symbolizująca Ducha Świętego. Gabriel zgodnie z Ewangelią św. Łukasza, wypowiedział do Marii słowa: Ave Maria, gratia plena, Dominus tecum dalsze słowa zostały namalowane na szatach anioła. Symbolicznym atrybutem Gabriela była gałązka lilii, Martini zastąpił ją jednak gałązką oliwną[1]. Kwiat lilii był emblematem ówczesnego wroga Sieny – miasta Florencji. Lilie zostały przedstawione osobno w wazonie oddzielającym dwie postacie nadając postaciom realistyczne wymiary i tradycyjnie symbolizowały czystość i dziewictwo oraz związane były z Księżycem, gdzie archanioł sprawował władzę. Postać Gabriela była ubrana w złote szaty nawiązując tym samym do jego przydomku dawcy światła. Maria zgodnie z tradycją przedstawiona została w trakcie czytania Biblii.

W kwaterach bocznych autorstwa Lippo Memmiego przedstawiono postać św. Ansanusa (po lewej stronie) wraz z jego symbolicznym atrybutem – palmą męczennika oraz sztandarem zmartwychwstania będącego symbolem zwycięstwa nad śmiercią. Po prawej stronie znajduje się postać św. Małgorzaty. Nad wszystkimi postaciami znajdują się cztery medaliony z podobiznami proroków starotestamentowych trzymających zwoje pergaminu. od lewej strony ukazano proroka Jeremiasza a następnie proroków Ezechiela, Izajasza i Daniela. W piątym medalionie umieszczonym na środku ołtarza, na górze znajdowała się prawdopodobnie postać Boga Ojca, będąca dopełnieniem Trójcy Świętej – Ducha Świętego, Boga Ojca i poczętego Chrystusa.

Wszystkie sceny namalowane zostały na złotym tle, opatrzone świetlistymi barwami i złocistymi refleksami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gałązka oliwna w średniowieczu symbolizowała pokój jaki nastanie po nadejściu Zbawiciela

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Susanna Buricchi, Hanna Borkowska: Uffizi, Florencja. Warszawa: Rzeczpospolita: HPS, 2007. ISBN 978-83-60688-37-3.
  • Lucia Impelluso, Hanna Cieśla: Natura i jej symbole: rośliny i zwierzęta. Warszawa: Wydawnictwo "Arkady", 2006. ISBN 83-213-4440-2.