Bośnia i Hercegowina na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010

To jest dobry artykuł
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bośnia i Hercegowina na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010
Bośnia i Hercegowina
Kod MKOl

BIH

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010
Vancouver
Chorąży

Žana Novaković (otwarcie)
Marko Rudić (zamknięcie)

Liczba zawodników

5 w 8 konkurencjach w 3 dyscyplinach

Medale
Pozycja: .
Złoto
0
Srebro
0
Brąz
0
Razem
0

Bośnia i Hercegowina na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 – występ kadry sportowców reprezentujących Bośnię i Hercegowinę na zimowych igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku.

W kadrze znalazło się pięcioro zawodników – dwóch mężczyzn i trzy kobiety. Wystąpili oni w ośmiu konkurencjach olimpijskich w trzech dyscyplinach sportowych – biathlonie, biegach narciarskich i narciarstwie alpejskim. Reprezentanci Bośni i Hercegowiny nie zdobyli medali, ich najlepszym rezultatem w Vancouver było 36. miejsce Marko Rudicia w slalomie mężczyzn. Najmłodszym reprezentantem Bośni i Hercegowiny na igrzyskach w Vancouver był biegacz narciarski Mladen Plakalović, który w dniu otwarcia igrzysk miał 18 lat i 141 dni. Z kolei najstarszą była alpejka Žana Novaković (24 lata i 248 dni), która pełniła rolę chorążego reprezentacji podczas ceremonii otwarcia.

Był to piąty start reprezentacji Bośni i Hercegowiny na zimowych igrzyskach olimpijskich i dziesiąty start olimpijski, wliczając w to letnie występy.

Tło startu[edytuj | edytuj kod]

Występy na poprzednich igrzyskach[edytuj | edytuj kod]

Przed uzyskaniem niepodległości sportowcy z Bośni i Hercegowiny startowali w barwach Jugosławii. Ostatni występ zanotowali w 1992 roku podczas zimowych igrzysk w Albertville (w jugosłowiańskiej reprezentacji znalazł się wówczas m.in. Enis Bećirbegović)[1]. Po utworzeniu Komitetu Olimpijskiego Bośni i Hercegowiny w czerwcu 1992 roku[2], reprezentacja odnotowała pierwszy start olimpijski, uczestnicząc w igrzyskach w Barcelonie. W składzie znalazło się wówczas dziesięcioro sportowców – sześciu mężczyzn i cztery kobiety. Debiut Bośni i Hercegowiny w zimowych igrzyskach nastąpił dwa lata później, podczas igrzysk w Lillehammer[3]. Kadrę stanowiło również dziesięcioro sportowców (ośmiu mężczyzn i dwie kobiety), którzy zaprezentowali się w czterech dyscyplinach sportu[4].

W latach 1994–2010 Bośnia i Hercegowina wysłała swoją reprezentację na wszystkie igrzyska olimpijskie. Do igrzysk w Vancouver sportowcy z tego kraju nie zdobyli żadnego medalu olimpijskiego – ani w letnich, ani w zimowych startach. Najlepszym rezultatem osiągniętym przez nich na zimowych igrzyskach olimpijskich było 21. miejsce Enisa Bećirbegovicia w 1998 roku w Nagano w zjeździe mężczyzn[5][6].

Występy w sezonie przedolimpijskim[edytuj | edytuj kod]

Tanja Karišik – reprezentantka Bośni i Hercegowiny w biathlonie i biegach narciarskich

W lutym 2009 roku czteroosobowa reprezentacja Bośni i Hercegowiny wzięła udział w alpejskich mistrzostwach świata w Val d’Isère. W składzie znaleźli się Maja Klepić, Žana Novaković, Marko Rudić i Slaven Badura. Bośniaccy zawodnicy wystąpili w czterech konkurencjach. W slalomie mężczyzn Rudić zajął 32. miejsce, co było najlepszym wynikiem reprezentacji, a Badura był 53[7]. W slalomie gigancie mężczyzn Rudić i Badura nie zostali sklasyfikowani[8]. Novaković i Klepić również wystartowały w slalomie i slalomie gigancie, żadna jednak nie została sklasyfikowana[9][10].

W sezonie przedolimpijskim odbyły się również mistrzostwa świata w biathlonie w Pjongczangu, nie wystąpiła w nich jednak Tanja Karišik[11]. Zawodniczka wzięła natomiast udział w rozegranych w Libercu mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. W reprezentacji Bośni i Hercegowiny poza nią znaleźli się również czterej mężczyźni: Mladen Plakalović, Njegoš Perišić, Mladen Starčević i Velibor Lizdek. Wszyscy wystąpili tylko w pierwszej fazie rywalizacji sprinterskiej, z której nie zakwalifikowali się do dalszej rywalizacji. Najwyższe miejsce osiągnęła Karišik, która w kwalifikacjach uplasowała się na 87. pozycji[12][13].

Kwalifikacje olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2009 roku kwalifikację olimpijską w biegach narciarskich zdobyła Tanja Karišik dzięki zajęciu ósmego miejsca w zawodach FIS w Macedonii. Warunkiem uzyskania tej kwalifikacji był również udział zawodniczki w rozegranych wcześniej mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Libercu[14]. Karišik zakwalifikowała się także do rywalizacji w biathlonie[15]. Wymogi kwalifikacyjne w biathlonie spełnił również Nemanja Košarac[16]. Na krótko przed igrzyskami Międzynarodowa Federacja Biathlonowa poinformowała Komitet Olimpijski Bośni i Hercegowiny, że zawodnik nie będzie mógł wystartować w zawodach olimpijskich – reprezentacja Bośni i Hercegowiny została sklasyfikowana na 38. miejscu w liście rankingowej, a relokacje kwot narodowych przyznawane były tylko do 33. miejsca[17]. Wśród kobiet kwalifikację zdobyła także Aleksandra Vasiljević, jednak została zawieszona przez komitet i w efekcie nie została powołana do kadry olimpijskiej[14]. Kwalifikację w narciarstwie alpejskim wywalczyły Žana Novaković i Maja Klepić wśród kobiet oraz Marko Rudić wśród mężczyzn, natomiast w biegach narciarskich minimum osiągnął Mladen Plakalović[18].

Prawa transmisyjne[edytuj | edytuj kod]

Prawa do transmisji zimowych igrzyskach olimpijskich w Vancouver miał publiczny nadawca radiowo-telewizyjny w Bośni i Hercegowinie, Bosanskohercegovačka radiotelevizija (BHRT), będący członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Transmisje prowadziła stacja o zasięgu ogólnokrajowym BHT1. Ponadto transmisje za pośrednictwem telewizji kablowej i satelitarnej oraz transmisje internetowe prowadziła stacja Eurosport[19].

Delegacja olimpijska[edytuj | edytuj kod]

W skład delegacji Bośni i Hercegowiny na igrzyska w Vancouver weszło szesnaście osób – sześcioro sportowców (w tym Nemanja Košarac, który ostatecznie nie wystąpił w zawodach[16]), sześciu trenerów, trzech członków komitetu olimpijskiego oraz szef misji olimpijskiej[20]. Szefem misji był Said Fazlagić, delegatami komitetu olimpijskiego byli: przewodniczący Izet Rađo oraz wiceprzewodniczący Marijan Kvesić i Siniša Kisić, natomiast sztab trenerski stanowili: Jože Maluš, Igor Šljuka i Rejmon Horo (narciarstwo alpejskie), Dragan Jeftović i Tomislav Lopatić (biegi narciarskie) oraz Goran Mumović (biathlon)[21][18].

Pod koniec stycznia 2010 roku kadrę sportowców przyjął Željko Komšić, przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny. Pogratulował sportowcom awansu na igrzyska, życzył powodzenia i powiedział, że w starcie olimpijskim nie liczy się osiągnięty wynik, lecz sam udział i reprezentowanie kraju[20].

Bośniacka delegacja przybyła do Vancouver 8 lutego 2010 roku i zamieszkała w wiosce olimpijskiej w Whistler[22].

Skład reprezentacji[edytuj | edytuj kod]

Spośród piętnastu dyscyplin sportowych, które Międzynarodowy Komitet Olimpijski włączył do kalendarza igrzysk, reprezentacja Bośni i Hercegowiny wzięła udział w trzech. W narciarstwie alpejskim wystawiła troje swoich reprezentantów, w biegach narciarskich dwoje, natomiast w biathlonie zaprezentowała się tylko Tanja Karišik, która startowała również w biegach narciarskich[23].

Biathlon (1)
Zawodnik Data urodzenia Miejsca na ZIO 2006 Źródło
sprint bieg pościgowy bieg masowy bieg indywidualny sztafeta
Tanja Karišik 23 lipca 1991 [24]
Biegi narciarskie (2)
Zawodnik Data urodzenia Miejsca na ZIO 2006 Źródło
sprint indywidualny
technika dowolna
sprint drużynowy
technika klasyczna
indywidualny
technika klasyczna
indywidualny
bieg łączony
indywidualny
bieg masowy
sztafeta
Tanja Karišik 23 lipca 1991 [24]
Mladen Plakalović 28 września 1991 [25]
Narciarstwo alpejskie (3)
Zawodnik Data urodzenia Miejsca na ZIO 2006 Źródło
zjazd supergigant slalom gigant slalom kombinacja
Maja Klepić 23 maja 1988 [26]
Žana Novaković 24 czerwca 1985 [27]
Marko Rudić 17 stycznia 1990 [28]

Statystyki według dyscyplin[edytuj | edytuj kod]

Lp Dyscyplina Mężczyźni Kobiety Łącznie
1 Biathlon 1 1
2 Biegi narciarskie 1 1 2
3 Narciarstwo alpejskie 1 2 3
Łącznie 2 3[a] 5[a]

Udział w ceremoniach otwarcia i zamknięcia igrzysk[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacja Bośni i Hercegowiny podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Vancouver

Rolę chorążego reprezentacji Bośni i Hercegowiny podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver, przeprowadzonej 12 lutego 2010 roku w hali BC Place Stadium, pełniła narciarka alpejska Žana Novaković. Reprezentacja Bośni i Hercegowiny weszła na stadion olimpijski jako 13. w kolejności – pomiędzy ekipami z Bermudów i Brazylii[29].

Komitet Olimpijski Bośni i Hercegowiny podjął decyzję, że podczas ceremonii zamknięcia, zorganizowanej 28 lutego 2010 roku, flagę Bośni i Hercegowiny będzie niósł sportowiec, który osiągnie najlepszy rezultat na igrzyskach w Vancouver[20]. W związku z tym chorążym reprezentacji był alpejczyk Marko Rudić[30][31].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Biathlon[edytuj | edytuj kod]

Zawody olimpijskie w biathlonie na igrzyskach w Vancouver przeprowadzono w dniach 13–26 lutego 2010 roku w Whistler[32]. Reprezentacja Bośni i Hercegowiny liczyła jedną zawodniczkę – Tanję Karišik, która wystąpiła w dwóch konkurencjach rozegranych od 13 do 18 lutego[32][33].

Pierwszym startem zawodniczki był występ w sprincie, w którym zajęła ostatnie, 88. miejsce[34]. Zaprezentowała się również w biegu indywidualnym na 15 km, jednak nie została sklasyfikowana (nie ukończyła trasy)[35]. Na trzecim pomiarze czasu plasowała się na 86. miejscu z czterema niecelnymi strzałami[24].

Konkurencja Zawodnik Wynik Miejsce
Czas Pudła
Sprint kobiet – 7,5 km[34] Tanja Karišik 25:24,1 2+0 88.
Bieg indywidualny kobiet – 15 km[35] Tanja Karišik DNF DNF

Biegi narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Konkurencje biegowe na igrzyskach w Vancouver rozegrane zostały między 15 a 28 lutego 2010 roku w Whistler[36]. Reprezentanci Bośni i Hercegowiny zaprezentowali się w biegach indywidualnych techniką dowolną (10 km kobiet i 15 km mężczyzn), które odbyły się 15 lutego[37][36].

W kadrze znaleźli się Tanja Karišik (startująca również w biathlonie) oraz Mladen Plakalović. Karišik zajęła 71. miejsce w stawce 77 sklasyfikowanych zawodniczek, do zwyciężczyni biegu – Charlotte Kalli – straciła ponad 6,5 minuty[38]. Z kolei Plakalović zajął 78. lokatę w gronie 95 sklasyfikowanych biegaczy, tracąc ponad 6 minut do mistrza olimpijskiego – Dario Cologni[39].

Konkurencja Zawodnik Czas Miejsce
Bieg indywidualny kobiet – 10 km techniką dowolną[38] Tanja Karišik 31:30,4 71.
Bieg indywidualny mężczyzn – 15 km techniką dowolną[39] Mladen Plakalović 39:41,4 78.

Narciarstwo alpejskie[edytuj | edytuj kod]

Whistler Creekside – arena zmagań narciarzy alpejskich podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver

Rywalizacja olimpijska w narciarstwie alpejskim na igrzyskach w Vancouver odbyła się w dniach 15–27 lutego 2010[40] w Whistler Creekside[41]. W reprezentacji Bośni i Hercegowiny znalazło się troje alpejczyków – jeden mężczyzna (Marko Rudić) i dwie kobiety (Maja Klepić i Žana Novaković). Zawodnicy ci wystartowali w slalomie i slalomie gigancie – konkurencjach przeprowadzonych między 23 a 27 lutego[42][40].

Pierwszą konkurencją alpejską na igrzyskach w Vancouver, w której wziął udział reprezentant Bośni i Hercegowiny, był slalom gigant mężczyzn, rozegrany 23 lutego[42][40]. W rywalizacji uczestniczył Marko Rudić. W pierwszym przejeździe uzyskał 66. czas w gronie 89 sklasyfikowanych zawodników[43], w drugim był 58. na 81 zawodników[44]. Łącznie dało mu to 58. miejsce ze stratą 18,53 s do mistrza olimpijskiego, Szwajcara Carlo Janki[45]. Dzień i dwa dni później do rywalizacji w slalomie gigancie przystąpiły kobiety[40]. W pierwszym przejeździe Žana Novaković zajęła 48., a Maja Klepić 61. miejsce w gronie 68 sklasyfikowanych zawodniczek[46]. W drugim Novaković była 40., a Klepić 53. wśród 60 narciarek, które ukończyły przejazd[47]. W łącznej klasyfikacji pozwoliło to Novaković zająć 41. miejsce, a Klepić dało to 52. lokatę[48].

26 lutego przeprowadzono rywalizację kobiet w slalomie[40]. Wzięły w niej udział Novaković i Klepić. Po pierwszym przejeździe Novaković plasowała się na 49., a Klepić na 56. miejscu wśród 71 sklasyfikowanych zawodniczek[49]. W drugim przejeździe Novaković zajęła 40. miejsce, które dało jej taką samą lokatę w łącznej klasyfikacji, natomiast Klepić nie ukończyła przejazdu i nie została sklasyfikowanak[50][51]. Dzień później odbyły się zawody w slalomie mężczyzn[40], w których uczestniczył Rudić. W pierwszej rundzie był 40. pośród 54 sklasyfikowanych alpejczyków[52], w drugiej zajął 33. lokatę w gronie 48 sklasyfikowanych zawodników[53]. Łącznie pozwoliło mu to na zajęcie 36. miejsca w zawodach[54].

Konkurencja Zawodnik Przejazd 1 Przejazd 2 Łącznie
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Slalom kobiet[51][49][50] Maja Klepić 59,43 56. DNF DNF DNF2
Žana Novaković 58,19 49. 57,76 40. 1:55,95 40.
Slalom gigant kobiet[48][46][47] Maja Klepić 1:27,37 61. 1:22,97 53. 2:50,34 52.
Žana Novaković 1:22,77 48. 1:18,02 40. 2:40,79 41.
Slalom mężczyzn[54][52][53] Marko Rudić 53,70 40. 55,46 33. 1:49,16 36.
Slalom gigant mężczyzn[45][43][44] Marko Rudić 1:26,85 66. 1:29,51 58. 2:56,36 58.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tanja Karišik wystąpiła w biathlonie i biegach narciarskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Yugoslavia at the 1992 Albertville Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-17)]. (ang.).
  2. O Komitetu. Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-05)]. (bośn.).
  3. Bosnia and Herzegovina. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-05)]. (ang.).
  4. Bosnia and Herzegovina at the 1994 Lillehammer Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-17)]. (ang.).
  5. Enis Bećirbegović Bio, Stats, and Results. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  6. Karišik i Plakalović se izjednačili s Bećirbegovićem po broju nastupa na ZOI. Interview, 5 lutego 2018. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-08)]. (bośn.).
  7. Val d'Isère (FRA) FIS World Ski Championships - Men's Slalom. Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2019-05-14]. (ang.).
  8. Val d'Isère (FRA) FIS World Ski Championships - Men's Giant Slalom. Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2019-05-14]. (ang.).
  9. Val d'Isère (FRA) FIS World Ski Championships - Ladies' Slalom. Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2019-05-14]. (ang.).
  10. Val d'Isère (FRA) FIS World Ski Championships - Ladies' Giant Slalom. Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2019-05-14]. (ang.).
  11. Tanja KARISIK. Międzynarodowa Unia Biathlonu. [dostęp 2019-05-14]. (ang.).
  12. FIS Nordic World Ski Championships 2009 - Liberec / CZE - Cross Country - Men's Sprint Free - Results. Międzynarodowa Federacja Narciarska, 24 lutego 2009. [dostęp 2019-05-14]. (ang.).
  13. FIS Nordic World Ski Championships 2009 - Liberec / CZE - Cross Country - Ladies' Sprint Free - Results. Międzynarodowa Federacja Narciarska, 24 lutego 2009. [dostęp 2019-05-14]. (ang.).
  14. a b Karišik izborila normu za Olimpijadu. Sportsport.ba, 4 marca 2009. [dostęp 2019-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-20)]. (bośn.).
  15. M. Skaka: Tanja Karišik nastupa prva za BiH. Sportsport.ba, 12 lutego 2010. [dostęp 2019-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-20)]. (bośn.).
  16. a b ZOI 2010 : Predstavljen bh. olimpijski tim za Vancouver. Kliker.info, 21 stycznia 2010. [dostęp 2019-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-20)]. (bośn.).
  17. Vancouver 2010. Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine, 3 lutego 2010. [dostęp 2019-05-20]. (bośn.).
  18. a b BiH sa šest predstavnika u Vancouveru. Sportsport.ba, 22 grudnia 2009. [dostęp 2019-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-20)]. (bośn.).
  19. Vancouver 2010 Olympic Winter Games Rights Holding Broadcasters. Międzynarodowy Komitet Olimpijski. s. 2–3. [dostęp 2019-04-10]. (ang.).
  20. a b c Žana Novaković će nositi zastavu u Vancouveru. Radio Sarajevo, 22 stycznia 2010. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-08)]. (bośn.).
  21. Definisan odlazak BH tima na OI Vankuver 2010. Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-21)]. (bośn.).
  22. Bh. tim u olimpijskom selu Whistler. Radio Sarajevo, 3 lutego 2010. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-08)]. (bośn.).
  23. Bosnia and Herzegovina at the 2010 Vancouver Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-01)]. (ang.).
  24. a b c Tanja Karišik Bio, Stats, and Results. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-16)]. (ang.).
  25. Mladen Plakalović Bio, Stats, and Results. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-06)]. (ang.).
  26. Maja Klepić Bio, Stats, and Results. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-05)]. (ang.).
  27. Žana Novaković Bio, Stats, and Results. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-06)]. (ang.).
  28. Marko Rudić Bio, Stats, and Results. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-05)]. (ang.).
  29. Complete list of 2010 Vancouver Winter Olympic flag-bearers. Vancouver Sun, 12 lutego 2010. [dostęp 2019-04-10]. (ang.).
  30. The Flagbearers for the Vancouver 2010 Closing Ceremony. Międzynarodowy Komitet Olimpijski, 28 lutego 2010. [dostęp 2019-04-10]. (ang.).
  31. Vancouver: Marko Rudić nosilac bh. zastave na zatvaranju ZOI. BalkaniYUm, 1 marca 2010. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-08)]. (bośn.).
  32. a b Schedule by Sport - Biathlon. Vancouver 2010 Olympic Winter Games. [dostęp 2019-04-10]. (ang.).
  33. Bosnia and Herzegovina Biathlon at the 2010 Vancouver Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-07)]. (ang.).
  34. a b Biathlon at the 2010 Vancouver Winter Games: Women’s 7.5 kilometres Sprint. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-01)]. (ang.).
  35. a b Biathlon at the 2010 Vancouver Winter Games: Women’s 15 kilometres. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-01)]. (ang.).
  36. a b Schedule by Sport - Cross-Country Skiing. Vancouver 2010 Olympic Winter Games. [dostęp 2019-04-10]. (ang.).
  37. Bosnia and Herzegovina Cross Country Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-07)]. (ang.).
  38. a b Whistler Olympic Park. Cross-Country Skiing: Ladies' 10 km Free - Results. Międzynarodowa Federacja Narciarska, 15 lutego 2010. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-26)]. (ang.).
  39. a b Men's 15 km Free. Vancouver 2010 Olympic Winter Games. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-01)]. (ang.).
  40. a b c d e f Schedule and Results: Vancouver 2010 Olympics - Alpine Skiing. Vancouver 2010 Winter Olympics. [dostęp 2019-04-10]. (ang.).
  41. About Whistler Creekside. „The New York Times”. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-02)]. (ang.).
  42. a b Bosnia and Herzegovina Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-07)]. (ang.).
  43. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Giant Slalom Run 1. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  44. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Giant Slalom Run 2. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  45. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Giant Slalom. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  46. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Giant Slalom Run 1. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  47. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Giant Slalom Run 2. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  48. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Giant Slalom. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  49. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Slalom Run 1. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  50. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Slalom Run 2. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  51. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Slalom. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  52. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Slalom Run 1. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  53. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Slalom Run 2. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  54. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Slalom. Sports Reference. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]