Zwiezda (moduł stacji kosmicznej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zwiezda
Ilustracja
Inne nazwy

DOS-8

Zaangażowani

Rosja Państwowe Produkcyjno-Badawcze Centrum Kosmiczne im. M. Chruniczewa, Roskosmos

Rakieta nośna

Proton K

Miejsce startu

Bajkonur, Kazachstan

Opis
Komponent stacji

ISS

Typ elementu

moduł serwisowy

Konstrukcja bazowa

DOS-7

Czas trwania misji
Start

12 lipca 2000 (04:56 UTC)

Dokowanie

26 lipca 2000

Wymiary
Długość

13,1 m

Średnica

4,15 m

Masa całkowita

19 050 kg

Zwiezda podczas budowy
Zwiezda-Zaria-Unity
Zwiezda na orbicie z doczepionym statkiem transportowym Progress (na dole)

Zwiezda (ros. звезда - gwiazda) – moduł serwisowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej należący do rosyjskiej części stacji. Był to pierwszy w pełni rosyjski element stacji (drugi rosyjski moduł Zaria został sfinansowany przez NASA). Zaprojektowany i budowany początkowo jako DOS-8 – główny moduł planowanej stacji kosmicznej Mir-2, następcy rosyjskiej stacji Mir, a wcześniej jako zapasowy moduł bazowy Mira. Dlatego też Zwiezda jest bardzo podobna do głównego modułu stacji Mir (DOS-7). Budowa rozpoczęła się w połowie lat 80. Gdy Rosja włączyła się do projektu budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, zrezygnowano ze stacji Mir-2, a zbudowany moduł nazwany Zwiezda stał się trzecim z głównych modułów ISS.

W Zwieździe znajdują się dwie kabiny dla załogi (z jednym oknem w każdej), lodówka, zamrażarka, toaleta, sprzęt komunikacyjny i nawigacyjny, wyposażenie do ćwiczeń gimnastycznych, system korekcji orbity wraz z zapasem paliwa oraz system do uzyskiwania tlenu z wody odpadowej. Posiada też trzy węzły cumownicze: osiowy tylny służy do połączeń ze statkami Sojuz-TM i Sojuz-TMA oraz transportowcami Progress-M, a także M1 oraz ATV; osiowy przedni do trwałego połączenia z modułem Zaria; dwa węzły umieszczone na górze i na dole w przedniej części, a przeznaczone do przyłączenia dalszych rosyjskich elementów ISS.

Zwiezda została wyniesiona na orbitę przy pomocy rakiety Proton-K 12 lipca 2000 r. o godzinie 04:56:36 UTC. Połączenie jej z ISS nastąpiło dwa tygodnie później – 26 lipca o godzinie 00:44:44 UTC.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Anatoly Zak: Zvezda service module (SM). [w:] RussiaSpaceWeb.com [on-line]. 2013-06-18. [dostęp 2014-06-28]. (ang.).
  • Mark Wade: ISS Zvezda. [w:] Encyclopedia Astronautica [on-line]. [dostęp 2017-07-28]. (ang.).