Zysk i S-ka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zysk i Spółka Wydawnictwo
Ilustracja
Księgarnia patronacka wydawnictwa Zysk i S-ka w Poznaniu w 2018 roku
Skrót Zysk i S-ka
Status prawny spółka jawna
Adres ul. Wielka 10, 61-774 Poznań
Data założenia 1994
Wszystkich publikacji ponad 1000
Dyrektor Tadeusz Zysk, Aldona Zysk
Strona internetowa wydawnictwa

Zysk i S-ka – wydawnictwo z siedzibą w Poznaniu przy ulicy Wielkiej na Starym Mieście, założone w 1994[1] przez Tadeusza Zyska i Aleksandra Szablińskiego, po ich odejściu z wydawnictwa Rebis. W dorobku wydawnictwa jest już ponad tysiąc tytułów[potrzebny przypis].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwo rozpoczęło działalność od wydawania współczesnej światowej literatury beletrystycznej (seria Kameleon, w ramach której ukazują się bestsellery ostatnich lat). Wydawnictwo wydało m.in. Zaklinacza koni Nicholasa Evansa, Smażone zielone pomidory i Witaj na świecie, Maleńka! Fannie Flagg, Bóg rzeczy małych Arundhati Roy, powieści Thomasa Bergera, Petera Hedgesa, Eriki Jong, Stephena Kinga, Dziennik Bridget Jones oraz W pogoni za rozumem[potrzebny przypis].

Od 2001 roku Zysk i S-ka wydaje także serię Polski Kameleon, w której publikuje polską literaturę powieściową.

Następnie wydawnictwo rozszerzyło swoją ofertę o książki z gatunku science fiction, fantasy i powieści grozy. W roku 1997 opublikowało nowe tłumaczenie Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena, za które otrzymało nagrodę „Sfinksa” (nagroda przyznawana przez czytelników), a także wydaje cykl książek napisanych na podstawie gry RPG Dragonlance. W 1997 roku wydawnictwo zostało laureatem Złotego Meteora[2].

Asortyment[edytuj | edytuj kod]

Około 30% ogólnej oferty wydawniczej Zysku i S-ki stanowi literatura popularnonaukowa i naukowa, która publikowana jest w seriach Antropos (nauki humanistyczne) oraz Nebula (nauki przyrodnicze). Dzięki wydawnictwu czytelnik może się zapoznać m.in. z książkami Allana Blooma, Saula Bellowa, Francisa Fukuyamy, Alvina Tofflera, Edwarda O. Wilsona, Stephena Hawkinga, Rogera Penrose’a, Carla Sagana czy Johna Gribbina. W ofercie znajdziemy także książki akademickie z zakresu psychologii, socjologii, pedagogiki i politologii (w 1997 roku ukazała się Psychologia społeczna Elliota Aronsona, Timothy’ego D. Wilsona i Robin M. Akert)[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Filip Modrzejewski: Wydawnictwo Zysk i S-ka (pol.). culture.pl, 2008-07-31. [dostęp 2021-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-29)].
  2. Wszechlista laureatów Złotego Meteora (pol.). Interia, 2004-09-26. [dostęp 2021-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-08-27)].