Zygmunt Turkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zygmunt Turkiewicz
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia 1912
Chełm
Data i miejsce śmierci 26 stycznia 1973
Londyn
Zawód malarz, grafik i rysownik
Otwarcie wystawy Monte Cassino w rysunkach Zygmunta Turkiewicza w Senacie (2014)

Zygmunt Turkiewicz (ur. 28 grudnia 1912 w Chełmie, zm. 26 stycznia 1973 w Londynie) – polski malarz, grafik i rysownik tworzący w Wielkiej Brytanii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1934 ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych.

Podczas wojny obronnej dostał się radzieckiej niewoli, zwolniony w czasie amnestii wstąpił w szeregi Armii Andersa. W wojsku w wolnych chwilach tworzył i prowadził sekcję plastyczną, swoje obrazy wystawił w Bagdadzie (razem z Józefem Jaremą)[1]. Od 1943 służył w szeregach 2 Korpusu Polski (PSZ), z którym walczył pod Monte Cassino. Po zakończeniu walk pozostał we Włoszech.

W 1946 jego prace były częścią zorganizowanej w Rzymie wystawy prac dwunastu polskich malarzy, którzy tworzyli obrazy o tematyce związanej z walką o Monte Cassino. W 1947 zamieszkał w Londynie, gdzie szybko nawiązał kontakty ze środowiskiem polskich artystów plastyków i stał się jednym z jego członków. W 1961 w Galerii Grabowskiego miała miejsce wystawa prac polskich artystów pod wspólnym tytułem „Tension and Kontrast”, były na niej wystawiane również prace Zygmunta Turkiewicza. Dwa lata później Halima Nałęcz prowadząca w Londynie „Dorian Galleries” zorganizowała dużą wystawę prac Turkiewicza, wystawiono pięćdziesiąt dziewięć obrazów, rysunków i gwaszy. Jesienią 1963 jego prace wystawiono na zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych wystawie prac polskich grafików. Był stałym współpracownikiem paryskiej „Kultury” dla której pisał felietony dotyczące malarstwa[2].

Zginął tragicznie potrącony przez samochód w 1973 w Londynie[3].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Tworzył graffiti, gwasze, freski i kolaże. Wiele jego dzieł posiada cechy płaskorzeźb, a inne są ornamentowanymi gwaszami. Zygmunt Turkiewicz stworzył na własne potrzeby oryginalną technikę malarską, która uczyniła z niego indywidualność wśród polskich twórców działających na emigracji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]