Zwierzyniec (Dolina Koprowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zwierzyniec (słow. Zverienec) – polana na dnie dolnej części Doliny Koprowej w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się po orograficznie prawej stronie Koprowej Wody. Około 50 m na północ za pierwszym od dołu mostem na tym potoku (znajduje się on w niewielkiej odległości na północ od Rozdroża pod Gronikiem) od głównej drogi i szlaku turystycznego biegnących dnem Doliny Koprowej odgałęzia się tu na lewo szeroka droga, po około 200 m doprowadzająca do niewielkiej polanki Zwierzyniec. Polana znajduje się za pasem lasu i ze szlaku turystycznego wiodącego dnem Doliny Koprowej jest niewidoczna. Na polanie jest elegancki, okresowo tylko zamieszkiwany dom Zverienec, drewutnia, palenisko i źródełko wody[1].

Kilkaset metrów na południowy zachód od polanki z domem, za pasem lasu znajduje się druga, podłużna i większa polana, również o nazwie Zverienec. Jest na niej szkółka leśna i budynek gospodarczy TANAP-u. Prowadzi do niej ta sama droga od drogi wiodącej dnem Doliny Koprowej za pierwszym mostem[1]. Droga ta, polany i budynki są zaznaczone na polskiej mapie Polkartu, ale polana nie jest podpisana[2].

Przez polankę Zwierzyniec z domem biegnie Leśna Obwodnica[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Władysław Cywiński. Szpiglasowy Wierch. Przewodnik szczegółowy, tom 11. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2005, ​ISBN 83-7104-034-2​.
  2. Tatry Wysokie i Tatry Bielskie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000, Warszawa: Wydawnictwo Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2006, ​ISBN 83-87873-26-8​.