Grodzisko (Góry Bardzkie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grodzisko
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Góry Bardzkie
Grzbiet Wschodni

Wysokość

730[1] m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Grodzisko”
Ziemia50°26′34,8504″N 16°45′30,4002″E/50,443014 16,758444

Grodzisko (730 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w paśmie Gór Bardzkich, w Sudetach Środkowych.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w Sudetach Środkowych, w północno-wschodniej części Grzbietu Wschodniego Gór Bardzkich, na grzbiecie odchodzącym od Kłodzkiej Góry w kierunku południowo-wschodnim[1]. Wznosi się około 4,6 km na wschód od centrum Kłodzka.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie o wyraźnie zaznaczonym wierzchołku, tworzące kulminację o stromo opadających zachodnich i wschodnich zboczach[1].

Wznosi się w masywie Kłodzkiej Góry, na południe od niej, jako niższa wyraźnie zaznaczona kulminacja, w długim, głównym ramieniu Grzbietu Wschodniego, ciągnącym się od Kłodzkiej Góry w stronę Przełęczy Kłodzkiej. Położenie góry na południowo-wschodnim skraju Gór Bardzkich, pomiędzy Jelenią Kopą i Przełęczą Podzamecką, czyni górę rozpoznawalną w terenie. W zbocza góry wcinają się doliny potoków: w zachodnie zbocze dolina, w której położone są źródła prawego dopływu Jaszkówki, który przepływa przez Podzamek, a we wschodnie dolina, w której źródła ma Kurkowy Wądoł[1].

Zbudowane z dolnokarbońskich piaskowców szarogłazowych i łupków ilastych struktury bardzkiej oraz ze średnioziarnistych, szarozielonych diorytów w zmetamorfizowanej strefie kontaktowej[1]. W zboczu góry u południowo-zachchodniego podnóża, w rejonie Podzamku, występuje soczewka wapieni krystalicznych. Niższe partie zboczy pokrywają gliny zwałowe od zachodu i osady deluwialne od wschodu. Na południowo-zachodnim zboczu u podnóża góry na północny wschód od Podzamku znajduje się wyrobisko nieczynnego kamieniołomu.

Cały szczyt i zbocza porastają rozległe lasy głównie świerkowe i świerkowo-bukowe, z domieszką innych gatunków drzew liściastych[1]. Wschodnim i zachodnim zboczem poniżej szczytu przebiegają leśne dróżki.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • W przeszłości góra nosiła nazwę: Burggraben - Berg, Grodziska[1].
  • Na południowy zachód od szczytu położona jest miejscowość Podzamek.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt wzniesienia prowadzi szlak turystyczny:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 12: Góry Bardzkie. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 103, 104. ISBN 83-85773-04-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]