Zwierzęcy Armageddon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zwierzęcy Armageddon (tytuł oryginalny "Animal Armageddon") jest dokumentalnym serialem emitowanym najczęściej przez Discovery World, a także, pierwotnie na Animal Planet w 2009 roku

Opis programu[edytuj | edytuj kod]

Serial został nakręcony w USA i składa się z ośmiu 45 minutowych odcinków. Cechą serialu jest przedstawianie obrazu wydarzeń w całości za pomocą komputerowych technik graficznych, przerywanych krótkimi wypowiedziami naukowców (głównie paleontologów).

Fabuła programu[edytuj | edytuj kod]

Zwierzęcy Armageddon jest cyklem przedstawiającym największe kataklizmy w dziejach Ziemi: od kosmicznych rozbłysków zabójczego promieniowania gamma, które zniszczyło powłokę ozonową i wywołało pierwsze masowe wymieranie zwierząt, po uderzenie asteroidy wielkości Mount Everestu w pobliżu dzisiejszego Jukatanu. Program śledzi procesy rozwoju oraz etapy wymierania prehistorycznych stworzeń, m.in. ogromnych drapieżnych łodzików, zażartych tyranozaurów oraz gigantycznych mastodontów.

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Epizod Czas akcji Opis
Odcinek 1 Promienie śmierci 450 mln lat temu (Ordowik) Umierająca we wszechświecie gwiazda wysyła w stronę Ziemi promień dżetów doprowadzając w ten sposób do masowego wymierania.
Odcinek 2 Piekło na Ziemi 377 mln lat temu (Dewon) Pierwsze w historii Ziemi globalne ocieplenie, które powoduje wymarcie wielu gatunków zwierząt.
Odcinek 3 Dzień zagłady 65 mln lat temu (Kreda (okres)) Asteroida o średnicy około 10 km uderza w płytkie morze (obecny Jukatan) doprowadzając do wyginięcia wszystkich gatunków dinozaurów.
Odcinek 4 Panika na niebie 65 mln lat temu (Kreda (okres)) W tym odcinku opisane są dokładnie skutki uderzenia asteroidy, która doprowadziła do wyginięcia dinozaurów. Przedstawione są pożary, trzęsienia ziemi, zaciemnienie i kwaśne deszcze, jako efekt uboczny po upadku asteroidy.
Odcinek 5 Wielkie zamieranie 250 mln lat temu (Perm) Masowe wybuchy wulkanów tzw. trapy syberyjskie, powodują zmiany w atmosferze. W wyniku tego procesu dochodzi do największego w historii masowego wymierania.
Odcinek 6 Uduszone 200 mln lat temu (trias) Wzmożony wulkanizm i związany z nim podział kontynentów, powoduje wielkie wymieranie. Do atmosfery dostają się toksyczne gazy wulkaniczne.
Odcinek 7 Ogień i lód 74 tys. lat temu (Plejstocen) Wybuch wulkanu Toba doprowadza do zmian klimatu - ochłodzenie i epoka lodowcowa. Ludzie pierwotni przechodzą ciężką próbę.
Odcinek 8 Następne wymieranie Przyszłość Wizja przedstawiająca uderzenie w Nowy Jork asteroidy o podobnych rozmiarach do tej, która zabiła dinozaury.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]