Zygmunt Piotrowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Zygmunt Kazimierz Piotrowski.
Zygmunt Piotrowski
Data i miejsce urodzenia 1947
Zabrze
Dziedzina sztuki performance

Zygmunt Piotrowski (Noah Warsaw, ur. 1947 r. w Zabrzu) - artysta performance, autor książek poświęconych temu nurtowi sztuki.

W 1974 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie[1]. Dyplom obronił w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego (pracownia malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego). W latach 1969 - 1972 prowadził Studencką Grupę Plakatu Politycznego Proagit, a w latach 1972 - 1982 grupę samokształceniową Studio A-B, pracującą w ramach Studenckiego Centrum Środowisk Artystycznych "Dziekanka"[2][3], w której prowadził interdyscyplinarne prace studyjne w problematyce współdziałania w procesie twórczym[4].
Od lat 70. tworzy w ramach autorskiej dyscypliny Groundwork Fine Art. W 1985 roku był jednym z założycieli międzynarodowej grupy artystów performance Black Market. Wprowadził sposób grupowego współdziałania, który określił jako Aufmerksamkeitsschule (szkoła uważności), rozwijał go w ramach grupy Black Market. Prezentacja programowa tej grupy: "Das Brakteaten Stűck" miała miejsce na "Dokumenta 8" w Kassel w 1987 roku. Z Black Market odszedł w 1988 roku by poświecić się działalności indywidualnej. W latach 1987 - 1990 skonkretyzował wizję swojej aktywności artystycznej przez odwołanie się do pojęcia HERITAGE (dziedzictwo) i określenie jej jako indywidualne doświadczenie religijne i praktyka kontemplacyjna, rozpoznawana w rygorach procesu twórczego. Samo pojęcie próbował zarejestrować jako unikalną nazwę. Od lat 80. tworzy autorskie publikacje "Praca u źródeł"[3]
Jest laureatem nagrody im. Krystiany Robb-Narbutt przyznanej mu przez Fundację im. Krystiany Robb-Narbutt w 2008[2].

Od 2009 roku prowadzi działalność pod nazwiskiem Noah Warsaw w dziedzinę sztuki ART FOREGROUND. W roku 2011 jako stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego publikuje założenia teoretyczne nowej dyscypliny artystycznej Groundwork / Fine Art.: "Spatial Paradigm of Infinity"[4]. Jedna z pierwszych prezentacji Groundwork, poprzedzona autorskim wykładem odbyła się w 2003 roku w Ośrodku Sztuki Performance w Lublinie[5]. Piotrowski operuje znakiem, który jest przekładalny na figurę ludzką, eksploruje ludzkie ciało jako naturalny instrument o zapomnianych właściwościach. W swojej praktyce artystycznej nawiązuje do nauk ścisłych, religii i filozofii[3].

Wydarzenia performance które tworzy, są często dokumentowane. Dokumentacja tych wydarzeń jest następnie prezentowana w galeriach sztuki, nierzadko towarzysząc wystawom innych artystów. Przykładem może być wydarzenie performance „Stalker”, które miało miejsce w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w 1989 roku; które w formie prezentacji pokazane zostało w Małej Galerii CSW- ZPAF w czerwcu 1990 roku[1]; czy wystawa z 2012 r. "Chmury pędzące, woda płynąca" w Galerii Labirynt w Lublinie prezentująca działania performance Zygmunta Piotrowskiego w Chinach[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stalker | Zygmunt Piotrowski - NINATEKA, ninateka.pl [dostęp 2017-11-20] (pol.).
  2. a b http://www.rzezba-oronsko.pl/archiwum.php?news=282
  3. a b c Otwarte Archiwum, www.openarchive.pl [dostęp 2017-11-20] (ang.).
  4. a b Mosart - Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim, www.mosart.pl [dostęp 2017-11-20] (pol.).
  5. Kultura, kultura.lublin.eu [dostęp 2017-11-20] (pol.).
  6. Chmury i woda. Wystawa Zygmunta Piotrowskiego w Galerii Labirynt - Kurierlubelski.pl, www.kurierlubelski.pl [dostęp 2017-11-20] (pol.).