Zygmunt Adamski (inżynier)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zygmunt Adamski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 29 października 1901
Piotrków Trybunalski
Data i miejsce śmierci 1 lutego 1979
Gdynia
Zawód, zajęcie inżynier hydrotechnik
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi

Zygmunt Adamski (ur. 29 października 1901 w Piotrkowie Trybunalskim, zm. 1 lutego 1979) – inżynier hydrotechnik, budowniczy portów w Gdyni i Wielkiej Wsi[a].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował inżynierię wodną na Politechnice Warszawskiej, którą ukończył w marcu 1929 roku, a w maju został zatrudniony przez inż. Tadeusza Wendę w Kierownictwie Budowy Portu Gdynia. Brał m.in. udział w budowie basenów Prezydenta i Kwiatkowskiego. Przed wybuchem II wojny światowej pracował w Urzędzie Morskim na stanowisku kierownika Oddziału Administracji Wybrzeża.

Po wkroczeniu Niemców został wysiedlony z Gdyni i w okresie okupacji przebywał w Generalnym Gubernatorstwie. Wrócił natychmiast po zakończeniu działań zbrojnych na Pomorzu. Powołany na stanowisko naczelnika Wydziału Administracji Wybrzeża w Głównym Urzędzie Morskim w Gdańsku, energicznie przystąpił do usuwania zniszczeń w portach.

Pod koniec 1946 roku został dyrektorem Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego Robót Morskich, a od lutego 1949 kierował oddziałem państwowego Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjno-Morskich w Gdańsku. Od stycznia 1953 roku, jako naczelny inżynier Zjednoczenia Budownictwa Inżynieryjno-Morskiego, kierował pracami w portach Gdyni, Gdańska, Darłowa, Kołobrzegu, Łeby i Ustki. Był wielokrotnie nagradzany wysokimi odznaczeniami państwowymi, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

W sierpniu 1969 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł w Gdańsku w lutym 1979 roku. Został pochowany na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Taką nazwę nosiło do roku 1952 Władysławowo.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Małgorzata Sokołowska i Wiesława Kwiatkowska: Gdyńskie cmentarze: O twórcach miasta, portu i floty. Gdynia: Oficyna Verbi Causa, 2003, s. 104. ISBN 83-918526-2-8.
  • Stanisław Hueckel: Inżynierskie wspomnienia. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1981. ISBN 83-215-3239-X.