Zwrotnik Raka (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zwrotnik Raka
Tropic of Cancer
Autor Henry Miller
Typ utworu powieść
Data powstania 1930-1934
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Francja
Język angielski
Data wydania 1934
Wydawca Obelisk Press

Zwrotnik Raka (ang. Tropic of Cancer) – powieść amerykańskiego pisarza Henry’ego Millera wydana po raz pierwszy w roku 1934 w Paryżu.

Zwrotnik Raka[edytuj | edytuj kod]

Powieść jest pierwszą częścią głośnej trylogii Millera, w skład której wchodzą jeszcze Czarna Wiosna (1936) i Zwrotnik Koziorożca (1939). W 1937 Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych obłożył książkę zakazem publikacji na terenie USA, a nawet zakazem wwożenia jej na terytorium państwa z powodu zbyt śmiałych wątków erotycznych. Zakaz cofnięto dopiero w roku 1964, kiedy to powieść doczekała się swojej pierwszej oficjalnej amerykańskiej publikacji. Obecnie przez wielu krytyków i czytelników jest uznawana za jedną z najważniejszych książek XX wieku[1].

Powieść, której akcja dzieje się w Paryżu, jest podzielona na 15 rozdziałów. Przedstawia świat paryskiej bohemy, ludzi z marginesu społecznego, autor porusza też często wątki erotyczne, używając do tego dosadnego, niemal wulgarnego języka. Sam Miller określał ją jako zniewagę wyrządzoną siedmiu fundamentalnym wartościom i symbolom kultury: Sztuce, Bogu, Człowieczeństwu, Przeznaczeniu, Czasowi, Miłości i Pięknu[2].

Zwrotnik Raka na ekran przeniósł w roku 1970 Josef Strick, a główne role zagrali Rip Torn, James T. Callahan i Ellen Burstyn.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ALL TIME 100 Novels (ang.). TIME Magazine. [dostęp 2010-08-27].
  2. Notka na okładce książki, http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=849.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]