Tartaczny Potok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tartaczny Potok
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Potok
Długość ok. 4,8 km
Spadek

40,63‰

Źródło
Miejsce na południowo-zachodnim zboczu masywu Jagodnej
Wysokość

815 m n.p.m.

Współrzędne

50°16′02″N 16°32′55″E/50,267222 16,548611

Ujście
Recypient Dzika Orlica
Miejsce

Rudawa

Wysokość

620 m n.p.m.

Współrzędne

50°14′18″N 16°31′35″E/50,238333 16,526389

Położenie na mapie gminy Bystrzyca Kłodzka
Mapa konturowa gminy Bystrzyca Kłodzka, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”

Tartaczny Potokpotok górski w Sudetach Środkowych, w Górach Bystrzyckich, w woj. dolnośląskim[1]. Lewy dopływ Dzikiej Orlicy[2] o długości około 4,8 km, ciek III rzędu należący do zlewiska Morza Północnego.

Fizjografia[edytuj | edytuj kod]

Źródło potoku położone jest na wysokości około 815 m n.p.m., na północno-zachodnim zboczu masywu Jagodnej w Górach Bystrzyckich, ok 3,7 km na północ od miejscowości Rudawa[3]. Potok w górnym biegu spływa płytką, szeroką, zalesioną doliną w kierunku południowo-zachodnim po kilkuset metrach wpływa do dobrze wykształconej wąskiej V-kształtnej doliny, podcinając stok Tylkowych Źródlisk[4]. Na wysokości ok. 700 m n.p.m. potok opuszcza zalesiony teren i wpływa na otwarty teren meandrując przez nieużytki rolne i górskie łąki w kierunku ujścia, gdzie w północnej części w miejscowości Rudawie na poziomie 620 m n.p.m. uchodzi do Dzikiej Orlicy[3]. W większości swojego biegu potok płynie wśród terenów zalesionych[3]. Koryto potoku w dolnym biegu kamieniste z małymi progami skalnymi. Potok od źródła do ujścia płynie w kierunku południowo-zachodnim. Jest to potok górski zbierający wody z południowo-zachodniej części Gór Bystrzyckich[3]. Potok nieuregulowany, o wartkim prądzie wody, charakteryzuje się wyrównanymi spadkami podłużnymi i zmiennymi wodostanami[3].

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Podłoże koryta potoku stanowią granitognejsy skały odporne na wietrzenie należące do metamorfiku Gór Bystrzyckich i Orlickich oraz górnokredowe piaskowce, przykryte osadami plejstoceńskimigliny i piaski.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Ważniejsze dopływy[edytuj | edytuj kod]

  • Dopływy potoku stanowią małe potoki i strumienie bez nazwy[3].

Miejscowości nad potokiem[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]