Zwrotnik Raka (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zwrotnik Raka
Tropic of Cancer
Autor Henry Miller
Typ utworu powieść
Data powstania 1930–1934
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Francja
Język angielski
Data wydania 1934
Wydawca Obelisk Press

Zwrotnik Raka (ang. Tropic of Cancer) – powieść amerykańskiego pisarza Henry’ego Millera wydana po raz pierwszy w roku 1934 w Paryżu.

Zwrotnik Raka[edytuj | edytuj kod]

Powieść jest pierwszą częścią głośnej trylogii Millera, w skład której wchodzą jeszcze Czarna Wiosna (1936) i Zwrotnik Koziorożca (1939). W 1937 Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych obłożył książkę zakazem publikacji na terenie USA, a nawet zakazem wwożenia jej na terytorium państwa z powodu zbyt śmiałych wątków erotycznych. Zakaz cofnięto dopiero w roku 1964, kiedy to powieść doczekała się swojej pierwszej oficjalnej amerykańskiej publikacji. Obecnie przez wielu krytyków i czytelników jest uznawana za jedną z najważniejszych książek XX wieku[1].

Powieść, której akcja dzieje się w Paryżu, jest podzielona na 15 rozdziałów. Przedstawia świat paryskiej bohemy, ludzi z marginesu społecznego, autor porusza też często wątki erotyczne, używając do tego dosadnego, niemal wulgarnego języka. Sam Miller określał ją jako zniewagę wyrządzoną siedmiu fundamentalnym wartościom i symbolom kultury: Sztuce, Bogu, Człowieczeństwu, Przeznaczeniu, Czasowi, Miłości i Pięknu[2].

Zwrotnik Raka na ekran przeniósł w roku 1970 Josef Strick, a główne role zagrali Rip Torn, James T. Callahan i Ellen Burstyn.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ALL TIME 100 Novels, TIME Magazine [dostęp 2010-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2010-08-31] (ang.).
  2. Henry Miller – „Zwrotnik Raka”, wydawnictwoliterackie.pl [zarchiwizowane z adresu 2007-07-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]