Sarajewo

Z Wikipodróży
Sarajewo

Ten artykuł posiada status „przewodnika”

Sarajewo
Herb
Informacje
Państwo Bośnia i Hercegowina
Powierzchnia 142 km²
Ludność 420 000
Kod pocztowy 71000
Strona internetowa
Most Łaciński, w pobliżu miejsca, w którym zamordowano arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, co wywołało I wojnę światową.

Sarajewo – stolica Bośni i Hercegowiny i jej największe miasto, z 420 000 mieszkańców w obszarze miejskim (2013). Obszar metropolitalny Sarajewa, który zamieszkuje 555 000 mieszkańców, obejmuje również niektóre dzielnice „Sarajewa Wschodniego”, które należą do Republiki Serbskiej. Sarajewo jest bardzo przyjazne turystom, szczególnie na Starym Mieście w centrum miasta.

Charakterystyka[edytuj]

Historia[edytuj]

Sarajewo to jedno z najbardziej interesujących historycznie i różnorodnych miast w Europie. Jest to miejsce podziału cesarstwa zachodniego i wschodniego; gdzie spotykali się, żyli i walczyli ludzie z rzymskokatolickiego zachodu, prawosławnego wschodu i osmańskiego południa. Jest zarówno przykładem zawirowań historycznych i zderzenia cywilizacji, jak i światłem nadziei na pokój poprzez wielokulturową tolerancję. Miasto tradycyjnie słynie z różnorodności religijnej, od wieków współistnieją tu muzułmanie, prawosławni, katolicy i Żydzi. Dodatkowo ogromna różnorodność historyczna miasta jest silnie odzwierciedlona w jego architekturze. Niektóre części miasta mają bardzo zachodnioeuropejski wygląd, podczas gdy inne części miasta, często kilka przecznic dalej, mają całkowicie wyraźny charakter osmański lub socjalistyczny. To naprawdę miasto, w którym wschód spotyka się z zachodem.

Niektóre ważne wydarzenia w historii Sarajewa to zabójstwo austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w 1914, które doprowadziło do I wojny światowej, oraz Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1984.

Miasto fizycznie podniosło się po większości zniszczeń spowodowanych przez wojny jugosłowiańskie z lat 1992-1995. Sarajewo to kosmopolityczna stolica Europy z unikalnym wschodnim akcentem, który jest przyjemnością do odkrywania. Ludzie są bardzo przyjaźni, czy to Bośniacy, Chorwaci, Serbowie czy ktokolwiek inny. Przestępczość jest niewielka, a miasto jest zaliczane do najbezpieczniejszych w Europie Południowo-Wschodniej.

Orientacja[edytuj]

Miasto Sarajewo rozciąga się na zachód-wschód wzdłuż rzeki Miljacka; główne arterii drogowe i tramwajowe mają tendencję do orientacji zachód-wschód. Położona jest w wąskiej dolinie, otoczonej z trzech stron górami.

Większość turystów spędza dużo czasu na Starym Mieście (Stari Grad). Wschodnia część Starego Miasta składa się z inspirowanej osmańską Bascarsija (BAHS CHAR she ya; etymologicznie baš (głowa, główna), čaršija (bazar, obszar handlowy) w języku tureckim), podczas gdy zachodnia połowa prezentuje architekturę i kulturę, Austro-Węgry, symbolicznie reprezentujące miasto jako miejsce spotkania Wschodu i Zachodu.

Klimat[edytuj]

Sarajewo ma wilgotny klimat kontynentalny, ponieważ góry otaczające miasto znacznie zmniejszają morski wpływ Morza Adriatyckiego. Lata są zazwyczaj gorące (rekord 41°C w 2008) ze średnią 46 dni w roku powyżej 32 °C, podczas gdy zimy są śnieżne i zimne ze średnią 4 dni w roku poniżej -15 °C. Deszcz można spodziewać się o każdej porze roku, średnio 75 dni opadów w roku, które zimą często padają w postaci śniegu.

Dojazd[edytuj]

Samolotem[edytuj]

  • 1 Lotnisko w Sarajewie (Medjunarodni Aerodrom Sarajewo, Lotnisko Butmir, IATA: SJJ), Kurta Schorka 36, ​​Sarajewo 71210 (Butmir, 6 km na południowy zachód od dworca kolejowego), ☏ +387 33 28 91 00.

To główne lotnisko w Bośni, otoczone górami i podatne na mgłę, więc zimą często zdarzają się opóźnienia lotów. Jedynym terminalem pasażerskim jest Terminal B; jest zamknięte na noc 23:00-05:00. W holu głównym naziemnym (tj. po odprawie celnej w dniu przyjazdu, przed ochroną w dniu wyjazdu) znajdują się kantory wymiany walut, wypożyczalnie samochodów, księgarnia z lokalnymi kartami SIM, a na piętrze bar szybkiej obsługi; nie ma przechowalni bagażu. Airside jest mały, z kawiarnią i sklepami wolnocłowymi akceptującymi główne waluty. Nowe obiekty terminalowe są w budowie i mają zostać otwarte w 2021 roku. Około 1 km dalej, można dojść pieszo drogą do trolejbusu (poniżej), a następnie jechać prosto, znajduje się Wschodni Dworzec Autobusowy do miejsc docelowych w Republice Serbskiej.

Najważniejsze połączenia hubowe to do Monachium (przez Lufthansę), Wiednia (Austrian), Stambułu (przez Turkish Airlines), Dubaju (flydubai) i Dohy (przez Qatar Airways) oraz loty do krajów sąsiednich (Belgrad liniami Air Serbia) i Zagrzeb przez Croatia Airlines).

Będąc na lotnisku, rozważ wizytę w Muzeum Tunel Nadziei (Tunel Spasa). Oszczędza to później podróży z centrum miasta, chociaż prawdopodobnie będziesz musiał ciągnąć ze sobą bagaż. Muzeum znajduje się na południe od pasa startowego (terminal znajduje się na północy), pod którym tunelami wydrążono w 1993 roku, aby stworzyć linię ratunkową dla oblężonego miasta.

Transport do miasta to wybór autobusu, taksówki słynących z przekrętów lub mała wędrówka, aby złapać trolejbus.

Autobus: Autobus Centrotrans kursuje codziennie między lotniskiem a Baščaršija w centrum miasta. Kursuje mniej więcej co godzinę od 05:30 do 22:00, czas na połączenie z lotami, zabierając 20-30 minut. Bilet w jedną stronę to 5 km, powrót 8 km, pierwsza sztuka bagażu (do 23 kg) na osobę jest wliczona w cenę, a każda dodatkowa torba to 5 km. Płacisz przy wejściu do autobusu. Zatrzymuje się na żądanie na przystankach autobusowych w centrum miasta, które mogą nie być specjalnie oznakowane dla autobusu lotniskowego, ale zwykle znajdują się one obok przystanków tramwajowych.

Taxi: Przejazd do centrum nie powinien przekraczać 20 km. Flagfall ma 1,90 km, a następnie 1,20 km na km na 6–7 km jazdy – każdy „dodatek lotniskowy” jest fałszywy. Nalegaj na nich za pomocą miernika. Jednym z oszustw jest wymachiwanie „stałym cennikiem”, ale to tylko wytwór chciwej wyobraźni. Twój hotel może oferować transfer na lotnisko, a stawki wahają się od konkurencyjnych do głupich. Kolejną opcją jest przejście przez Dobrinja, jak opisano poniżej, aby odebrać taksówkę, chociaż oszczędność na uczciwej cenie jest niewielka.

Spacer, potem trolejbus: Wymaga to 600 m spaceru przez pobliską dzielnicę Dobrinja, aby dotrzeć do przystanku Bulevar Mimara Sinana. Możesz potrzebować mapy lub kompasu: ogólny kierunek to północny wschód z terminalem bezpośrednio za tobą, ale wymaga to zygzaka. Wychodzisz z lotniska główną bramą na autostradę Kurta Schorka. Skręć w prawo (południowy wschód) i idź 200 m, nie ma chodnika. Skręć w pierwszą w lewo, Andreja Andrejevića i przecinaj dzielnicę mieszkaniową Dobrinja, mijając w pobliżu Hotel Octagon. Wjedź na główną drogę i skręć w prawo (znowu na południowy wschód) wzdłuż Bulevar Mimara Sinana. Na przeciwległym chodniku (z ruchem w kierunku zachodnim) po 200 m, przed Mercator Center, znajduje się przystanek autobusowy Dobrinja škola B. Trolejbus 103 kursuje co 6 – 7 minut w ciągu dnia do Trg Austrijski, centrum na południowym brzegu rzeki, jedzie 25 min; przejść przez Most Łaciński, aby wejść na Stare Miasto. (Nie jedź 107 lub 108, jeśli zmierzasz do Starego Miasta.) Opłata za przejazd wynosi 1,80 km, zapłać kierowcy i pamiętaj, że na tej trasie często przebywają kontrolerzy biletów.

  • Innym sposobem jest 2 lotnisko Tuzla (IATA: TZL, które oferuje tanie loty Wizz z całych Niemiec i Skandynawii. Lotnisko Tuzla znajduje się 120 km na północ od Sarajewa. Autobus lotniskowy kursuje bezpośrednio z Sarajewa na loty Wizz, jedzie 2 godziny i kosztuje 22 euro w jedną stronę. Możesz też podróżować częstymi standardowymi autobusami do Tuzli, nie spiesząc się przez 3 godziny.

Pociągiem[edytuj]

Nie ma międzynarodowych pociągów do Bośni: Jadąc z zachodu, trasa obejściowa ma najpierw dojechać do Zagrzebia w Chorwacji. Z głównego dworca kolejowego w Zagrzebiu (Glavni Kol) wsiądź do lokalnego pociągu o 09:00 do Hrvatska Kostajnica, przyjeżdżając o 10:45: patrz rozkład jazdy Chorwackich Kolei. Opłata wynosi około 8 euro. Jesteś teraz 3 km od bośniackiego przejścia granicznego. Możesz wziąć taksówkę lub iść na południe do miasta, a następnie na wschód i przejść przez rzekę pierwszym mostem. Po wjeździe do Bośni znajdź taksówkę do Banja Luki, 100 km na południowy wschód, kosztuje około 50 euro i zajmuje około 90 minut. Do Banja Luki dotrzesz w odpowiednim czasie, aby złapać lokalny pociąg do Sarajewa przez Zenicę o 15:49, przyjeżdżając o 20:41. Pociąg to nowoczesny hiszpański Talgo, a opłata za przejazd wynosi około 13 euro. Sprawdzając stronę Bośniackich Kolei, korzystaj z menu rozkładu jazdy, a nie z menu biletów, ponieważ ta ostatnia oferuje tylko główne miasta i pociągi, które można zarezerwować.

W przypadku podróży w odwrotnym kierunku wsiądź do pociągu o 10:15 z Sarajewa do Banja Luki, aby dojechać o 19:15 z Hrvatska Kostajnica i dotrzeć do Zagrzebia o 21:00. Potwierdź, że Twój taksówkarz zgodził się zawieźć Cię do właściwej Kostajnicy na granicy z Chorwacją (czyli na północny zachód, może pomóc wydrukowana mapa), nieprzypadkowo celowo do innej Kostajnicy, np. ten 80 km na wschód w pobliżu Doboju.

Jedyną inną trasą kolejową, którą możesz się dostać, jest Čapljina - Mostar - Sarajewo, z tylko dwoma pociągami dziennie, odjeżdżającymi w każdym kierunku około 07:00 i 19:00. Od 2015 na południe od Čapljiny nie kursują pociągi pasażerskie do Chorwacji i portu Ploče (z transportem do Dubrownika, Splitu i wysp Adriatyku), chociaż linia jest nadal otwarta dla towarów.

  • 3 Dworzec kolejowy w Sarajewie (Nova željeznička stanica), Put života 2 (w pobliżu Avaz Twist Tower), ☏ +387 33 65 53 30. Ta stacja z czasów komunistycznych jest w opłakanym stanie, z kilkoma pociągami i mnóstwem przestojów, choć jest to dość centralne miejsce w tym zatłoczonym mieście. Kasa biletowa jest tylko gotówką i mozolnie wypisuje bilety ręcznie, więc obsługa jest powolna. Są toalety i kawiarnie. Personel w punkcie informacyjnym mówi dobrze po angielsku, a ich podstawowa odpowiedź na każde zapytanie podróżnego polega na wypróbowaniu sąsiedniego dworca autobusowego: to dobra rada.

Jeśli Twoje mieszkanie znajduje się w zachodniej części miasta, np. hotelu Ibis Styles, a następnie jadąc z Banja Luki można przesiąść się w Zenica na lokalny pociąg do Sarajewa, który również zatrzymuje się przy 4 Alipašin Most na Safeta Zajke. Ale to nie oszczędza dużo czasu ani wysiłku. Pociągi z Čapljiny i Mostaru przejeżdżają przez tę stację bez zatrzymywania się.

Samochodem[edytuj]

Główna trasa z zachodu biegnie obok Zagrzebia na wschód drogą E70, następnie na południe drogą E661, aby wjechać do Bośni i w kierunku Banja Luki, a stamtąd do Sarajewa autostradą A1 z Zenicy. Do miasta można również dojechać od wschodu przez przedmieścia Ilidža lub od północy drogą M18/A1 z kierunku Tuzli.

Autostop jest dość łatwy, upewnij się, że Twój znak jest w lokalnym języku. Sarajewo to długie, cienkie miasto: jeśli nie możesz dostać się do centrum windą, przynajmniej zostań przy torach tramwajowych.

Autobusem[edytuj]

W Sarajewie znajdują się dwa dworce autobusowe, Dworzec Główny dla większości połączeń dalekobieżnych oraz Dworzec Wschodni dla Serbii i miast w Republice Serbskiej.

We wszystkich autobusach międzymiastowych płacisz opłatę za bagaż, zwykle 1 km lub 1 € za sztukę. Kierowca będzie nalegał na dokładną zmianę jednej lub drugiej waluty prawie losowo, a następnie będzie wybredny w kwestii nominału dokładnie małej kwoty, którą mu dasz.

5 Główny dworzec autobusowy (Autobuska stanica Sarajevo) znajduje się pod adresem Put života 8 obok dworca kolejowego, zobacz ten znacznik. Znajduje się na końcu linii tramwajowej nr 1 na Stare Miasto, opłata za przejazd 1,60 km. Bezpośrednie połączenia międzynarodowe obejmują Belgrad (7 godz.), Budapeszt (12 godz.), Budva (9 godz.), Zagrzeb (8 godz.), Maribor (9 godz.), Lublanę (9 godz.), Split (7–8 godz.), Dubrownik (6 godz.), Graz (11 godz.) i Wiedeń (14 godz.). Prisztina w Kosowie może wiązać się z przesiadką w Novi Pazar, w przeciwnym razie przejazd przez Podgoricę w Czarnogórze. Flixbus jest głównym operatorem międzynarodowym. Bilety można kupić online u nich lub w Centrotrans, na samym dworcu autobusowym lub w śródmiejskim biurze podróży, takim jak Centrotrans na Ferhadija za katedrą.

Główne linie autobusowe w kraju to: do Tuzli (co godzinę, 3 godziny, opłata 11 km), do Mostaru przez Konjic i Jablanica (co godzinę, 2 godziny 30 minut, opłata 14 km) oraz do Banja Luki przez Zenicę (co kilka godzin, biorąc 3 godziny, opłata 11 km.)

6 Wschodni Dworzec Autobusowy (Autobuska stanica Istočno lub Lukavica) jest daleko na zachód, dzięki gorzkiej geografii i polityce tego regionu. Znajduje się we wschodnim Sarajewie w Republice Serbskiej, a trasa z centrum Sarajewa musi skręcać na zachód, aby ominąć wzgórza, a następnie zbliżyć się na południe, a następnie na wschód w pobliżu lotniska. Ma lepsze połączenia z Serbią niż Dworzec Główny; obie stacje mają autobusy do Czarnogóry. Główne usługi to Belgrad, Nowy Sad, Herceg Novi i Nisz. Trasy w kraju prowadzą do Bijeljina, Kalinovik i Trebinje niedaleko Dubrownika.

Aby dotrzeć do Dworca Wschodniego, jedź trolejbusem 103 z centrum Austrijski Trg do samego końca lub taksówką przez około 15 km. Do Republiki Serbskiej nie ma żadnych kontroli, to tak jak przekraczanie linii międzystanowej USA lub Schengen. Na dworcu nie ma zbyt wiele, ale we wschodnim Sarajewie znajdują się kawiarnie, sklepy i bankomaty, m.in. w centrum handlowym TOM 200 m na południowy zachód wzdłuż Radomira Putnika.

Komunikacja[edytuj]

Sarajewo to średniej wielkości, piękne miasto z wieloma zabytkami. Zgubienie się jest prawie niemożliwe, jeśli masz mapę (chociaż zgubienie się w krętych uliczkach Bascarsija może być również częścią zabawy!). Bardzo dobre i bezpłatne mapy można uzyskać w biurze informacji turystycznej, centrach handlowych i hotelach. Aplikacja map na smartfonie też jest w porządku, a niektóre księgarnie mogą również sprzedawać tradycyjne drukowane mapy miasta.

Proszenie mieszkańców Sarajewa o drogę jest daremnym ćwiczeniem. Ludzie mogą nie znać nazw ulic przecznicę od budynku, w którym mieszkali przez całe życie. Nie można oczekiwać, że taksówkarze znajdą niczego poza najbardziej oczywistymi adresami, chyba że powiesz im, gdzie jechać, w języku bośniackim – pokazanie kierowcy na mapie przyda się.

Pieszo[edytuj]

W Sarajewie znaki drogowe są nieliczne i są bardzo małe, a na bokach budynków zbyt daleko, aby zobaczyć, gdy stoisz na rogu ulicy. Numery budynków są mniej więcej następujące po sobie, ale nie odpowiadają stylom „setek” w Stanach Zjednoczonych, np. ulica 23 Bjestiva może być przecznicą od ulicy 27 Bjestiva.

Transportem publicznym[edytuj]

Tramwaje: Sieć tramwajowa Sarajewa należy do najstarszych w Europie i na taką wygląda. Pojedyncza linia biegnie na wschód od Ilidžy w promieniu 2 km od lotniska - rozbudowa lotniska jest planowana i budowana z przerwami od lat 90. XX wieku. Biegnie środkiem głównej autostrady do miasta, z odgałęzieniem na północ (tramwaje 1 i 4) do głównych dworców kolejowych i autobusowych. W Marijin Dvor dzieli się na pętlę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, w tym samym kierunku, co ruch uliczny. Wszystkie tramwaje jadą na wschód wzdłuż Hisety i brzegu rzeki przez Baščaršija (Stare Miasto) aż do ratusza. Tutaj zapętlają się, aby wrócić na zachód wzdłuż Mula Mustafe Bašeskije (kilka przecznic na północ od rzeki) i Maršala Tita do Marijin Dvor. Tylko Tramwaj 3 kursuje całą linię do Ilidža, pozostałe jadą częścią trasy, m.in. 1 i 4 kończą się na stacji kolejowej. Długość trasy to około 12km.

Kupuj bilety z góry w kioskach oznaczonych tisak, duhanpromet, inovine na ulicy lub u kierowcy, gdzie kosztują nieco więcej (1,80 km, płatne gotówką). Zweryfikuj swój bilet natychmiast po wejściu na pokład: jest ważny tylko na jedną podróż, bez przesiadek. Bilet jednodniowy na nieograniczone przejazdy wszystkimi lokalnymi środkami transportu publicznego w strefie A kosztuje 5 km. Często odbywają się kontrole biletów: jeśli nie możesz dotrzeć do kasownika, ponieważ tramwaj jest zbyt zatłoczony, nie wsiadaj. Jeśli zostaniesz złapany bez ważnego biletu, zostaniesz eskortowany i ukarany grzywną 26,50 km.

Autobusy: używałbyś ich tylko do nielicznych zabytków lub zakwaterowania z dala od trasy tramwajowej, np. lotnisko (patrz „Dojazd”) lub dzielnica Vratnik na wschód od centrum, Autobusy 51, 52 lub 55.

Rowerem[edytuj]

Tylko dla doświadczonych rowerzystów miejskich: ruch uliczny w Sarajewie jest tak samo wrogi dla rowerzystów, jak dla innych kierowców, tylko z gorszymi wynikami.

Nextbike ma możliwość wypożyczenia rowerów tutaj i w Tuzli. Najpierw musisz się zarejestrować i wpłacić 20 km kaucji, najłatwiej zrobić to online. Aktywacja może potrwać 24 godziny, ale jeśli jesteś już zarejestrowany w innym kraju, powinieneś przejść. Wzdłuż linii tramwajowych prowadzących do Dobrinja w pobliżu lotniska znajduje się 14 stacji odbioru/dokowania, ich mapa pokazuje dostępność w czasie rzeczywistym. Pierwsze 30 minut dziennie jest bezpłatne, kolejne 30 minut kosztuje 1,50 KM.

Taksówką[edytuj]

Oszustwa taksówkowe są powszechne, zwłaszcza na głównych dworcach kolejowych i autobusowych oraz na lotnisku. Dowiedz się z grubsza, jaka powinna być uczciwa opłata i nalegaj, aby korzystali z licznika. Wszystkie legalne taksówki mają na górze napis „TAXI”, tablice rejestracyjne z „TA” i mają licznik. Flagfall ma 1,90 km, potem 1,20 km na km, plus może 1 km na bagaż, więc podróż między Baščaršija a lotniskiem nie powinna przekraczać 15 km. Zapłać gotówką, na żądanie kierowca wystawi paragon. Do legalnych operatorów (stan na połowę 2019 r.) należą:

  • Žuti (żółty) taksówka +387 33 66 35 55
  • Sarajevo taxi 1515
  • Crveni (czerwona) taksówka +387 33 76 06 00
  • Samir i Emir taksówka 1516
  • Holand taxi bezpłatnie 0800 20234

Warto zobaczyć[edytuj]

Z wyjątkiem Muzeum Tunelu i źródła Bosna, wszystkie zabytki znajdują się w odległości spaceru od Starego Miasta. Dostępnych jest kilka wycieczek pieszych, bezpłatna wycieczka z przewodnikiem rozpoczyna się codziennie o 10:30 na skrzyżowaniu ulic Gazi Husrev begova i Mula Mustafa Baseskija (adres: Velika Avlija 14) i obejmuje większość Baščaršija.

  • 1 Avaz Twist Tower, Tesanjska 24a (100 m na wschód od stacji kolejowej), ☎ +387 33 281 350. Najłatwiejszym sposobem na zorientowanie się w mieście jest poszukiwanie charakterystycznej 176-metrowej skręconej wieży, ukończonej w 2008 roku i będącej gospodarzem firmy medialnej Dnevni avaz. Na 35 poziomie znajduje się kawiarnia-bar i restauracja, do której można dojechać windą (bezpłatny dostęp). Stamtąd płacisz 2 km w monetach, aby przejść przez kołowrót i iść na górę na poziom 36, który ma taras widokowy z zewnętrznym chodnikiem. Kawiarnia-bar i restauracja są zadymione, a jedzenie i obsługa nie są zbyt duże. 2 KM.


Baščaršija[edytuj]

Baščaršija to historyczna dzielnica Sarajewa. Brukowane uliczki, meczety i sklepy w stylu orientalnym w samym sercu miasta sprawiają wrażenie świata z dala od Europy, gdy rozlega się wezwanie do modlitwy. Możesz przejść obok kościoła katolickiego, cerkwi lub synagogi i jednocześnie usłyszeć islamskie wezwanie do modlitwy. Na tym starym bazarze można znaleźć dziesiątki sklepów sprzedających ręcznie robione wyroby z miedzi, wyroby z drewna i słodycze. Wokół ulicy Gazi Husrev-begova znajduje się wiele zabytków.

Sebilj, najbardziej charakterystyczna fontanna Sarajewa w dzielnicy „Baščaršija”.
  • 2 Sebilj (Tramwaj 1 2 3 5, Baščaršija, Plac Gołębi). 24/7. Pseudo-osmańska drewniana fontanna pośrodku otwartego placu na starym mieście w Sarajewie. Został zbudowany przez Mehmeda Paszę Kukavicę w 1753 roku, a pod rządami Austro-Węgier przeniesiony na obecne miejsce w 1891 roku przez austriackiego architekta Aleksandra Wittka. Istnieją trzy repliki fontanny, odpowiednio w Belgradzie i Novi Pazar w Serbii oraz w St. Louis. Fontanna oferuje podróżnym cień i wodę pitną. Otoczony Plac Gołębi zawdzięcza swoją nazwę niezliczonej liczbie gołębi. Karmienie gołębi jest dozwolone, a sprzedawca z mobilnym wózkiem sprzedaje turystom kukurydzę, aby nakarmić ptaki. Wolny.
Katedra Najświętszego Serca
  • 3 Katedra Najświętszego Serca, Trg Fra Grge Martića 2 (Tramwaj 1 2 3 5 Katedrala), ☎ +387 33 210 281, numer bezpłatny: +387 33 225 591, e-mail: mestar47@bih.net.ba. Wt-Nd 09:00-17:30. Największa chrześcijańska katedra w Bośni i siedziba arcybiskupa Vrhbosny. Został zbudowany na cześć Najświętszego Serca Jezusowego w stylu neogotyckim z elementami odrodzenia romańskiego i wzorowany na Notre-Dame w Dijon. Budowę katedry rozpoczęto 25 sierpnia 1884 r. za panowania austro-węgierskiego, prowadził wiedeński wykonawca baron Karl Schwarz, a nadzorował go architekt Josip Vancaš. Katedra była sceną pokojowych demonstracji jesienią 1991 roku przed wybuchem wojny w Bośni, a następnie została uszkodzona podczas oblężenia Sarajewa. Projekt nad drzwiami wejściowymi jest częścią flagi i pieczęci kantonu administracyjnego Sarajewa, a romańskie wieże znajdują się na fladze i herbie Sarajewa, czyniąc budynek symbolem miasta. W niszy nad portalem znajduje się ośmioboczna rozeta i figura Najświętszego Serca. Wnętrze katedry zostało zaprojektowane przez architekta Josipa Vancaša, w tym ołtarz główny wykonany z marmuru Grisignano i spoczywający na czterech kolumnach z czerwonego marmuru tyrolskiego. Freski zlecono Aleksandrowi Maksymilianowi Seitzowi w 1886 r., ale ze względu na pogarszający się stan zdrowia ukończono je dopiero w 1887 r., a zmarł rok później. Większość prac wykonał jego asystent Alberto Rohden. Ważnym elementem jest grób arcybiskupa Stadlera, pierwszego arcybiskupa Vrhbosna, a rzeźba pochodzi z ręki Marina Studina. Witraże zdobiące katedrę zostały wykonane przez wiedeński warsztat Tiroler Glasmalerei (niem. rzemieślnik malarstwa na szkle). Msza w języku angielskim odbywa się w niedziele o godzinie 12:00. O świece zapytaj w punkcie informacyjnym przy wejściu (1 km każda). Wolny.
Wejście do zajazdu Morića.
  • 4 Zajazd Morića, Sarači 77 (Baščaršija, wejście znajduje się po południowej stronie bloku, od ulicy Sarači), ☎ +387 33 236-119. 08:00-22:15. Jedyna zachowana karczma osmańska (han dosłownie oznacza przydrożna karczma) w Sarajewie, wybudowana w 1551 r. z fundacji Gazi Husrev-Bega (vakuf). Pełnił funkcję karawanseraju, który mógł pomieścić do 300 gości, 70 koni i oferował 43 pokoje, w których podróżni mogli przenocować. 29 lipca 1878 r. karczma stała się areną protestu przeciwko austro-węgierskiej okupacji Bośni i powstała tu Rada Ludowa (Narodni Odbor). Budynek był wielokrotnie niszczony lub niszczony przez pożary i za każdym razem odbudowywany, zwłaszcza w 1697 r., a ostatnio w grudniu 1957 r., kiedy cały kompleks został doszczętnie spalony. Rekonstrukcja miała miejsce w latach 1971-1974, a perskie inskrypcje kaligraficzne z wierszy napisanych przez XII-wiecznego poetę perskiego Omara Khayyáma zostały dodane jako dekoracje. Własność nieruchomości do zajazdu została zwrócona na rzecz Gazi Husrev-Beg w 1998 roku i mieści sklep z dywanami i tradycyjną restaurację, od czasu do czasu organizuje wystawy i oferuje przestrzeń biznesową do celów zgodnych z historycznym kontekstem i przeznaczeniem budynku. Schody po obu stronach wewnętrznego patio umożliwiają zwiedzającym dotarcie z pokojami na pierwsze piętro. Wolny.
  • 5 Wieża Zegarowa, Mudželeti veliki (obok meczetu Gazi Husrev-beja), ☎ +387 62 626 626. Wieża zegarowa o wysokości 30 metrów jest najwyższa w całej Bośni i pochodzi z XVII wieku, kiedy została zbudowana przez Gazi Husrev-bega obok meczetu, który również nosi jego imię. Wieża ma klatkę schodową z 76 drewnianymi stopniami ułożonymi w kwadrat i wyświetla czas ze wszystkich 4 stron. Kiedy Eugeniusz Savoy z armii austriackiej oblegał miasto w 1697 i je splądrował, wieża została podpalona, ​​ale odrestaurowana w 1762. Po okupacji austro-węgierskiej zmodernizowano górną część wieży, a niszczejąca turecka mechanizm zegarowy został zastąpiony nowym, wyprodukowanym w Londynie w 1873 roku przez firmę Gillet & Johnston. Oryginalny mechanizm zegarowy został przeniesiony do meczetu Vratnik, gdzie znajduje się na wystawie do dziś. Ostatnia aktualizacja pochodzi z 1967 roku, kiedy tarcze były pozłacane. Osobliwością wieży zegarowej jest to, że wydaje się być jedyną zachowaną wieżą zegarową na świecie, która wyświetla zegar księżycowy (a la turca, liczenie księżycowe). Ta metoda odliczania czasu odlicza godziny do momentu (astronomicznego) zachodu słońca zamiast północy, jak we współczesnym liczeniu czasu, więc wskazówki są w pozycji godziny 12 przy każdym zachodzie słońca, kiedy również zaczyna się nowy dzień. Ponieważ zachód słońca jest nierównomierny przez cały rok, czas należy ręcznie kontrolować i ponownie kalibrować co 2 do 3 dni. Zadanie rekalibracji zegara zostało powierzone muvekitowi (sędziemu czasowemu), który za pomocą przyrządów astronomicznych w specjalnym pomieszczeniu zwanym muvekithana obliczał pozycję słońca. Obecny muvekit, Mensur Zlatar, który pracuje w pobliskim sklepie jubilerskim, jest odpowiedzialny od lat 60. XX wieku. Dokładny czas zachodu słońca był kiedyś ważnym momentem dla miejscowych, aby zaplanować czas modlitwy, ale pierwotny cel religijny stojący za czasem księżycowym dawno już zapomniano, co powoduje, że wielu myśli, że zegar jest po prostu zły we właściwym czasie punktualność. W 2006 roku Komisja Ochrony Zabytków Narodowych ogłosiła wieżę zegarową pomnikiem narodowym Bośni i Hercegowiny. Wieży nie można zwiedzać, ale można stanąć u jej podstawy, podążając tunelem prowadzącym do Pekara Imaret tuż obok wieży.
Ruiny Tašlihanu między hotelem Europa a bezestanem.
  • 6 Tašlihan, Zelenih beretki (Tramwaj 1 2 3 5, Latinska ćuprija). 24/7. Tašlihan służył jako jeden z trzech kamiennych karawanserajów w Sarajewie (pozostałe to Morića Han i Kolobara Han), co dosłownie tłumaczy się jako „kamienny han”. Uważa się, że Tašlihan był największą i najbardziej reprezentacyjną karczmą tego typu w regionie, wybudowaną w latach 1540-1543 przez dubrownickich rzemieślników, którzy w przeciwieństwie do pozostałych dwóch karczm wyposażyli budynek w ołowiane kopuły. Posiadał kwadratową podstawę o boku 47m, pokoje gościnne na dwóch poziomach oraz fontannę na dziedzińcu. Kilka pożarów uszkodziło budynek, a ostatni w 1879 roku doszczętnie go zniszczył. Ostatnie resztki gruzu usunięto w 1912 r., z wyjątkiem wspólnego muru z bezestanem. Kiedy w 1998 roku przeprowadzono badania archeologiczne w ramach renowacji sąsiedniego hotelu Europe, w hotelowym ogrodzie odkryto szczątki Tašlihana. Miejsce to zostało uznane za pomnik narodowy Bośni i Hercegowiny przez Komitet Ochrony Zabytków Narodowych w 2004 roku. Bezpłatne.
Wnętrze ratusza
  • 7 Ratusz, Obala Kulina Bana (Tramwaj 1 2 3 5, Vijećnica), ☎ +387 33 292-800, e-mail: kontakt@vijecnica.ba. 10:00-20:00. Ikoniczny budynek w stylu pseudo-mauretańskiego odrodzenia w Sarajewie, zbudowany w latach 1892-1894 pod okupacją austro-węgierską miasta. Zaprojektował go w 1891 roku czeski architekt Karel Pařík, ale po nieporozumieniach z ministerstwem prace nad projektem kontynuował w latach 1892-1893 Alexander Wittek, aż do jego zachorowania i śmierci w Grazu w 1894 roku. Ćiril Iveković, za łączny koszt 984 000 koron. Ratusz został formalnie oddany do użytku w 1896 r. przez władze miejskie, które zajmowały budynek do 1949 r., po tym jak stał się Biblioteką Narodową i Uniwersytecką Bośni i Hercegowiny. 25 sierpnia 1992 roku budynek został podpalony przez serbski ostrzał na początku oblężenia Sarajewa, powodując jego całkowite zniszczenie. Większość z 1,5 miliona tomów znajdujących się w zbiorach Biblioteki, z których 155 000 rzadkich książek i rękopisów zginęło w pożarze, pomimo wysiłków cywilów, by je uratować. Vijećnica została odrestaurowana w latach 1996–2013 przy pomocy finansowej Austrii, Komisji Europejskiej i miasta Barcelona, ​​przy całkowitym koszcie 25 mln km. Obecnie jest to zabytek narodowy, ponownie otwarty od 2014 roku i przeznaczony jako budynek kulturalny na imprezy protokolarne, koncerty i wystawy. 5 km
  • 8 Kasyno Oficerskie, Zelenih Beretki 2 (Tramwaj 1 2 3 5, Drvenija), ☎ +387 33 285-800. Kasyno Oficerskie zostało zbudowane w 1881 roku według projektu Karla Paříka. Było to centrum życia społecznego Sarajewa na przełomie XIX i XX wieku. Sala Armii Bośni i Hercegowiny była wykorzystywana przez wojsko od momentu jej powstania do różnych celów, takich jak wystawy sztuki i publiczne wykłady. Mieści dwie wielkie sale na przyjęcia i imprezy kulturalne oraz był miejscem pierwszego w mieście koncertu muzyki wojskowej, który odbył się w 1881.


Muzea[edytuj]

W Sarajewie znajduje się wiele muzeów o różnej tematyce. Muzea mogą zaoferować klimatyzowane schronienie przed upałem podczas gorących lat w Sarajewie lub miejsce do ogrzania się w chłodne zimowe miesiące.

Historyczne i archeologiczne[edytuj]

  • 9 Brusa Bezistan, Abadžiluk 10 (Dwie krótkie przecznice na północ od Mostu Cesarskiego), ☎ +387 33 239 590. Pn-Sb 10:00–16:00. Małe muzeum w osmańskim sklepie jedwabiu z 1551 roku, śledzące rozwój Sarajewa od prehistorii przez czasy rzymskie, osmańskie, austro-węgierskie i współczesne. Jego centralnym punktem jest model Starego Miasta na parterze, wykonany przez Huseina Karišika w latach 50. XX wieku, przedstawiający epokę, w której karawanseraj Tašlihan był nienaruszony. Na drugim piętrze znajduje się słynna niebieska szata ze złotymi nićmi i delikatnym jataghanem (krótki miecz turecki). 3 KM
Muzeum Narodowe (po prawej) i budynek Parlamentu (po lewej).
  • 10 Muzeum Narodowe, Zmaja od Bosne 3 (Tramwaj 1 2 3 5 6, Muzeji, w dużym klasycznym budynku po drugiej stronie ulicy od Holiday Inn), ☎ +387 33 668-027, e-mail: kontakt@zemaljskimuzej.ba. Wt-Nie. Statyczne pokazy historii naturalnej i ludzkiej Bośni i Hercegowiny - w tym wystawa tradycyjnych domów w Sarajewie w stylu tureckim rozpowszechnionych w XIX wieku, obszerna kolekcja owadów i wypchanych ssaków oraz duża sekcja geologiczna z próbkami z całego świata i szereg meteorytów. Nowo otwarte muzeum oferuje również dostęp do ogrodu botanicznego w środku czterech głównych budynków: (1) archeologia z okresu rzymskiego do XIX wieku, (2) biblioteka, (3) etnologia i (4) nauki przyrodnicze. 6 KM.

Arcyksiążę Franciszek Ferdynand i Gawrilo Princip


W 1914 roku Franz Ferdinand-Este został władcą Austro-Węgier, gdy stary cesarz wycofał się z życia publicznego. Imperium okupowało Bośnię i Hercegowinę od 1878 r. i anektowało ją w 1908 r., rozgniewając Serbię i Rosję oraz prowokując opór. W niedzielę 28 czerwca 1914 arcyksiążę i jego żona Zofia przybyli do Sarajewa, aby otworzyć nowe muzeum. Na trasie czekał oddział zabójców, z których jeden rzucił bombę: odbiła się od samochodu arcyksięcia i eksplodowała pod następnym, raniąc 20. Kawalerzyści pomknęli na przyjęcie w Ratuszu. Tam arcyksiążę zdecydował, że powinien odwiedzić rannych w szpitalu, ale kiedy wyruszyli o 10:45, kierowcy nie zostali poinformowani o zmianie planu. Wśród zabójców był 19-letni serbski student Gavrilo Princip, ale nie udało mu się strzelić, gdy samochód odjechał od bomby. Licząc na szansę w drodze powrotnej, stanął przed delikatesami obok Mostu Łacińskiego i miał szczęście. Samochód arcyksięcia miał skręcić w złą stronę i krzyknęli na kierowcę, aby się zatrzymał, co zrobił tuż przed Principem. Princip podszedł do podnóżka i śmiertelnie postrzelił arcyksięcia i Sophie wprost. Doprowadziło to do eskalacji kryzysu dyplomatycznego i na początku sierpnia większość Europy pogrążyła się w straszliwej czteroletniej wojnie. Princip zmarł w więzieniu w kwietniu 1918 roku.

Muzeum Sarajewa 1878–1918, w którym doszło do zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.
  • 11 Muzeum Sarajewa 1878-1918, Zelenih beretki 1 (Tramwaj 1 2 3 5 6, Muzeji, w dużym klasycznym budynku po drugiej stronie ulicy od Holiday Inn), ☎ +387 33 533-288. Pn-Sb 10:00-16:00. Muzeum poświęcone jest austro-węgierskiej okupacji Sarajewa, która rozpoczęła się Kongresem Berlińskim w 1878 roku, a zakończyła I wojną światową w 1918 roku. zawód, styl życia, kultura, religia, przemysł i architektura. Linia czasu kończy się zabójstwem arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żony Zofii przed budynkiem. W zbiorach muzealnych znajdują się liczne artefakty i fotografie, a także woskowe posągi Franciszka Ferdynanda i Zofii
  • 12 Dom Svrzo, Glođina ulica 8 (200 m na północ od starego miasta), ☎ +387 33 475-740. Pn-Pt 10:00-16:00, Sob 10:00-15:00. Część Muzeum Miejskiego w Sarajewie, Dom Svrzo pokazuje warunki życia rodziny muzułmańskiej pod koniec XVII wieku. Dom został zbudowany przez wybitną rodzinę Glođo z Sarajewa podczas osmańskiej okupacji miasta, ale własność została przeniesiona na rodzinę Svrzo, ponieważ rodzina Glođo nie miała męskich następców. Wnętrze podzielone jest na dwie części: publiczną (selamuk) i rodzinną (haremluk), która z kolei podzielona jest na tradycyjnie wydzielone pomieszczenia mieszkalne dla mężczyzn, kobiet i służby. Pomimo tego, że został zbudowany w całości z drewna, budynek był zaskakująco dobrze zachowany do czasu oblężenia Sarajewa, podczas którego doznał poważnych uszkodzeń. Został odbudowany po oblężeniu i ponownie otwarty w 1997 r. i ponownie wyremontowany w 2005 r. 3 KM.
  • Muzeum Biblioteki Gazi Husrev-Beya, Gazi Husrev-begova br. 46 (obok meczetu Gazi-Husrev beg), ☎ +387 33 233-170, e-mail: info@ghb.ba. Pn-Pt 09:00-19:00, Nd 10:00-19:00. W nowoczesnym budynku otwartym w 2014 roku muzeum posiada kolekcję ponad 1200 przedmiotów, prezentujących islamską kaligrafię, chronometraż i przedmioty codziennego użytku muzułmańskiego. Znajduje się w bibliotece, w której znajduje się około 100 000 historycznych rękopisów, drukowanych książek, czasopism i dokumentów archiwalnych, ale są one dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników. 5 KM, w tym meczet.


Wojenne[edytuj]

Róża Sarajewa oznacza pierwszą masakrę w Markale

Blizny po wojnie w Bośni wciąż można zobaczyć w wielu częściach miasta, jak dziury po kulach w murach czy opuszczone budynki. Nierozwiązany konflikt (patrz ramka Wojny jugosłowiańskie) pozostawił traumatyczne wspomnienia, a po mieście rozsiane są muzea i pomniki związane z wojną w Bośni.

  • Róże Sarajewa to blizny pozostawione w betonie po wybuchach zaprawy murarskiej podczas oblężenia Sarajewa, wypełnione czerwoną żywicą. Około 200 można znaleźć w całym mieście.
„Tunel Nadziei” pod lotniskiem.
  • 13 Tunel Nadziei, Ulica Tuneli 1, 71210 Ilidža (Tramwaj 3 do pętli Ilidža, a następnie autobus 32a do Butmir lub taksówka z centrum miasta za ~17 km), ☎ +387 33 684 032, e-mail: info@tunelspasa.ba. kwiecień-październik codziennie 09:00-17:00, listopad-marzec codziennie 09:00-16:00. Sarajewo było oblegane i bombardowane od 1992 roku, a do 1993 roku blokada była całkowita. Siły serbskie zajęły lotnisko, ale przekazały je siłom pokojowym ONZ, aby zapobiec międzynarodowej interwencji. ONZ wykorzystała lotnisko do sprowadzenia pomocy humanitarnej, ale nie pozwoliła na żadne wsparcie wojskowe dla obrońców miasta i odcięła miasto od terenów kontrolowanych przez Bośnię na południu. Dlatego wykopano tajny tunel między Dobrinją na północ od lotniska a Butmir na południe: 340 m prawdziwego tunelu plus zadaszone rowy po obu stronach, łącznie ponad 800 m. Umożliwiał dowóz do miasta broni, amunicji, ropy i żywności oraz służył jako droga ewakuacyjna dla urzędników i ludności cywilnej. Później został wyposażony w tory kolejowe, rurę olejową oraz kable elektryczne i telekomunikacyjne. Nad wejściem do Butmiru zbudowano muzeum z 20-metrowym tunelem dostępnym dla zwiedzających oraz pokazami oblężenia. Wycieczki po mieście często obejmują to muzeum. 10 KM
Sala wystawowa „Muzeum Dzieciństwa Wojny”.
  • 14 Muzeum Dzieciństwa Wojny, Logavina 32 (idź na północ od bezestanu, aż zobaczysz znak muzeum po prawej stronie ulicy), ☎ +387 33 535-558, e-mail: info@warchildhood.org. 09:00-20:00. Otwarte w 2017 roku muzeum posiada eksponaty osobiste, które ilustrują doświadczenie dzieciństwa podczas oblężenia Sarajewa. Audioprzewodnik ujawnia historie kryjące się za przedmiotami, uzupełniając eksponaty o dodatkowe zdjęcia, audio i wideo. Podczas wizyty pokazywane są również relacje wideo mieszkańców, którzy dorastali w czasie wojny. Tylko około 50 znajduje się w stałej kolekcji w dowolnym momencie, ale książka War Childhood oferuje ich kompilację. Książka jest do kupienia w muzeum lub do bezpłatnego przeglądania w dziale biblioteki. 10 KMM
Wieczny Płomień
  • 15 Wieczny Płomień, Logavina 32 (Tramwaj 1 2 3 5, Banka, na końcu ulicy Marsala Tita i początku ulicy Ferhadija). 24/7. Miejsce pamięci zaprojektowane przez architekta Juraja Neidhardta, upamiętniające ofiary II wojny światowej wiecznym płomieniem i napisem. Pomnik został poświęcony 6 kwietnia 1946 r., w pierwszą rocznicę wyzwolenia Sarajewa spod czteroletniej okupacji przez hitlerowskie Niemcy i faszystowskie Niepodległe Państwo Chorwackie. Wolny

Wojny jugosłowiańskie


Po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 r. różne grupy etniczne w Federacji Jugosłowiańskiej również zaczęły dążyć do niepodległości. Doprowadziło to do serii konfliktów zbrojnych na Bałkanach, prowadzących do niepodległości Słowenii i Chorwacji, a celem Serbów było zjednoczenie większego państwa serbskiego. Ten konflikt interesów spowodował, że armia jugosłowiańska straciła poparcie Chorwatów i Bośniaków i faktycznie stała się armią zdominowaną przez Serbów, która przekształciła się w armię nowo utworzonej Republiki Serbskiej. Kiedy Bośnia i Hercegowina ogłosiła niepodległość w 1992 roku, wybuchła wojna w Bośni i Sarajewo znalazło się na linii frontu między Bośnią a Republiką Serbską, co doprowadziło do oblężenia Sarajewa. Wojna zakończyła się w 1995 roku niepodległością Bośni i Hercegowiny oraz utworzeniem w kraju autonomicznej Republiki Serbskiej. Konflikt został przyćmiony ciężkimi ofiarami cywilnymi i zbrodniami wojennymi, w tym ludobójstwem, z których najbardziej niesławną jest masakra w Srebrenicy. Wprowadzony przez ONZ traktat pokojowy raczej zamroził konflikt niż go rozwiązywał, a nastroje antyserbskie wciąż są odczuwalne w Sarajewie.

  • 16 Muzeum zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwa 1992-1995, Ferhadija 17 (Tramwaj 1 2 3 5, Katedrala lub dalej ulicą Ferhadija od Katedry Najświętszego Serca w kierunku Wiecznego Płomienia, wejście do muzeum to drzwi na lewo od wąskiej uliczki), ☎ +387 62 467 764, e-mail: muzejgenocida@gmail.com. 09:00-22:00. Małe muzeum o ludobójstwie w bośniackiej wojnie domowej w latach 1992-95. Humanitarną stronę konfliktu ukazują szokujące zdjęcia i fragmenty filmów, przedstawiające surową prawdę najciemniejszej epoki w najnowszej historii Bośni. Uzupełnienie Galerii 11/7/95, która skupia się w szczególności na masakrze w Srebrenicy. Uwaga: autentyczne zdjęcia i fragmenty wideo z ludobójstwa mogą szokować młodych zwiedzających. Zaleca się doradztwo rodziców i dyskrecję gości
  • Galeria 11/07/95, Trg Fra Grge Martića 2 (obok Katedry Najświętszego Serca), ☎ +387 33 953 170, e-mail: info@galerija110795.ba. Codziennie 09:00-22:00. Mała, ale fascynująca wystawa o masakrze w Srebrenicy z lipca 1995 r., kiedy zginęły 8372 osoby. Wydarzenia opisywane są z perspektywy dziennikarzy śledczych odwiedzających miejsce ludobójstwa. Polecamy audioprzewodnik (3 KM). Odczekaj 60 - 90 minut. Zdjęcia i materiały wideo są szokujące, dyskrecja odwiedzających zalecana szczególnie młodym. 12 KM.
Cmentarz islamski w Sarajewie
  • Cmentarze: zmarłych w wojnie lat 90. chowano na wcześniej istniejących cmentarzach. Znajdziesz w nich starą turbę osmańską, austro-węgierskich dygnitarzy, ofiary dwóch wojen światowych, obywateli Jugosławii – a potem rzędy za rzędami prostych białych marmurowych kamieni dla dwudziestolatków zabitych w ostatnim konflikcie.
    • 17 Alifacovac na cyplu na południe od rzeki, gdzie wypływa z kanionu.
  • Zobacz także Cmentarz Pamięci Męczenników we Vratniku i północny kraniec miasta św. Marka (Groblje Sveti Marko) z mauzoleum Gavril Princip.
  • 18 Aleja Snajperów, Zmaja od Bosne (Tramwaj 2 3 4 5 6, Katedrala). Aleja Snajperów to nieformalna nazwa przede wszystkim ulic Zmaja od Bosne (Ulica Smoka Bośni) i Meša Selimović Boulevard, głównego bulwaru w Sarajewie, który w czasie wojny w Bośni był otoczony posterunkami snajperów i stał się niesławny jako niebezpieczne miejsce dla ludności cywilnej przemierzać. Droga łączy przemysłową część miasta (a dalej lotnisko Sarajewo) z kulturalnymi i historycznymi miejscami Starego Miasta. Na samym bulwarze znajduje się wiele wysokich budynków zapewniających snajperom rozległe pola ostrzału. Tablice z napisem „Pazi – Snajper!” („Uważaj – Snajper!”) stało się powszechne. Ludzie albo biegali szybko przez ulicę, albo czekali na pojazdy opancerzone ONZ i szli za nimi, używając ich jako tarczy. Według danych zebranych w 1995 roku snajperzy zranili 1030 osób i zabili 225, w tym 60 dzieci. Wolny
  • 19 Pomnik Dzieci Sarajewa, Maršala Tita (Tramwaj 1 2 3 5, Park). 24/7. Pomnik wzniesiony w 2009 roku przez rzeźbiarza Mensuda Kečo i poświęcony 1600 dzieciom, które zginęły podczas oblężenia Sarajewa. Pomnik znajduje się w parku Veliki i składa się ze szklanej rzeźby zbudowanej z ułożonych w stos indywidualnie ciętych warstw zielonego szkła o łącznej wysokości 5 m i średnicy 1,7 m u podstawy. W 2010 roku imiona 521 dzieci zostały wyryte w siedmiu walcach z anodowanego aluminium i umieszczone na betonowym cokole wokół rzeźby. Wolny
  • 20 Bośniackie Muzeum Historyczne, Zmaja od Bosne 5 (obok Muzeum Narodowego), ☎ +387 33 226-098, numer bezpłatny: + 387 33 210 416, e-mail: hasimbegovic@muzej.ba. 09:00 - 19:00. Muzeum zostało założone 70 lat temu, ale mocno zniszczone przez ostrzał w czasie wojny i nadal w wiecznym stanie ruiny. Wystawy skupiają się przede wszystkim na wojnie, ale prezentacja artefaktów jest przestarzała, a muzeum ogólnie brakuje treści. Niektóre wyświetlacze są warte odwiedzenia, przynajmniej jeśli jesteś w stanie poradzić sobie ze zdjęciami graficznymi. Galeria 11/07/95 i Muzeum Dzieciństwa Wojny oferują podobne treści w znacznie lepszej cenie. 5 KM.
  • 21 Muzeum 105. Brygady Zmotoryzowanej, Grdonj (obok Muzeum Narodowego), ☎ +387 33 226-098, numer bezpłatny: + 387 33 210 416. Wt-Pt 12:00-22:00; Sob-Niedz 10:00-22:00. Pomnik poświęcony 105. Brygadzie Zmotoryzowanej Armii Bośniackiej, która brała udział w obronie Sarajewa podczas oblężenia miasta w latach 1992-95. Od 1993 roku przez brygadę przeszło ponad 7000 członków, z czego 312 zginęło w akcji, a ponad 2000 zostało rannych. Muzeum mieści się w odrestaurowanej wieży obronnej w Pointy Rock.


Sztuki[edytuj]

  • 22 Galeria Narodowa, Zelenih beretki 8, ☎ +387 33 266-550, numer bezpłatny: +387 33 266-551, e-mail: info@ugbih.ba. Pn-Sb 10:00-20:00. Założona w 1946 roku po II wojnie światowej Galeria Narodowa zawiera ponad 6000 dzieł sztuki, skupiając się na dziełach o znaczeniu bośniackim. Co ciekawe, podczas oblężenia Sarajewa galeria pozostawała otwarta i prowadziła wystawy. Został zamknięty w 2011 roku i ponownie otwarty dla publiczności w 2012 roku. Stała wystawa Intimacy of Space ukazuje życie Bośni ze wszystkich stron
  • 23 Muzeum Literatury i Sztuk Performatywnych, Sime Milutinovića Sarajlije 7, ☎ +387 33 201-861, e-mail: info@ugbih.ba. Pn-Pt 8:00-19:00; Sob 12:00-20:00. Małe muzeum poświęcone znaczeniu literatury i sztuki ekspresyjnej w Sarajewie, ze szczególnym uwzględnieniem wybitnych lokalnych pisarzy i poetów. Warto odwiedzić osoby zainteresowane sztuką i literaturą. 3 KM.
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Terezija bb (Skenderija, na wschód od mostu), ☎ +387 33 216-927, e-mail: arsaevi@arsaevi.ba. Codziennie 10:00-18:00. Muzeum sztuki współczesnej, powstałe w czasie wojny jako „opór kultury”. Ma 130 dzieł wybitnych artystów, takich jak włoski malarz i teoretyk sztuki Michelangelo Pistoletto, grecki artysta Jannis Kounellis, niemiecki performer i rzeźbiarz Joseph Beuys oraz amerykański artysta konceptualny Joseph Kosuth. Tatty betonowy budynek, mają nadzieję, że kiedyś nowy budynek muzeum autorstwa Renzo Piano.
  • 24 Dom Despića, Despićeva 2 (Skenderija, na wschód od mostu), ☎ +387 33 215-531, e-mail: arsaevi@arsaevi.ba. Pn-Pt 10:00-18:00, Sob 10:00-15:00. Zależność Muzeum Miejskiego w Sarajewie, budowana w kilku etapach w różnych okresach, najstarsze części pochodzą z XVII wieku. Posiadłość należała do zamożnej rodziny serbskich prawosławnych chrześcijan Despić, która podarowała dom miastu, które przekształciło go w Muzeum Literatury i Sztuk Widowiskowych. Zyskał sławę jako miejsce pierwszych przedstawień teatralnych w mieście, można go więc uznać za prekursora nowoczesnego teatru. Wraz z Domem Svrzo Dom Despić przedstawia odwiedzającym styl życia bogatych rodzin kupieckich, które przyczyniły się do wzrostu i dobrobytu Sarajewa.
Akademia Sztuk Scenicznych
  • 25 Most Festina Lente, Obala Kulina bana (Skenderija, na wschód od mostu). 24/7. Otwarty w 2012 roku most dla pieszych nad Miljacką o długości 38 m, z niezwykłą pętlą pośrodku. Miejsca w pętli zachęcają podróżnych do siadania, cieszenia się widokiem i „powolnego pośpiechu”. Wolny
  • Wspaniała Akademia na południowym brzegu od strony mostu Festina Lente była pierwotnie kościołem wybudowanym w 1899 roku według projektu Karla Paříka. Jest to teraz Akademia Sztuk Scenicznych na Uniwersytecie w Sarajewie, ale nie nadaje się już do celu i planują przenieść się gdzie indziej. Po prostu podziwiaj fasadę.
  • 26 Instytut Bośniacki, Mula Mustafe Bašeskije 21 (Skenderija, na wschód od mostu), ☎ +387 33 279 800. 08:00-16:30. Instytut jest ośrodkiem kultury skupiającym się na kulturze bośniackiej. Została założona przez byłego wiceprezydenta Bośni Adil Zulfikarpašić. Instytut mieści się w odrestaurowanej XVI-wiecznej łaźni tureckiej i obejmuje bibliotekę oraz centrum sztuki.


Budynki administracyjne[edytuj]

  • 27 Budynek Prezydencji, Maršala Tita 16 Budynek rządu terytorialnego (dziś oficjalna rezydencja prezydenta Bośni i Hercegowiny) został zaprojektowany przez Josipa Vancasa i otwarty w marcu 1886 roku. Budynek jest wzorowany na florenckim pałacu Medici Ricardi i odzwierciedla florencki styl wczesnego renesansu. Mieści się tu również Sąd Konstytucyjny Bośni i Hercegowiny (Ustavni sud Bosne i Hercegovine) oraz Archiwum Bośni i Hercegowiny.
  • 28 Budynek Zgromadzenia Narodowego, Trg Bosne i Hercegovine 1 (przez Sarajevo City Center), ☎ +387 33 284 450, fax: +387 33 233 480. Budynek bośniackiego Zgromadzenia Parlamentarnego rozpoczął się w 1954 roku, zaprojektowany przez architekta Juraja Neidharda (bliskiego współpracownika Le Corbusiera), a ostatecznie został zbudowany w latach 1978-1982. W momencie jej ukończenia budynek Zgromadzenia SRBiH był jedynym tego typu budynkiem w tej części Europy zaprojektowanym w nowoczesnym stylu. Mieści się również Rada Ministrów Bośni i Hercegowiny Dyrekcja ds. Integracji Europejskiej. Budynek stał się ikoną oblężenia Sarajewa po tym, jak został ostrzelany przez serbską artylerię i sfotografowany podczas pożaru w 1992 roku.
  • 29 Konak, Ulica Konak 5 Konak został zbudowany jako rezydencja gubernatorów osmańskich w 1868 roku w stylu późnego baroku za rządów osmańskiego wezyra Topala Osmana Paszy. Został zbudowany na miejscu dawnego konaka (oficjalna rezydencja w Imperium Osmańskim). Od 1878 do 1918 podczas okupacji austro-węgierskiej Konak był rezydencją rodziny Habsburgów, a władca Austro-Węgier Franciszek Józef przebywał w Konaku podczas swojej wizyty w maju 1910. W czasie Republiki Jugosłowiańskiej (1918-1941) Konak gościł generałowie, gubernatorzy, prefektowie okręgów i wielu polityków z całego świata. Dziś jest to rezydencja państwowa używana przez członków Prezydencji Bośni i Hercegowiny.
Klasyczne austro-węgierskie wnętrze Poczty Głównej
  • 30 Centralny Urząd Pocztowy, Obala Kulina bana 8, ☎ +387 33 252-834. Urząd pocztowy z epoki austro-węgierskiej, zaprojektowany przez czeskiego architekta Josipa Vancasa, otwarty w 1913 roku. Jest to monumentalny budynek z wysokimi drzwiami prowadzącymi do klasycznego foyer z klatkami w stylu secesyjnym, z elementami dekoracyjnymi przypominającymi wiedeńską pocztę. Został uszkodzony w maju 1992 r. podczas oblężenia Sarajewa, ale odrestaurowany w 2001 r. pod nadzorem architekta Ferhata Mulabegovicia. Wolny.


Budynki religijne[edytuj]

Islamskie[edytuj]

Meczet Cesarza
  • 31 Meczet Gazi Husrev-bega, Saraci 8, ☎ +387 33 573 151, e-mail: begovadzamija@hotmail.com. 09:00-19:00. Piękny średniowieczny meczet w sercu Starego Miasta. Niemuzułmanie są mile widziani, ale ubierają się odpowiednio i szanują czas modlitwy. Został zbudowany w latach 1530/1531 (937 AH) w tak zwanym „klasycznym stylu osmańskim” lub „wczesnym Stambule”. Został poważnie uszkodzony w wojnach lat 90., będąc celem oblegających, ale odrestaurowany i ponownie otwarty w 2002 roku. 5 km, zawiera bibliotekę-muzeum obok.
  • Hanikah, Ulica Sarači 49 (obok meczetu Gazi Husrev-bega), ☎ +387 33 573 151. Pn-Sb 09:00-20:00. Khanaqah to suficka loża lub ośrodek studiów nad islamskim mistycyzmem. Ten jest repliką oryginału z 1998 roku zbudowanego w 1531 roku z 14 salami do nauki, simahaną (pomieszczeniem używanym do religijnego rytuału derwiszów), niszą mihrab wskazującą kierunek Mekki i fontanną šadrvan na wewnętrznym dziedzińcu. To obecnie galeria sztuki.
  • 32 Meczet Cesarza, Obala Isa-bega Ishakovića (na południowym brzegu rzeki). Jest to najstarszy meczet w Sarajewie, pierwszy zbudowany w 1457 roku po zajęciu miasta przez Turków. Jest to największy meczet z pojedynczą kopułą w kraju, zbudowany pod nadzorem Isaković-Hranušića, który poświęcił go sułtanowi Mehmedowi Zdobywcy. Został zniszczony pod koniec XV wieku, ale odbudowany w 1565 roku i tym razem poświęcony Sulejmanowi Wspaniałemu. Meczet został ponownie uszkodzony podczas II wojny światowej, a ostatnio podczas wojny domowej w latach 1992-95, a prace konserwatorskie dotyczące malowanych dekoracji i wnętrz wciąż trwają. Na sąsiednim cmentarzu znajdują się groby wielu byłych wezyrów miejskich, mułłów, muftich, szejków i innych wybitnych postaci historycznych Sarajewa. W ścianach znajduje się również kawiarnia. Meczet jest otwarty zarówno dla muzułmanów, jak i niemuzułmanów, ale odwiedzająca go kobieta musi zakryć włosy i nosić długą spódnicę lub sukienkę w meczecie.
  • 33 Meczet Ali Paszy, Hamze Hume Meczet został zbudowany w latach 1560–61 jako vakıf (dziedzictwo lub wieczyste wyposażenie) Sofu Hadıma Ali Paszy, byłego osmańskiego gubernatora Bośni Ejalet Imperium Osmańskiego, po jego śmierci we wrześniu 1560 roku. Został zbudowany zgodnie z klasykiem Styl architektoniczny Stambułu. Kopuła pokrywa obszar modlitwy, a trzy małe kopuły pokrywają krużganek. Ze względu na swoje szlachetne proporcje stoi na szczycie skali wszystkich meczetów pod kopułą, które zostały zbudowane w Bośni i Hercegowinie. W ramach kompleksu znajduje się kopulaste miejsce pochówku (turba) z dwoma sarkofagami Avdo Sumbula (zm. 1915) i Behdžeta Mutevelić (zm. 1915), działaczy Gajret, którzy zginęli w lochach Aradu. Meczet został poważnie uszkodzony przez siły serbskie podczas konfliktu na początku lat 90., zwłaszcza kopuła. Ostatnia renowacja meczetu miała miejsce w 2004 r., aw styczniu 2005 r. Komisja Ochrony Zabytków Narodowych wydała decyzję o wpisaniu meczetu Ali Paszy na listę Zabytków Narodowych Bośni i Hercegowiny.
  • 34 Meczet Ferhadija, Ulica Zelenih Beretki (idź ulicą Ferhadija na zachód). Meczet nosi imię Ferhada Bey Vukovicia Desisalica, bośniackiego Sanyaka Beja, który zbudował meczet w 1562 roku. Badania archeologiczne nad malowanymi dekoracjami wewnątrz meczetu, przeprowadzone w latach 1964-1965, ujawniły 6 warstw malarskich pochodzących z różnych okresów. Najstarsza i najcenniejsza warstwa, znaleziona w kopule głównej, należy do grupy zwanej ornamentem Rumi i pochodzi z XVI wieku. Obok meczetu znajduje się mały cmentarz, na którym pochowano członków Zakonu Janczarów i starych rodzin arystokratycznych Sarajewa.
  • 35 Grób Siedmiu Braci, Bistrik 8 (autobusem 103 do końca Trg Austrije), ☎ +387 33 712-800, numer bezpłatny: +387 33 71 28 01, e-mail: jedileri1@bih.net.ba. Historia grobowca sięga czasów założenia Sarajewa i przypuszcza się, że jako pierwszy w tym miejscu został pochowany pewien szejk, który przybył z armią sułtana Mehmeda II el-Fatiha. Szejk zbudował swój dom obok obecnego grobowca i w testamencie poprosił o pochowanie u podnóża swojego ogrodu, a pozostałą część wykorzystano jako cmentarz muzułmański. Później pochowano tu także dwóch derwiszów, fałszywie oskarżonych o kradzież złota ze skarbca Sarajewa w 1494 roku. Ponad dwa wieki później pochowano również 4 dowódców armii, oskarżonych o kolaborację z księciem Eugeniuszem Sabaudzkim w jego najeździe na miasto w grobowcu po tym, jak według legendy, niebiańskie światło zstąpiło na ich grób jako dowód ich niewinności. W ten sposób grób jednoczy 7 osób, które są raczej braćmi z wiary niż braćmi z urodzenia. W 1815 r. wokół grobowca wybudowano mur z siedmioma oknami oraz dobudowano pomieszczenie dla dozorcy. Część posiadłości została zburzona w 1937 roku, ale mur i grób stoją do dziś.
  • 36 Tekke Hadżi Sinana, Ulica Alije Đerzeleza 1 Czwartek: 19:00 - 22:00. Tekke zbudował Hadzi Sinan Aga, bogaty kupiec z Sarajewa, lub jego syn Mustafa-Pasza, który był silahdarem (oficerem odpowiedzialnym za broń) na dworze sułtana Murada IV w latach 1638-1640. Tekke składa się z kilku sal: sali, w której odprawiany jest zikr (modlitwa derwiszów), rezydencji szejka, musafirhany (gospody dla gości) oraz miejsca do parzenia kawy. Oprócz regularnych rytuałów derwiszów, tekke gromadzili sufich (mistyków), którzy praktykowali tesavuf (mistycyzm) i studiowali dzieła w języku perskim, tureckim i arabskim. W tym miejscu zachowało się ponad sto inskrypcji. Największą atrakcją wizualną Sinana Tekke jest kaligrafia na ścianie dziedzińca, znana jako „Pieczęć Sulejmana”, projekt rozety ma prawie trzy metry szerokości i słowa: „Nie ma Boga prócz Boga, a Mahomet jest jego Posłańcem”, malowany 12 razy w stylu fresku. W 1768 r. otwarto pierwszy azyl dla pacjentów psychiatrycznych w Tekke Hajji Sinana, co zapoczątkowało zorganizowaną opiekę zdrowotną w BiH


Chrześcijańskie[edytuj]

Dzwonnica kościoła św. Antoniego w zespole klasztoru franciszkanów.
  • 37 Kościół św Antoniego, Franjevacka Kościół rzymskokatolicki w stylu neogotyckim, wybudowany w latach 1912-14 na miejscu poprzednich wersji. Obecne wnętrze pochodzi z lat 60. XX wieku, z dziełami czołowych artystów XX wieku, w tym Meštrovicia. Kościół służy przyległemu klasztorowi.
  • Klasztor Franciszkanów obok kościoła został zbudowany w 1894 roku, również w stylu neogotyckim według projektu Karla Paříka. Jest to nadal klasztor i dlatego rzadko jest otwarty dla zwiedzających, ale od czasu do czasu można zobaczyć jego kolekcję obrazów, rzeźb, organów, rękopisów i książek.
  • 38 Kościół katedralny Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Zelenih beretki 1, ☎ +387 33 269 261. Katedra jest największą serbską cerkwią prawosławną w Sarajewie i jedną z największych na Bałkanach. Poświęcony Narodzenia Bogurodzicy, wzniesiony na prośbę prawosławnej parafii Sarajewo, budowa miała miejsce w latach 1863-1868. Kościół zbudowany jest jako trójdzielna bazylika wpisana na planie krzyża, ma pięć kopuł. Kopuły zbudowane są na belkach; centralna jest znacznie większa niż pozostałe cztery boczne kopuły. Kościół jest łukowaty okrągłymi elementami. Przed wejściem dobudowana jest niewielka złocona dzwonnica w stylu barokowym. Ściany wewnętrzne ozdobione są malowanymi ornamentami. W dolnych strefach ścian malowane ornamenty imitują wygląd konstrukcji z kamienia marmurowego. Łuki i sklepienia ozdobione są jedynie ornamentami. W 1898 r. w pobliżu katedry wybudowano prawosławny Pałac Metropolitalny.
  • 39 Stary Kościół Prawosławny, Mula Mustafe Bašeskije 59, ☎ +387 33 571 065. Znany również jako Kościół Świętych Archaniołów Michała i Gabriela (cyrylica: црква св. Арханђела Михаила и Гаврила) jest serbską cerkwią prawosławną. Po raz pierwszy wspomniano o nim w źródłach osmańskich z 1539 roku. Kościół został zbudowany na starszych fundamentach i jest jednym z najstarszych budynków sakralnych w regionie, zbudowanym w średniowiecznym serbsko-bizantyjskim stylu architektonicznym. Jego wnętrze znane jest z wybitnej sztuki snycerskiej, malarstwa i zawiera piątą co do wielkości kolekcję ikon religijnych na świecie z łącznie 140 ikonami, datowanymi na okres od XIII do XIX wieku. W jej zbiorach znajduje się również 13 ksiąg historycznych i 37 elementów stroju liturgicznego. Dzwonnica została zbudowana w 1883 roku i odnowiona w 1960 roku. W 2006 roku obiekt został uznany za Pomnik Narodowy Bośni i Hercegowiny
Neoromański kościół św. Józefa z charakterystyczną dzwonnicą.
  • 40 Kościół św. Józefa, Ulica Fra Anđela Zvizdovića (przez Sarajevo City Center). Kościół rzymskokatolicki z 3 dzwonami zaprojektowany przez Karla Paříka w stylu renesansu romańskiego, ufundowany przez papieża Piusa XI. Budowę rozpoczęto w 1936 roku, a konsekrowano budynek w 1940 roku, w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Trójnawowa bazylika jest zbudowana na szczycie sanktuarium z kryptą, w której znajduje się grób arcybiskupa Ivana Šaricia. Ołtarz główny św. Józefa i terakotowe drogi krzyżowe podarował papież Pius XII. W ścianach kościoła znajduje się łącznie 15 grobowców, ręcznie wyrzeźbionych przez rzeźbiarza Franjo Rebhana. Zaprojektowane przez Iwana Marinkocia witraże zostały zniszczone pod koniec wojny w 1945 roku, a następnie odrestaurowane. Został ponownie uszkodzony podczas wojny domowej w Bośni w latach 1992-95, odrestaurowany na początku XXI wieku i sklasyfikowany jako zabytek narodowy Bośni i Hercegowiny.
Cerkiew Przemienienia Pańskiego
  • 41 Kościół Przemienienia Pańskiego, Ulica Zmaja od Bosne 43 Cerkiew zaprojektowana przez Aleksandra Deroko i zbudowana w 1940 roku w stylu odrodzenia bizantyjskiego. Pierwotnie planowano go zbudować w Splicie, przypominającym podobne budynki wzdłuż wybrzeża Adriatyku, ale ostatecznie został zbudowany w Sarajewie i poświęcony przez serbskiego patriarchę Gravillo V. Jest to główne miejsce kultu dla 50 000 prawosławnych chrześcijan w regionie . W swojej historii kościół był celem licznych ataków. Został mocno zniszczony podczas oblężenia Sarajewa w latach 1992-95, ale odnowiony w 2003 roku. Przeróbkę cennych fresków rozpoczęto w 2004 roku. W 2016 roku kościół został podpalony przez piromanów, bez obrażeń. W tym samym roku został ponownie zaatakowany przez szabrowników i skradziono 2 rzadkie ikony.
  • 42 Mauzoleum Gavrilo Princip, Patriotske lige (podążaj za Marsala Tita, miń park, weź Kosewo i idź pół godziny pod górę). 24/7. Cmentarz św. Marka z kaplicą pełniącą funkcję mauzoleum Gavrilo Principa, zabójcy arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żony Zofii przy Moście Łacińskim w 1914 roku. Gavrilo Princip został tu pochowany wraz z innymi serbskimi rewolucjonistami pod kaplicą. Na ścianie kaplicy znajduje się tablica upamiętniająca na zawsze naszych serbskich bohaterów. Wolny.


Żydowskie[edytuj]

Ludność żydowska została po raz pierwszy założona w latach 1492-97, kiedy sefardyjscy Żydzi uciekli przed inkwizycją w Hiszpanii i Portugalii i osiedlili się tutaj oraz w innych miastach osmańskich. Żydzi aszkenazyjscy przybyli głównie podczas rządów austro-węgierskich pod koniec XIX wieku. Stosunki między społecznościami były w większości przyjazne, a ludność była stosunkowo nienaruszona przez I wojnę światową, upadek Austro-Węgier i utworzenie Królestwa Jugosławii. Do 1940 r. ich liczba osiągnęła poziom około 14 000, czyli 20% populacji miasta. W 1941 r. naziści najechali kraj, oddając kraj pod kontrolę chorwackich ustaszy, którzy energicznie przystąpili do deportacji i eksterminacji grup mniejszościowych. Ci, którzy mogli, uciekli na zachód, a po wojnie większość zesłańców pozostała za granicą. Około 2000 Żydów pozostało lub wróciło, ale kiedy wybuchły wojny domowe lat 90., doszło do masowej ewakuacji do Izraela Żydów mieszkających w byłej Jugosławii. Obecnie w Bośni i Hercegowinie pozostało mniej niż 1000 osób, być może połowa z nich w Sarajewie.

  • 43 Muzeum Żydowskie, Velika avlija bb, ☎ +387 033 535 688. Pn-Pt 10:00-16:00, Nd 10:00-13:00. Mieści się w Starej Świątyni (Il kal vjezu) lub Wielkiej Świątyni (Il kal Grandi) zbudowanej w 1581 roku dla osadników sefardyjskich. Jest to trzynawowy budynek z częścią frontową służącą do głoszenia kazań, a na wyższych piętrach część dla kobiet. To przede wszystkim historia harmonii i dobrobytu, ale trzecie piętro opowiada o wydarzeniach z lat 1941-45. Budynek był mocno zniszczony w tamtych czasach iw latach 90. XX wieku, ale został dobrze odrestaurowany. 3 KM.
  • Nowa Świątynia obok Muzeum Żydowskiego, wybudowana w 1820 roku, jest obecnie otwarta przestrzeń wystawiennicza Su-Pt 15:00-19:00.
Wnętrze Synagogi Aszkenazyjskiej
  • 44 Synagoga Aszkenazyjska, Ulica Hamdije Kreševljakovića 59, ☎ +387 33 229-666. Stare, a potem Nowe Świątynie były przeznaczone dla zboru sefardyjskiego, dlatego w 1902 r. wybudowano dla tej gminy synagogę aszkenazyjską (obecnie jedyną działającą synagogę w Sarajewie), zaprojektowaną przez Karla Paříka w stylu odrodzenia mauretańskiego. Uniknęła zniszczenia nazistowskiego i ma duże łuki z malowanymi dekoracjami i ozdobnym sufitem podkreślonym dziesięcioramienną gwiazdą. Kamienna menora przy wejściu upamiętnia 400-lecie Żydów w Bośni i Hercegowinie. Wycieczki są dostępne na życzenie w języku angielskim
  • 45 Cmentarz Żydowski, Ulica Urijan Dedina Cmentarz leży na zboczach góry Trebević w dzielnicy Kovačići w południowym Sarajewie. Jest to jeden z największych cmentarzy żydowskich w Europie Południowo-Wschodniej, używany od 1630 do 1966 roku. Został założony przez Żydów sefardyjskich w okresie osmańskim, a także stał się miejscem pochówku Żydów aszkenazyjskich po ich przybyciu do Sarajewa pod koniec 19 wiek. Zawiera ponad 3850 nagrobków i stecków, a także cztery pomniki poświęcone ofiarom faszyzmu. Zaczęło się od średniowiecznej nekropolii nagrobków ze steków, które nadal istnieją w Jablanicy i innych miejscach w Bośni i Hercegowinie. Sefardyjczycy z Sarajewa stworzyli nagrobki o wyjątkowej morfologii, których symboliczne motywy nie znajdują się na żadnym innym pomniku żydowskim na świecie. Cmentarz stanowił linię frontu podczas wojny w Bośni i był używany jako stanowisko artyleryjskie przez bośniackich Serbów. Kilka nagrobków zostało poważnie uszkodzonych przez kule i eksplozje. Był również mocno eksploatowany, ale całkowicie oczyszczony w 1996 roku. W 2004 roku cmentarz został ogłoszony pomnikiem narodowym Bośni i Hercegowiny. Wolny.


Mosty osmańskie[edytuj]

Podczas osmańskich rządów Sarajewa zbudowano 13 mostów na rzekach Miljacka i Bosna. Pozostały cztery kamienne mosty: Łaciński, Šeher-Čehajina, Kozi i Rzymski.

Most Łaciński zimą
  • 46 Most Łaciński, Obala Kulina Bana 24/7. Arcyksiążę monarchii austro-węgierskiej Franciszek Ferdynand został zamordowany na tym moście 28 czerwca 1914 r., co zapoczątkowało I wojnę światową. Wydarzenie to upamiętnia tablica. Na moście był pomnik zabójcy Gavrilo Principa, ale został usunięty podczas wojny 1992-1995. Wolny.
  • 47 Most Szeher-Cehajina (między Ratuszem a Domem Złości). 24/7. Zbudowany w latach 1585/1586 i przetrwał poważne zniszczenia spowodowane powodziami w latach 1619, 1629, 1843 i 1880, ale za każdym razem był naprawiany. Kiedy w 1897 r. spiętrzono rzekę Miljacka w celu regulacji przepływu wody, koryto rzeki zostało zmienione i jeden z oryginalnych 5 łuków mostu na lewym brzegu został zasypany, co jest subtelną zmianą, którą obserwatorzy nadal mogą dostrzec bystrym okiem. Według legendy wezyr miasta Hadzi Husein nakazał wznieść most i wmurować diament w jeden z jego filarów, aby sfinansować przyszłe naprawy. Pewnej nocy diament zniknął, a biedny młody człowiek przyznał się, że ukradł go jako prezent dla dziewczyny, w której się zakochał. Zwabiony miłością między nimi i powrotem diamentu, mężczyzna został zwolniony z więzienia, ale diament nigdy nie został osadzony z powrotem w moście. W 2005 roku Komisja Ochrony Zabytków Narodowych uznała most za Pomnik Narodowy Bośni i Hercegowiny. Wolny.
Słynny Kozi Most
  • 48 Most Rzymski (na Bośni w połowie drogi między Ilidzą a źródłem Bosna). 24/7. Przeprawa przez rzekę Bosna przy historycznym zachodnim wejściu do miasta. Jest to jedyny zachowany kamienny most na rzece Bosna i uważany za jeden z najbardziej autentycznych mostów osmańskich w kraju. Został zbudowany z rzeźbionego kamienia w latach 1530-1550 przy użyciu zaprawy wapiennej i kamieni ze starożytnych osad neolitycznych, iliryjskich i rzymskich w pobliżu mostu, przede wszystkim rzymskiej wioski Aquae Sulphurae (łac. wody siarkowe), która służyła jako kulturalna i administracyjna regionu. środek. Wokół mostu znaleziono liczne artefakty archeologiczne z tego okresu (biżuteria, monety, ceramika itp.) z okresu rzymskiego. Niektóre kamienne płytki (kaldrma) mają płytkie ryciny pochodzenia rzymskiego, od których most wywodzi swoją nazwę. Wolny
  • 49 Kozi Most (podążaj malowniczym chodnikiem Dariva na wschód od ratusza do mostu). 24/7. Ciekawy architektonicznie most przy historycznym wschodnim wejściu do miasta. Pełnił ważną funkcję ceremonialną, ponieważ służył jako miejsce, w którym każdy wezyr osmański był witany przez poprzedniego wezyra i obywateli Sarajewa. Most zbudowany jest z białego marmuru, ma pojedynczy łuk z dwoma okrągłymi otworami, ma 42 m długości i 4,75 m szerokości. Rozpiętość łuku głównego wynosi 17,5m. Według legendy przed powstaniem mostu biedny pasterz zauważył swoje kozy obwąchujące krzak wzdłuż rzeki Miljacka. Po obejrzeniu krzewu znalazł skarb ze złotymi monetami, z których sfinansował własną edukację. Po tym, jak stał się bogaty i wpływowy, kazał zbudować most w krzaku, w którym jego kozy znalazły skarb, co dało mostowi nazwę. Prawda w legendzie zaginęła w historii, ale most prawie na pewno został zbudowany w latach 1565-1579, kiedy to za panowania Mehmeda-paszy Sokolovića sieć dróg przeszła gruntowną modernizację infrastruktury. Wolny


Vratnik[edytuj]

W XVII-wiecznym konflikcie między Austro-Węgrami a Imperium Osmańskim decydująca bitwa miała miejsce pod Zenta (obecnie w Serbii) w 1697, kiedy Osmanowie zostali pokonani, a ich wpływ na Europę Środkową został zerwany. Następnie siły austro-węgierskie zdewastowały Sarajewo, po czym pomaszerowały do domu. W latach 1727–1739 na wschód od starego centrum Baščaršiji zbudowano tu ufortyfikowane miasto. Później otaczały go przedmieścia, a nazwa Vratnik (prawdopodobnie oznaczająca „bramy”) odnosi się do tej szerszej dzielnicy, ale interesujące zabytki znajdują się w reducie Vratnik.

Z Baščaršiji idź w górę Kovači obok cmentarza wojennego na Jekovac i Carina (autobusy 51, 52 i 55 jeżdżą w tę stronę); lub podążaj wzdłuż rzeki w górę rzeki, skręcając w prawo tuż przed przejściem do tunelu, a następnie wspinaj się w prawo do Białej Twierdzy lub w lewo do Żółtej Twierdzy.

Grób Aliji Izetbegović na cmentarzu pamięci Kovači o zmierzchu
  • 50 Cmentarz Pamięci Męczenników Kovači, Sirokac Tu leżą ofiary wojny domowej z lat 1992-95. Centralnym punktem jest grób Aliji Izetbegovića (1925-2003), pierwszego prezydenta niepodległej Republiki Bośni i Hercegowiny. Grobowiec to kopuła zawieszona na 8 marmurowych filarach, z wojskową strażą honorową. Wolny.
Muzeum Aliji Izetbegovića w Bramie Ploča.
  • 51 Muzeum Aliji Izetbegović, Kapi-kula Ploča, Kovači, ☎ +387 33 237-220, e-mail: info@muzejalijaizetbegovic.ba. kwiecień-wrzesień Pn-Pt 10:00-18:00, Sob 10:00-15:00; Paź-Marzec Pn-Pt 10:00-16:00, Sob 10:00-15:00. Małe muzeum w bramach Ploča i Širokac Vratnik, poświęcone Aliji Izetbegovićowi, pierwszemu prezydentowi niepodległej Republiki Bośni i Hercegowiny. Służył w latach 1992-2000, przez większość tego czasu tylko nominalnie, ponieważ we wczesnych latach był oblegany w Sarajewie, a po wojnie przyćmiony przez Wysokiego Przedstawiciela UE. W muzeum znajduje się biblioteka prac Aliji i kilka osobistych przedmiotów. Pierwsze piętro przedstawia jego życie, przejście między bramą Ploča a bramą Širokac przedstawia jego rolę dowódcy wojska. Zobacz także jego grób na pobliskim cmentarzu Kovači
  • 52 Żółta Twierdza Mały bastion i twierdza armatnia, regularnie rozbijana i odbudowywana. Ostatnia renowacja miała miejsce w 1998 roku, więc jest to przyjemne miejsce na piknik i podziwianie miasta, ale to wszystko. Kawiarnia Kamarija (sąsiadująca z Pod Bedemom) czynna jest codziennie w godzinach 08:00-23:30, ale ich ceny odzwierciedlają widok. Twierdza za darmo
  • Jajce Kasarna to koszary austro-węgierskie 200 m na wschód od Żółtej Twierdzy. Są opuszczone i niebezpieczne do wejścia.
  • 53 Brama Wyszehradzka Jedna z trzech wież bramnych Vratnika, kontrolująca drogę na wschód w kierunku Wyszehradu i Stambułu. Został zbudowany w latach 1727-1739 z wapienia i bośniackiego kamienia hreša z gontem dachowym.
Widok z Białej Twierdzy
  • 54 Biała Twierdza (1 km na wschód od Ratusza). 24/7. Ten naturalny bastion posiadał fort co najmniej od 1550 roku, z którego zalążek rozciągały się późniejsze fortyfikacje Vratnika. Odbudowano go w okresie austro-węgierskim, ale obecnie jest zniszczoną ruiną i nie do końca bezpieczną – kradzież murów pod inne budynki wyrządziła tyle samo szkód, co późniejsze bombardowania, takie jak w latach 1992-95. Dobre widoki na miasto, szczególnie o wschodzie / zachodzie słońca, ale nie daj się złapać w ciemności. Wolny.


Obiekty olimpijskie[edytuj]

Sarajewo było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku. Te (oficjalnie XIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie) były pierwszymi, które odbyły się w państwie socjalistycznym, choć Moskwa była gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich 1980. Struktury pozostałe z tamtej epoki są w opłakanym stanie.

  • 55 Muzeum Olimpijskie, Alipašina bb, ☎ +387 33 226 414, e-mail: okbih@okbih.ba. Pn-Pt 09:00-17:00. Muzeum mające na celu zachowanie wspomnień z organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1984 w Sarajewie. Od 1984 do 1992 roku muzeum znajdowało się w centrum miasta, w rezydencji należącej do Nikoli Mandicia, byłego obywatela Sarajewa, a później prezydenta Chorwacji podczas okupacji nazistowskiej podczas II wojny światowej. Ogłoszony pod koniec wojny wrogiem państwa Nikola Mandić stracił życie i majątek, a dwór został przekazany muzeum przez radę miejską Sarajewa. Na początku wojny domowej w latach 1992-95 budynek został ostrzelany przez siły serbskie i zniszczony nie do naprawienia. Spłonęła znaczna część zbiorów muzealnych. Pozostałą kolekcję uratowano i przeniesiono do Kompleksu Olimpijskiego Zetra, a w 2004 roku otwarto nowe muzeum w obecnej lokalizacji, aby uczcić 20. rocznicę Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku.
  • 56 Skenderija, Terezija (jedź tramwajem 6 do pętli Skenderija), ☎ +387 33 201-203, e-mail: info@skenderija.ba. Centrum kulturalne i sportowe z czasów Tito na południowym brzegu rzeki, zbudowane w 1969 roku i otwarte premierą filmu Bitwa pod Neretwą. Później został rozbudowany na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1984 roku i obejmuje rynek i centrum handlowe. Ze względu na swoją betonową konstrukcję doznał jedynie niewielkich uszkodzeń w czasie wojny, po czym stopniowo niszczał z powodu zaniedbań. W lutym 2012 roku, po rekordowych opadach śniegu w Sarajewie, dach jednej z hal zawalił się pod naporem śniegu, który oszacowano na około 160 kg/m². Budynek został następnie odrestaurowany przez miasto i przywrócony do użytku, i przyjmuje 500 000 odwiedzających rocznie.
  • 57 Stacja narciarska Odrestaurowana w 2018 roku kolejka linowa kursuje z Franjevački na południe od centrum rzeki, aż do dawnej stacji narciarskiej. Ładne widoki i spacery na wzgórzu, stacja jest ruiną. Leśne ścieżki prowadzą do Hotelu Pino (dostępnego drogą, np. samochodem lub taksówką) oraz toru bobslejowego Trebevic, który zjeżdżają szaleni rowerzyści terenowi i który jest przywracany do uprawiania sportów zimowych.


Warto zrobić[edytuj]

  • 1 Teatr Narodowy (Narodno pozorište), Obala Kulina bana 9 (przystanek tramwajowy Pošta), ☏ +387 33 226-431, ✉ info@nps.ba. Teatr Narodowy ma stały program teatralny, koncertowy i operowy. Został zbudowany w 1899 roku jako „Klub Dżentelmenów” przez czeskiego architekta Karela Paříka, który przyczynił się do powstania ponad 160 budynków w Sarajewie i okolicach.
  • Fox in a Box, Sime Milutinovica 15/I (obok Muzeum Literatury i Sztuk Performatywnych, przy Zelenhi berekti), ☏ +38 761 10 10 07, ✉ info@foxinabox.ba. 09:30-22:30. Gry escape room. W "Tajne studium pana Lisa" próbujesz uciec z biura, rozwiązując zagadki. W "The Bank Job" próbujesz ukraść diamenty z bankowego sejfu w ciemności przy świetle latarki. W "Bunkerze" próbujesz zapobiec przypadkowej wojnie nuklearnej. 60 KM.
  • 1 Wodospad Skakavac (Vodopad Skakavac). Wodospad położony 12 km na północ od Sarajewa, nad wioską Nahorevo. Ze swoimi 98 m wysokości jest drugim co do wysokości wodospadem w Europie, po wodospadzie Vinnufossen w Sunndal w Norwegii. Położony w obszarze o wyjątkowym pięknie naturalnym, otoczony bujnymi lasami świerkowymi, bukowymi i jodłowymi, wodospad jest wart całodniowej wycieczki, jeśli pogoda na to pozwoli. Drewniany most dla pieszych prowadzi pod wodospadem.
Promenada Dariva przez dolinę Miljacka
  • 2 Kanion Dariva, Dariva (na zachód od Koziego Mostu). 24/7. 8-kilometrowa promenada z historycznego centrum Sarajewa do Koziego Mostu, wzdłuż kanionu Miljacka. Promenada jest bardzo malownicza, a trasa tylko dla pieszych oferuje wspaniałe widoki naturalne, które zostały docenione od czasu, gdy Austro-Węgrzy zbudowali linię kolejową przez dolinę Miljacka. Wzdłuż promenady rośnie 150 lip, posadzonych przez dyplomatów rezydujących w Sarajewie na zaproszenie burmistrza. Na niektórych drzewach wciąż znajdują się tabliczki z nazwiskami tych, którzy je posadzili. Wolny.

Parki rekreacyjne[edytuj]

  • W centrum handlowym Sarajevo City Center znajduje się duży plac zabaw dla dzieci. BBI Centar mniejszy. Oba centra handlowe znajdują się nieco na zachód od centrum miasta, przy głównej drodze.
Idylliczny park Bośniackiej Wiosny w letni dzień
  • 2 Źródło rzeki Bosny' (Vrelo Bosne), Ilidža (25 minut jazdy na zachód od Starego Miasta, 3 km za przedmieściem Ilidža), ☏ +387 33 580-999. 08:00-23:00. Początek rzeki Bosna, gdzie z gór wypływa czysta i lodowata woda. Tutaj można spacerować po dużym, zadbanym parku, piknikować i spędzić cały dzień bez nudy. Odbywa się tu festiwal 1 maja. Wstęp do parku 2 km, parking 2 km/godz., 30 km na przejażdżkę bryczką.
Antylopy w zoo w Sarajewie.
  • 3 Zoo w Sarajewie (Pionirska dolina), Patriotske lige 58, ☏ +387 33 560 560, faks: +387 33 560 561, ✉ info@park.ba. 08:00-21:15. Małe zoo i park rekreacyjny na obrzeżach Sarajewa, skierowane głównie do dzieci. Jest to najstarsze zoo w Bośni i Hercegowinie, w okresie austro-węgierskim, znajdujące się w Ilidzy, ale później przeniesione do obecnej lokalizacji. Na wystawie znajduje się 57 gatunków zwierząt z całego świata, w tym lwy, które zostały podarowane przez zoo w Sofii w 2013 roku. Mały pociąg oraz kilka innych atrakcji i placów zabaw są dostępne dla rozrywki dla dzieci, niektóre za dodatkową opłatą . 3 KM dla dorosłych, 2 KM dla dzieci.
  • 1 Sunnyland, Miljevići (jedź autobusem 59a z terminalu Latinska ćuprija do Hambina carina, a następnie idź pod górę), ☏ +387 57 991 339, ✉ info@sunnyland.ba. 09:00 - 22:00. Nowo wybudowany tor bobslejowy na górze Trebevic z widokiem na Sarajewo oraz sąsiadujące z nim restauracje i bary sprzedające przeciętne jedzenie i napoje. Świetna rozrywka dla dzieci, z wewnętrznymi placami zabaw i udogodnieniami, ale niezbyt interesująca dla dorosłych. 5 KM.

Sport[edytuj]

  • Oglądaj piłkę nożną na 2 Stadionie Olimpijskim (Koševo City lub Asim Ferhatović - Stadion Hase) (2 km na północ od centrum). Wielofunkcyjna arena zbudowana na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984, o pojemności 34 500, jest teraz domem FK Sarajewo. Grają w najwyższej lidze krajowej piłki nożnej, Premier League Bośni i Hercegowiny lub „Liga 12” i często kwalifikują się do europejskich turniejów. Reprezentacja narodowa rozgrywa tutaj również mecze u siebie.
  • Lub oglądaj piłkę nożną na 3 Stadium Grbavica, Zvornička 27 (2 km na zachód od centrum), ☏ +387 33 660-134. To jest boisko (pojemność 16 000) FK Željezničar Sarajevo, który również gra w najwyższej lidze Liga 12.
  • 4 Ilidza Thermal Riviera (Termalna rivijera Ilidža), Butmirska Cesta 18, 71211 Ilidza (za lotniskiem, 5 minut spacerem od przystanku tramwajowego Ilidza), ☏ +387 33 771-000. 09:00-22:00. Park wodny z kilkoma krytymi i odkrytymi basenami, basenem ze sztuczną falą, gabinetem masażu i zjeżdżalniami. Nieco przestarzała infrastruktura, ale naturalna woda bogata w siarkę nadrabia to w gorące letnie dni. Sauna i centrum fitness dostępne w sąsiednim hotelu Hills. Wstęp podstawowy 9 KM, dodatkowo do centrów wellness i fitness.
Isa-begov Hamam
  • 5 Isa-begov Hamam, Bistrik 1 (obok Meczetu Cesarza, po drugiej stronie Mostu Łacińskiego), ☏ +387 33 570-050, ✉ info@isabegovhotel.com. Pn-Pt 10:00-13:30 dla mężczyzn, 14:00-18:00 dla kobiet, So 09:00-19:00 dla kobiet, Nd 09:00-19:00 dla mężczyzn. Odnowiona łaźnia turecka w hotelu Isa-begov z tradycyjną otomańską łaźnią parową, basenem wodnym i gabinetem masażu. 20 KM.
  • Od maja do sierpnia odbywają się spływy raftingowe rzeką Neretva. Zazwyczaj bazą wypadową na wycieczki jest Konjic w połowie drogi między Sarajewem a Mostarem. Operatorzy, którzy organizują jednodniowe wycieczki z Sarajewa, to Sarajevo Funky Tours, Sarajevo Insider i Meet Bosnia Travel. Kosztują one około 100 km łącznie z transportem i obiadem.
  • Zobacz region Sarajewo dla ośrodków narciarskich Jahorina, Bjelašnica i Igman, wszystkie około 35 km.

Praca[edytuj]

Nauka[edytuj]

Zakupy[edytuj]

Sprzedaż owoców, warzyw i orzechów włoskich na targu Markale.

Większość centrów handlowych i ekskluzywnych restauracji akceptuje karty kredytowe. Małe kawiarnie, kluby i sklepy z pamiątkami najczęściej wymagają gotówki, ale mogą się wycofać przy banknotach większych niż 20 KM.

  • 1 Targ Markale (Gradska Tržnica) (duży żółty budynek między Ferhadija i Mula Mustafe Baseskije). 07:00–17:00. Hala Targowa została otwarta w 1895 roku i jest domem dla lokalnych handlarzy mięsem, serem i warzywami: specjalnością są orzechy włoskie. Rynek został zbombardowany z wielką liczbą ofiar śmiertelnych w lutym 1994 i ponownie w sierpniu 1995. Pierwszym atakiem był pojedynczy moździerz, a odpowiedzialność została zakwestionowana. Druga była niezaprzeczalnie pięcioma rundami z pozycji bośniacko-serbskich i przyspieszyła interwencję wojskową NATO w konflikcie.

Baščaršija[edytuj]

Na Starym Mieście można kupić mnóstwo dywanów i lokalnych wyrobów miedzianych. Ponad sto lat temu każda ulica w tym rejonie sprzedawała specyficzny towar: na przykład jedna ulica miała wszystkich kotlarzy, buty na innej, biżuterię na innej. Podziemny suk (otwarty 08:00-20:00) rozciąga się wzdłuż zachodniej strony ulicy Gazi Husrev-begova.

Zakupy z pamiątkami w bezistanie Gazi Husrev-Beya.
  • 2 Bedesten (Bezistan Gazi-Husrev Bega), Gazi Husrev-begova, ☏ +387 33 532-144. Pn-Sb 08:00-20:00, Nd 10:00-19:00. Zadaszony targ z pasmanterią i rękodziełem, zbudowany w okresie Imperium Osmańskiego, z projektem opartym na wzorach meczetów. Bedesten służy jako centralny budynek w historycznej, handlowej części miasta, a swoje początki wywodzi z grecko-rzymskiej bazyliki lub kaiserion, która służyła podobnemu celowi. W czasach osmańskich bedesten miało tak duże znaczenie gospodarcze, że miasta klasyfikowano w dwóch kategoriach: z bedestenem i bez.
  • Galeria Isfahan, Saraći 77 (wewnątrz Karczmy Morića), ☏ +387 33 237 429, ✉ info@isfahans.com. Tradycyjny perski sklep z dywanami w zajeździe Morića. Ręcznie tkane dywany są drogie, ale warto odwiedzić wnętrze zrekonstruowanego zajazdu.}}
  • 3 Sahinpasic, 38d Titova, ☏ +387 33 220-112. Posiada solidną kolekcję literatury historycznej.
  • 4 Baklava Shop Sarajevo, Ćurčiluk Veliki 56 (po północnej stronie Brusa Bezistan), ☏ +387 61 267 428. Autentyczna baklava. Szeroki wybór baklaw w wielu smakach (orzech, migdał, orzech laskowy, pistacja itp.), przy czym baklawy zawierające orę (orzech włoski) uważane są za najbardziej tradycyjne.
  • 5 Ulica Kazandżiluk. Ulica nosi imię mistrzów miedzianych Sarajewa, przy których znajdują się sklepy takie jak Sakib Baščaušević i Aganovic.

Centra handlowe[edytuj]

Sarajewo oferuje liczne centra handlowe, z których najbardziej godne uwagi jest centrum miasta Sarajevo w dzielnicy handlowej. Większość centrów handlowych w Sarajewie została niedawno zbudowana lub odnowiona i oferuje nowoczesne zakupy tym, którzy potrafią znieść irytującą muzykę pop, którą grają przez cały dzień.

  • 6 Sarajevo City Center, Vrbanja 1, ☏ +387 62 992 492. 10:00-22:00. Punkt orientacyjny w dzielnicy handlowej, położony centralnie w Sarajewie wzdłuż bulwaru łączącego lotnisko z historycznym centrum miasta. Mieści największe centrum handlowe w mieście ze 160 sklepami, niezliczoną ilością restauracji i barów oraz luksusowym hotelem.
  • 7 Centrum handlowe Alta, Franca Lehara 2 (po drugiej stronie ulicy od Sarajevo City Center), ☏ +387 33 953-800. Pn-Sb 09:00-22:00, Nd 10:00-20:00. Centrum handlowe w handlowej dzielnicy miasta z 70 sklepami. Znany ze sklepu Lego w środku.
  • 8 Centrum BBI, Trg djece Sarajeva 1 (po drugiej stronie ulicy od parku Veliki), ☏ +387 33 569-990. Pn-Sb 08:00-22:00, Nd 08:00-22:00. Drugie co do wielkości centrum handlowe Sarajewa, po City Center, założone w 2010 roku, ze 125 sklepami. Zdobył nagrodę ICSC European Shopping Centre Awards w 2011 roku.
  • 9 Bosmal City Center, Milana Preloga 12A, ☏ +387 33 725-180. Centrum handlowe na południowym brzegu rzeki, otwarte w 2009 roku, z 50 sklepami.
  • 10 Centrum Importanne, Zmaja od Bosne 7, ☏ +387 33 266-295. 07:00-23:00. Mniejsze centrum handlowe zostało otwarte w 2010 roku z około 35 sklepami.
  • 11 Mercator, Ložionička 16. Jedno z najstarszych centrów handlowych w Sarajewie, otwarte w 2000 roku, z około 35 sklepami.
  • Grand Centar Ilidža, Butmirska cesta 14, ☏ +387 33 629020. Pn-Sb 08:00-22:00; Nd 08:00-21:00. Centrum handlowe Ilidža z 33 sklepami znajduje się przy pętli tramwajowej nr 3 i spa termalnym.

Pieniądze[edytuj]

Lokalną walutą jest marka konvertibilna (KM, Marka zamienna, międzynarodowy skrót BAM), ustalona na 1 € = 1,95583 km (~1 km = 0,51)) i jest używana w całym kraju. Nieformalnie restauracje mogą przyjmować euro za 1 € = 2 km. Nieparzysty kurs wynika z tego, że marka zamienna była powiązana 1:1 z marką niemiecką, która została zastąpiona przez euro po tym kursie.

Wzdłuż Maršala Tita na północnej granicy Starego Miasta znajduje się całe mnóstwo brzegów, zwykle otwarte od poniedziałku do piątku 08:00-18:00, sob 09:00-13:00. Pieniądze można również wymienić w dowolnym urzędzie pocztowym lub w kantorach, które czynne są do godziny 21:00.

Gastronomia[edytuj]

W Bośni mówi się, że niektórzy jedzą, aby móc pić, inni jedzą, aby móc żyć i pracować, ale prawdziwi Bośniacy pracują i żyją, aby jeść. Dużo uwagi poświęca się przygotowywaniu i spożywaniu posiłków w Sarajewie. Gastronomia w mieście rozwijała się pod wpływem Wschodu i Zachodu, a kuchnia bośniacka koncentruje się na lokalnych produktach, takich jak mięso, warzywa, owoce i produkty mleczne.

Oszczędnie[edytuj]

Tanie jedzenie w podróży, z niezliczonych małych sklepów i kawiarni, to burek, ćevapi lub pita. Burek to pasztet mięsny. Ćevapi to grillowane mięsa; słowo to pochodzi od „kebab”, a tradycyjny sarajewski styl to mielona wołowina i baranina w somun flatbread. Pita to pasta filo lub placek, typowymi odmianami są mięso (meso), ser (sirnica, podobny do ricotta), ser i szpinak (zeljanica), dynia (tikvenica) i pikantny ziemniak (krompirusa).

  • 1 Ascinica ASDž, Ćurčiluk mali 3 w Bascarsija, ☎ +387 33 238-500. 08:00-19:00. Kiedy znudzi Ci się tłuste mięso, ASDž serwuje domowe dania kuchni bośniackiej, skoncentrowane na warzywach (ale nie oczekuj 100% wegetariańskich, ponieważ wiele z nich wciąż jest przyprawianych odrobiną mięsa). Zamów przy ladzie w stylu kafeteryjnym: płacisz za talerz i możesz mieszać i dopasowywać różne potrawy do tego samego dania.
  • Buregdžinica Bosna, Bravadžiluk 11, ☎ +387 33 538-426. Codziennie 08:00-23:00. Kawiarnia Pita & Burek, wciśnięta między Mrkva i Bośniacki Dom.
  • 2 Cakum Pakum, Kaptol 10, ☎ +387 61 955 310. Mała restauracja ze świetnymi pikantnymi naleśnikami (naleśnikami).
  • 3 Mr Gurman, Kolodvorska (pofalici), ☎ +387 62 153 900. Fast food
  • 4 Petica Ferhatović, Bravadžiluk 21, ☎ +387 33 537 555. Codziennie 08:00–23:00. Popularna, ale przestronna restauracja serwująca świeże ćevapi w całości z wołowiny. Kelnerki noszą tradycyjne bośniackie stroje. 6 KM dla ćevapi
  • 5 Pizzeria Ago, Mula Mustafe Baseskije 17, ☎ +387 33 203-900. 08:00-23:00. Dobrej jakości pizze i naleśniki na deser za jedyne 1 KM, które są dobrodziejstwem dla budżetowych podróżników ze słodyczami.
  • 6 Pizzeria Maslina, Trg Heroja 10, ☎ +387 62 751 200. Przystępne ceny z różnorodnością kuchni, od włoskiej po tradycyjne dania bośniackie.
  • 7 Pizzeria Terrazza, Strossmayerova 8, ☎ +387 61 569 513. Pizze i kanapki bośniackie

Umiarkowanie[edytuj]

  • 8 Cafe & restoran Ahar, Zmaja od Bosne 13, ☎ +387 67 11 71 777. Miła i spokojna restauracja z europejsko-włoskim menu i ceglanym piecem.
  • 9 Cappuccino, Grbavica (w pobliżu rzeki Miljacka w zielonej okolicy). Codziennie 07:00-22:00. Pyszne bośniackie dania oraz najlepsze makarony i pizza w regionie. Dobry na pełny posiłek lub przekąskę lub po prostu kawę.
  • 10 Hacienda, Bazardzani 3, ☎ +387 33 441 918. Codziennie 10:00-03:00. Meksykańskie jedzenie, w przybliżeniu, np. ich "guacamole" to pikle z musztardą i śmietaną. A może to prototyp nowej kuchni fusion o nazwie BosMex? Duże porcje ze świeżymi składnikami i przyjemna atmosfera. Trochę drogo, ponieważ jest w obszarze turystycznym. W weekendy zamienia się w klub, grając muzykę House i Techno tak głośno, że nie słychać własnych myśli. 8-12 KM za danie główne
Inat Kuca, z tarasem nad rzeką Miljacką.
  • 11 Inat Kuca, Veliki Alifakovac 1 (z przeciwległego ratusza przejdź przez most i skręć w lewo), ☎ +033 477 867, numer bezpłatny: +061 338 177, e-mail: kenan.niksic@gmail.com. 11:00-23:00. Historia tej restauracji sięga okupacji austro-węgierskiej, kiedy Sarajewo realizowało projekty infrastrukturalne na dużą skalę, w wyniku których powstała poczta, Muzeum Narodowe, Wydział Prawa i wiele innych. Kiedy jednak miał powstać ratusz, Austro-Węgrzy zmierzyli się z uporem starego Bośniaka o imieniu Benderija, który mieszkał w tym miejscu przez godzinę. Odmówił rozbiórki swojego domu pod budowę ratusza i dopiero po długich negocjacjach zgodził się oddać swoją posiadłość pod 2 warunkami: zażądał worka złotych monet jako rekompensaty, a dom trzeba było przenieść murowany cegła po drugiej stronie rzeki. Od tego czasu budynek znany jest jako dom złości i symbol bośniackiego uporu i oporu wobec rządu. W 1997 roku dom został przekształcony w uroczą restaurację sprzedającą obfite dania przypominające gulasz i bośniackie specjały. Z tarasu roztacza się widok na rzekę i ratusz w Sarajewie, który zastępuje. Dom urządzony jest w stylu orientalnym i warto go odwiedzić dla samego otoczenia. 6-20 KM.
  • 12 Karuzo, Dženetića Čikma, ☎ +387 62 347 456, e-mail: karuzo@bih.net.ba. Pn-Pt 12:00-15:00 i 18:00-23:00, Sob 18:00-23:00. Menu wegetariańskie i rybne, głównie w stylu włoskim. Restauracja ma tylko 18 miejsc, a rezerwacje są niezbędne. Szef przyjmuje Twoje zamówienie, przygotowuje jedzenie i sam je podaje. Fast food to nie jest, trzeba odłożyć 2-3 godziny.
  • 13 Mrkva, Bravadžiluk 13, ☎ +387 33 532-519. Codziennie 08:30-22:00. Tradycyjne bośniackie fast foody, lokalny ulubiony. Mała sieć z 4 innymi punktami sprzedaży w aglomeracji Sarajewa.
  • 14 Paper Moon, Hamdije Čemerlica 45, ☎ +387 33 956 939, e-mail: info@papermoon.ba. Połączenie dań kuchni międzynarodowej i tradycyjnego glinianego pieca
  • 15 Park Princeva, Iza Hrida br. 7, ☎ +387 61 222 708, numer bezpłatny: +387 33 532 403, e-mail: info@parkprinceva.ba. Codziennie 08:00-23:00. Bośniackie jedzenie, bardzo mieszane recenzje dotyczące jakości i drogie - płacisz za widok na miasto, zwłaszcza o zachodzie słońca, z minaretami kołującymi się wokół doliny.
  • 16 Restoran "Apetit", Gazi Husrev begova 61, ☎ +387 62 86 81 31, e-mail: info@apetit.ba. „Otwarta kuchnia” i codzienne menu przygotowane z wybranych, świeżych potraw; dania mięsne, rybne, risotto, makarony, pomysłowe sałatki, pachnące woki i pyszne słodkie przyjemności. Również dania dla wegan, wegetarian i oferty bezglutenowe.
  • Trattoria Uno, Zmaja od Bosne 45 (obok Novotelu, patrz „Nocleg”), ☎ +387 61 17 22 30. Mała włoska restauracja. Warzywa z grilla jako przekąska są warte spróbowania.
  • 17 Zeljo, Kundurdžiluk 19, ☎ +387 33 441-200. Codziennie 08:00-22:00. Tradycyjne bośniackie jedzenie, lokalny ulubiony. Mała sieć fast foodów z innymi punktami sprzedaży w całym mieście, ale ta jest najbardziej centralna. Dobre miejsce do odwiedzenia z dziećmi.

Ekskluzywnie[edytuj]

  • 18 Bosanska Kuca, Bravadziluk 3, Bascarsija 24/7. Steki. Siedzenia wewnątrz i na zewnątrz - jeśli na dworze jest chłodno, usiądź przy ciepłej ścianie z piekarnikiem za nią i zacznij od bulionu cielęcego muckalica. Kelnerzy mogą mieć kłopot z zamawianiem za dużo, mówiąc, że porcje są małe, a tak nie jest. Bardzo mieszane recenzje dotyczące jakości jedzenia i stosunku jakości do ceny.
  • 19 Dveri, Prote Bakovića 12, ☎ +387 33 537-020, e-mail: info@dveri.co.ba. 09:00-23:00. Domowa restauracja w sercu starego Sarajewa. Bardzo przytulna atmosfera, z nitkami czosnku, mnóstwem pysznego ciepłego chleba, obfitych zup, mięs itp.
  • 20 Mala Kuhinja, Tina Ujevića 13, ☎ +387 61 144 741, e-mail: info@malakuhinja.ba. Pn-Sb 10:00-23:00. Mała restauracja z 15 miejscami, należąca do bośniackiego szefa kuchni Muamera Kurtagica. Bez menu, pójdzie z tym, co dziś świeże i wszelkimi preferencjami, a ty obserwujesz prace w toku.
  • 21 Kibe, Vrbanjuša 164, ☎ +387 33 441 936, +387 61 040 000 (komórka), e-mail: info@kibemahala.ba. Kibe Mahala oferuje wspaniałe panoramiczne widoki na Sarajewo i oferuje wybór najlepszych bośniackich potraw narodowych, w tym słynnej jagnięciny pieczonej na rożnie oraz szeroki wybór win z Bośni i Hercegowiny oraz regionu.
  • 22 Vinoteka, Skenderija 12 (W pobliżu centrum kulturalno-sportowego Skenderija/hala "Mirza Delibasic"), ☎ +387 33 214 996, e-mail: restoranvinoteka@vinoteka.ba. Restauracja Vinoteka oferuje szeroki wybór dań z receptury kuchni międzynarodowej oraz duży wybór win krajowych i zagranicznych. Obok restauracji znajduje się strzeżony parking
  • 23 Brajlovic, Samira Ćatovića Kobre 6, Ilidža (W pobliżu centrum kulturalno-sportowego Skenderija/hala "Mirza Delibasic"), ☎ +387 33 626-226. 07:00-23:00. Na nabrzeżu Zeljeznicy Brajlovic oferuje szeroki wybór bośniackich specjałów. Ich cevapcici są powszechnie znane z tego, że przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców.
Browar Sarajewo
  • 24 Browar Sarajewo, Franjevačka 15 (W pobliżu centrum kulturalno-sportowego Skenderija/hala "Mirza Delibasic"), ☎ +387 33 491-100. Codziennie 10:00-01:00. Duży bar i restauracja w pobliżu Mostu Łacińskiego. Serwuje "zachodnie" jedzenie, tylko taką jakość i ilość w cenie, a także różnorodne piwa warzone na miejscu. Czasami zadymiony i pozbawiony wentylacji, zmienna jakość usług. Browar posiada tu również sklep z pamiątkami/muzeum.

Życie nocne[edytuj]

Sarajewo to tętniące życiem nocne życie z mnóstwem małych tematycznych barów. Kluby są zazwyczaj otwarte do wczesnych godzin porannych. Czwartek, piątek i sobota to gorące dni, mimo że reszta tygodnia oferuje całkiem niezłe życie nocne. W mieście jest prawdopodobnie ponad 100 kawiarni, skupionych na starym mieście, ale wyraźnie rozróżnia się, czy podawana jest tradycyjna kawa bośniacka, czy nie.

Kawiarnie[edytuj]

  • 1 Bosanska kafana „Indeks”, Bascarsija 12 (Kazandziluk), ☏ +387 33 447-485. Kawa bośniacka
  • 2 Cafe Slastičarna „Palma”, Porodice Ribar br.5, ☏ +387 33 714 700, ✉ info@palma.ba. Kawiarnia i cukiernia, znajdująca się w Sarajewie, w części miasta Hrasno, rozpoczęła swoją działalność w 1970 roku. W 1985 roku "Palma" otrzymała CD - Dyplomatyczny Kodeks Konsularny.
  • 3 Ministry of Ćejf, Kovači 26, ☏ +387 61 482 036. Świetne napoje espresso i dobrze wyszkoleni bariści. Mają też karak i dobre ciasta.
  • 4 Miris Dunja, Ulica Čizmedžiluk 9, ☏ +387 62 922 900. Kawa, bośniacka kawa i soki. Na co dzień serwowana bośniacka kawa jest zazwyczaj bardzo dobra, a w dobry dzień kawa bośniacka może być naprawdę nadzwyczajna i wyjątkowa. Kawa bośniacka: 2 KM.
  • 5 Mrvica, Paromlinska 58h (położona w rejonie zamieszkania Novo Sarajevo, w pobliżu „Vjetrenjača” (wiatrak)), ☏ + 387 62 887 777, ✉ info@mrvica.ba. Kawa, brunch, a nawet lunch
  • 6 Mrvica Stare Miasto, Ulica Jelića 5 (w pobliżu Katedry Najświętszego Serca „Katedrala Srca Isusova”). Kawa i różne rodzaje wypieków i deserów. Otwarty ca. 2017. Brak kawy bośniackiej, tylko „nowoczesne” style kawy.
  • 7 Opera Bar/Café, B Sarajeva 25 (naprzeciwko Opery Miejskiej), ☏ +387 33 831-647. 07:00-12:00. Szybkie połączenie WiFi, ale obsługa kelnerska jest często nieprzyjazna i nieuważna. Przyciąga społeczność aktorską i muzyczną wśród stałych bywalców, choć nie jest to miejsce ekskluzywne. Trochę zadymiony. Espresso: 2 km

Bary[edytuj]

  • 8 Café de Paris, Hamdije Kreševljakovića 61 (południowy koniec mostu Ćumurija, w zielono-żółtym budynku), ☏ +387 33 211-609. 07:00–22:00. Być może nie spodziewałeś się znaleźć IPA na Bałkanach, ale Café de Paris serwuje wybór piw rzemieślniczych z sarajewskich minibrowarów. Mają też linię bardzo gładkich lokalnych rakiji (spróbuj pigwy). Nadrzeczna, ogródek z widokiem na imponującą architekturę z czasów austro-węgierskich. Piwo rzemieślnicze 3–4 KM.
  • 9 Tre Bicchieri Wine Store & Tasting Bar, Cobanija 3, ☏ +387 33 223-230. Długa lista win włoskich. Bardzo przytulne i wygodne miejsce. Dobra muzyka i relaksująca atmosfera.

Imprezy[edytuj]

Sonar opracowuje kalendarz wydarzeń w mieście.

  • Międzynarodowy Festiwal Zimowy w Sarajewie (Sarajevska zima), Maršala Tita 9a/V, ☏ + 387 33 266 620, faks: + 387 33 266 621, ✉ ibrahim.spahic1@gmail.com. luty-marzec. Zimowy odpowiednik Festiwalu Filmowego, z muzyką, sztukami wizualnymi, filmem i wideo, sztukami scenicznymi i literaturą oraz programem dla dzieci. Daty na 2020 rok nie są jeszcze potwierdzone.
  • Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Sarajewie, Vijećnica, Obala Kulina bana (Info & Box Office w Urzędzie Miasta), ✉ office@sigf.ba. Kwiecień. Wybitni gitarzyści prowadzą koncerty, warsztaty i konkursy. Daty na 2020 rok nie są jeszcze potwierdzone.
  • Baščaršija Noce: przez cały lipiec w centrum starego miasta odbywają się przedstawienia teatralne, koncerty muzyki klasycznej i rockowej oraz tańce folklorystyczne. Różne lokalizacje, ale skupione wokół Ćemaluša.
  • Festiwal Filmowy w Sarajewie, Branilaca Sarajeva 24 (Bosanski Kulturni Centar), ☏ +387 33 221 516, faks: +387 33 263 381, ✉ info@sff.ba. Lipiec lub sierpień. Duży letni festiwal filmowy, różne miejsca, w tym plenerowy „Summer Screen”. Centrum Kultury ma kasę biletową, ale jeśli możesz, zarezerwuj online. Następne wydarzenie to 16-23 sierpnia 2019.
  • Międzynarodowy Festiwal Teatralny MESS (Internacionalni Teatarski Festival), Kamerni Teater, Maršala Tita 54, ☏ + 387 33 200 392, faks: + 387 33 211 972, ✉ info@mess.ba. wrzesień/październik. Festiwal sztuk ekspresyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki młodzieżowej i alternatywnej. Następne wydarzenie to 28.09-10.10.2019.
  • Festiwal Jazzowy w Sarajewie, La Benevolencija 14, ☏ +387 33 550 480, faks: + 387 33 550 481, ✉ info@jazzfest.ba. Pierwszy tydzień listopada Duży eklektyczny festiwal jazzowy. Kolejne wydarzenie to 7-10 listopada 2019.

Noclegi[edytuj]

Musisz zarejestrować się w lokalnej policji w ciągu 24 godzin od przybycia. Twój hotel lub hostel powinien to zrobić przy zameldowaniu, ale jeśli wybierasz się na dziki obóz lub mieszkasz w prywatnej rezydencji, musisz to zorganizować samodzielnie. Brak rejestracji zwykle nie przeszkadza władzom, ale może skutkować grzywną lub deportacją.

Oszczędnie[edytuj]

  • W parku nad rzeką Miljacką można biwakować na dziko. Są szanse, że zobaczysz już namioty. Podążaj drogą na zachód i trzymaj się blisko rzeki. Latem jest toaleta publiczna. Brak strażnika lub usług.
  • Miejscowi mogą nieoficjalnie zezwolić na pobyt w ich nieruchomości, płatność do uzgodnienia.
  • 1 Haris Youth Hostel, Vratnik Mejdan 29, ☏ +387 33 23 25 63. Haris jest właścicielem, przyjaznym facetem, który jest również właścicielem agencji turystycznej w pobliżu placu gołębi przy Kovaci 1 i może zabrać Cię na wycieczki po mieście, opatrzone adnotacjami ze swoim własne doświadczenia z wojny. Schronisko znajduje się dziesięć minut spacerem pod górę od głównego placu, warto ze względu na widok i gościnność. Akademik 9 € os., pokoje prywatne 20 € os..
  • 2 Hostel City Center Sarajevo, Saliha Hadzihuseinovica Muvekita nr 2/3 (między ulicami Ferhadija i Zelenih beretki), ☏ +387 61 757 587. Wymeldowanie: 10:00. Czyste i schludne miejsce na pobyt z zapleczem kuchennym, 2 dużymi salonami i świetlicami, telewizją kablową, bezpłatnym dostępem do Internetu i Wi-Fi. Posiadają 4-,5-,6- i 10-osobowe mieszane dorms plus 2,3 i 4-osobowe pokoje prywatne. Będziesz musiał wnieść swój bagaż na 4 loty, bez windy. Akademik 15 € os.
  • 3 Motel Jasmin, Kupreska 26 (Bascarsija), ☏ +387 33 71 61 55. Jedno-, dwu-, trzyosobowe z osobnymi łazienkami i TV. Czystość bardzo zmienna. B & B podwójne 30 €.
  • 4 Hostel Ljubičica, Mula Mustafe Bašeskije 65 (Stare Miasto, przystanek tramwajowy Bascarsija), ☏ +387 61 131 813. Sam hostel jest przyjazny, centralny dla Starego Miasta i zazwyczaj czysty. Jest to jednak również biuro podróży i zakwaterowania i może umieścić Cię w dowolnym akademiku w okolicy – ​​w momencie rezerwacji może nie być jasne, co otrzymujesz. Akademik 15 €/os.
  • 5 Hostel Kod Keme (Kemal's Place), Mali Ćurčiluk 15 (Bascarsija), ☏ +387 33 531-140. Mały przyjazny pensjonat z prywatnymi pokojami, bez akademika. B & B podwójne 40 €.
  • 6 Pansion Sebilj, Bravadžiluk bb (Obala Kulina baba między Careve cuprija i Novi most nad rzeką Miljacka), ☏ +387 33 573-500. Większość personelu mówi płynnie po angielsku. W tym samym domu na dole znajduje się kafejka internetowa, w atrium restauracja. Restauracje na Starym Mieście, sklepy spożywcze i apteka znajdują się w odległości spaceru. Dobra lokalizacja, przyjazny personel, ciepła woda, czysta. Ale nie ma internetu, ściany są cienkie jak papier, wszystko słychać w sąsiednim pokoju, a bar na dole gra głośną muzykę do północy, niewygodne łóżka z listew. Prysznice unisex (tylko 2) i łazienka. Nie ma możliwości zamknięcia łazienki lub prysznica w środku. Bez pralni, bez kuchni. Brak szafek na sprzęt. 15 euro za osobę
  • 7 Hostel Tower, Hadzisabanovica 15, ☏ +387 61 800 263, numer bezpłatny: +387 61 566 350, ✉ tower@bih.net.ba. Czyste i głównie przyjazne miejsce, słabe wifi. Dwa razy w latach 2018-19 goście wpadli w konflikt z właścicielem i zostali dosłownie wyrzuceni, z butem do tyłu. Dorm 10 € /os., prywatny pokój od 20 €.
  • 8 Hotel Hayat, Abdesthana 27 (mniej niż 5 minut spacerem na północny wschód od placu Kovači, niedaleko Bascarsija), ☏ +387 33 570-370. 70 USD.
  • 9 Hotel & Hostel Kan Sarajevo, Brace Begic 35 (w pobliżu dworca autobusowego), ☏ +387 33 220 531. Pojedyncze do czteroosobowych sypialni oraz apartamentów. Restauracja na miejscu i osobista pomoc w zwiedzaniu. Od 40 km.

Umiarkowanie[edytuj]

  • 10 Garni Hotel Konak, Mula Mustafe Başeskije 54 (tramwaj 1 do Placu Gołębi, podążaj torami tramwajowymi na zachód przez dwa bloki, spójrz w lewo na czerwono-biały znak), ☏ +387 33 476 900, ✉ info@hotel-konak.com. Zbudowany w 1962 roku i całkowicie odnowiony w 2008 roku. Personel jest przyjazny, mówi po angielsku, a poza sezonem można go namówić do negocjacji. Udogodnienia hotelowe obejmują śniadanie, łazienkę i komputery z dostępem do Internetu, podczas gdy pokoje hostelu są prywatnymi łóżkami dwuosobowymi z telewizją satelitarną, które dzielą łazienkę na trzy pokoje. B&B podwójny od 70 €.
  • Hotel Hecco Deluxe, Ferhadija 2 (Przy Wiecznym Płomieniu), ☏ +387 33 558 995, ✉ heccodeluxe@gmail.com. Hotel biznesowy z apartamentami i restauracją na tarasie. Znajduje się na najwyższych piętrach budynku, który jest pusty, więc w godzinach ciemności jest trochę strasznie. Często pachnie dymem papierosowym. B & B podwójne 70 €.
  • 11 Hotel Michele, Ivana Cankara 27, ☏ +387 33 560 310, +387 61 338 177, ✉ contact@hotelmichele.ba. W cichej okolicy. Personel jest miły, śniadanie i pranie wliczone w cenę plus prywatny parking z bezpośrednim dostępem do windy na piętrach pokoju i bezprzewodowym szybkim Internetem. B & B podwójne 60 €.
  • 12 Hotel VIP, Jaroslava Černija br 3, ☏ +387 33 535533, ✉ hotelvipsarajevo@gmail.com. Most Łaciński i ulica Bascarsija oddalone są od hotelu VIP o 300 metrów. Lotnisko w Sarajewie oddalone jest od obiektu o 9 km.
  • 13 Motel Sokak, Mula Mustafe Bašeskije 24 (tuż obok przystanku tramwajowego Bascarsija), ☏ +387 33 570-355, ✉ info@hotel-sokak.ba. Jest mały, czysty, cichy, przyjazny i wygodny, w starym budynku, ale w środku nowoczesny. Podwójne: 100 USD.
  • 14 Opal Home Sarajevo (Hotel Opal Home), Despićeva 4, ☏ +387 37 445 445, ✉ opalhome@opal.ba. Czterogwiazdkowy hotel o nowoczesnym designie i luksusowym wnętrzu, który został otwarty w 2014 roku, oferuje 12 komfortowych pokoi i 22 miejsca noclegowe.
  • 15 Pansion Stari Grad, Sagrdžije 29A (podejdź na wzgórze z Sebilj), ☏ +387 33 239 898, ✉ pansion_starigrad@hotmail.com. Wymeldowanie: 10:00-11:00. Przytulny hotel w odległości krótkiego spaceru od starego miasta z przyjaznym personelem, który pomoże podróżnym poruszać się po mieście z mapami i wskazówkami. Z Wi-Fi. Podwójne 50 €.
  • 16 Hotel Terex, Ive Andrica 23, 71123 Dobrinja (w odległości spaceru od lotniska), ☏ +387 57 318 100, faks: +387 57 317 150, ✉ terexcompany3@gmail.com. Mniejszy hotel otoczony sowieckimi kamienicami w dzielnicy mieszkalnej Dobrinja, w pobliżu dzielnicy handlowej Dobrinja. 180 KM.
  • 17 Hotel Imzit, Lukavička Cesta, ☏ +387 33 451 423, ✉ imzithoteli@hs-hkb.ba. Podstawowy hotel na obrzeżach Dobrinji u podnóża wzgórza Suma Mojmilo. 160 KM.
  • 18 Hotel Octagon, Akifa Šeremeta 48, ☏ +387 33 789-905. Uroczy, trzygwiazdkowy hotel w dzielnicy mieszkalnej, naprzeciwko lotniska, idealny dla osób podróżujących służbowo z noclegiem. 160 KM.

Ekskluzywnie[edytuj]

Plik:Sarajevo Holiday Inn.JPG
Jasnożółty Hotel Holiday, z wieżą Avaz Twist Tower za
  • 19 Hotel Holiday (dawniej Holiday Inn), Zmaja od Bosne 4, 71000 Sarajewo (5 minut spacerem od dworca kolejowego i autobusowego), ☏ +387 33 288 200, +387 33 288 300, faks: +387 33 288 288, ✉ recepcja@ hotelwakacje.ba. Zameldowanie: 12:00, wymeldowanie: 12:00. Czyste, bezpieczne, ładne pokoje prywatne z łazienką i prysznicem, zadbane. Przyjazny personel mówi po angielsku. Akceptowane karty kredytowe. Restauracja na trzecim piętrze jest świetna. 118 euro.
  • 20 Novotel Sarajevo Bristol, Fra Filipa Lastrića 2 (przystanek tramwajowy Pofalići), ☏ +387 33 705 000, ✉ info@bristolsarajevo.com. Zameldowanie: 14:00, wymeldowanie: 12:00. Hotel biznesowy jest teraz częścią sieci Accor. Świetne pokoje i wygodne łóżka. Przyjazny personel, trzy restauracje/kawiarnie. Certyfikat halal. Uznawany obecnie za jeden z najlepszych dużych hoteli w mieście. W cenę pokoju wliczone jest wejście do małego spa. B&B podwójny od 90 €.
  • 21 Hotel Central, Ćumurija 8 (od strony deptaka Strossmayerova), ☏ +387 33 561 800, ✉ info@hotelcentral.ba. Czysty, wygodny hotel i rzeczywiście jest centralny. Ze spa i centrum fitness. B & B podwójne 110 €.
  • 22 Hotel Colors Inn (Colors Inn Sarajevo), Koševo 8, ☏ +387 33 276600, ✉ info@colorsinnsarajevo.com. Colors Inn Hotel Sarajevo posiada 37 luksusowych pokoi jedno- i dwuosobowych oraz prywatny parking.
Hotel Europe w sercu Sarajewa, za Bezestanem i Taslihanem.
  • 23 Hotel Europe, Vladislava Skarića 5 (tuż obok starego tureckiego bazaru, Bezistan i Tašlihan), ☏ +387 33 580 570, +387 33 580 444, ✉ reception@hoteleurope.ba. Zbudowany w 1882 roku tuż obok średniowiecznych ruin, został niedawno odnowiony, podnosząc go do pięciogwiazdkowego statusu premierowego butiku. Dom dla wielu celebrytów, którzy przyjeżdżają do pracy lub odwiedzają miasto, takich jak John Travolta, Brad Pitt i Angelina Jolie. Wewnętrzna kawiarnia wiedeńska jest świetna i oferuje wiele środkowoeuropejskich, a także lokalnych specjałów. Z hotelu roztacza się widok na znajdujące się tuż obok stanowisko archeologiczne Tašlihan.
  • 24 Hotel President Sarajevo, Bazardžani 1, ☏ +387 33 575 000, ✉ info@hotelpresident.ba. Położony w pobliżu centrum starego miasta Sarajewa. Hotel President oferuje 72 komfortowe pokoje, garaż, salę śniadaniową, salę kongresową oraz kawiarnię/lobby bar.
  • 25 Radon Plaza, Džemala Bijedića 185 (podnóże wieży Avaz, obok salonu BMW), ☏ +387 33 752 900, ✉ recepcija@radonplazahotel.ba. Hotel Swish, nazwany na cześć właściciela, który jest także właścicielem gazety Avaz i jednym z najbogatszych ludzi w mieście. B&B podwójne 100 €.
  • 26 Hotel Espana, Ive Andrića bb, 71123 Lukavica (w niewielkiej odległości od lotniska), ☏ +387 57 961-200, faks: +387 57 961 202. Hotel w spokojniejszej dzielnicy mieszkalnej Sarajewa na terytorium Republiki Serbskiej . 220 KM

Kontakt[edytuj]

W Sarajewie działa czterech operatorów komórkowych: BH Telecom (060, 061, 062), m:tel (065, 066, 067), HT Eronet (063) i Haloo (064). Nie ma zasięgu 4G/LTE, ale 3G jest szeroko dostępne. Ponieważ Bośnia i Hercegowina nie jest częścią UE ani EOG, opłaty za roaming międzynarodowy nie są ograniczone tak jak od 2017 r. i mogą być znacznie wyższe. Jednak Bośnia i Hercegowina jest częścią bałkańskiej strefy roamingowej z Czarnogórą, Serbią i Macedonią Północną, z limitem 0,20 EUR za MB od lipca 2017 r. Ale dotyczy to tylko sytuacji, gdy masz lokalną kartę SIM dowolnego operatora, która może być zakupione w jednym z wielu kiosków w całym mieście. BH Telecom i m:tel mają specjalne oferty skierowane do turystów, zaczynając od 20 km za 5 GB.

Lokalny numer kierunkowy to +387 33 (Kanton Sarajewo), a lokalny kod pocztowy to 71000.

  • BH Telecom, Sarači 60, ☏ +387 33 238-573. Pn-Pt 08:00-22:00, Sob 08:00-16:00. Kilka lokalizacji, najdogodniejsze dla Starego Miasta znajduje się na Sarači obok TIC. Podstawowy pakiet internetu mobilnego za 5 km lub 2,5 € (300 MB) i „Ultra Tourist 1” za 20 km (5 GB). Zapytaj o turystyczną kartę SIM BH Mobile.
  • Poczta Centralna BH Pošta to widok sam w sobie, patrz wcześniejsza lista „Budynki administracyjne”. Jest na Obala Kulina bana 8 obok Teatru Narodowego.
  • Obok dworca kolejowego znajduje się kolejna duża poczta, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-18:00 oraz w soboty w godz.

Bezpieczeństwo[edytuj]

Miny wciąż są ukryte w lasach wokół Sarajewa

W szerszym obszarze Sarajewa (choć nie w żadnym obszarze miejskim) wciąż znajduje się wiele pól minowych i niewybuchów. Nigdy nie wchodź do zniszczonych budynków (które są naprawdę rzadko widywane) i zawsze trzymaj się utwardzonych nawierzchni unikając trawiastych wzgórz otaczających miasto. Obszary, które nie są oczyszczone, są oznaczone żółtą taśmą lub znakami, ale nadal nie wszystkie pola minowe zostały zidentyfikowane z powodu braku zasobów i braku pomocy międzynarodowej. Utwardzone drogi są zawsze bezpieczne. Przestępstwa przeciwko obcokrajowcom są bardzo rzadkie, a miasto można bezpiecznie odwiedzić. (Jak w każdym kraju w byłej Jugosławii, uważaj, aby nie wdawać się w delikatne dyskusje na temat polityki z ludźmi, których nie znasz, ale nawet te mogą być bardzo pouczające, gdy natkniesz się na osobę, która zechce o tym porozmawiać). Uważaj na kieszonkowców, które zwykle działają w pojazdach transportu publicznego.

Bośnia i Hercegowina podwoiła wskaźnik śmiertelnych wypadków drogowych w całej Europie, a Sarajewo było ostatnio świadkiem kilku głośnych wypadków z pieszymi. Bądź czujny podczas jazdy lub przechodzenia przez ulicę.

W mieście pracuje niesamowita liczba kieszonkowców i bardzo niewielu policjantów patrolujących miasto. Szczerze mówiąc, policji w ogóle nie widać. Kieszonkowcy są bardzo niechlujni i dość łatwo ich zauważyć, ale przy takiej liczbie ludzi wybierających kieszenie prawdopodobnie w końcu odniosą sukces.

Ostatnią kwestią dotyczącą zdrowia i bezpieczeństwa jest to, że powietrze w Sarajewie w miesiącach zimowych (listopad-luty) może być zauważalnie gęste od zanieczyszczeń, tak że astmatycy lub osoby z innymi problemami z klatką piersiową mogą często odczuwać zadyszkę, w szczególności w nocy. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość leków, na wszelki wypadek.

Unikaj obszarów miasta, takich jak Alipašino Polje, Švrakino i okolice gminy Novi Grad, ponieważ są to głównie niebezpieczne strefy o wysokim wskaźniku przestępczości, strzelanin, przemocy i ubóstwa. Jedź tam tylko z mieszkańcami, a nie w nocy. W każdym razie jest poza szlakiem turystycznym i najprawdopodobniej nie masz powodu, aby nawet jeździć w te części miasta.

Służby ratunkowe[edytuj]

  • Ogólny numer alarmowy, ☏ 112.
  • Policja, ☏ 122.
  • Straż pożarna, ☏123.
  • Pogotowie, ☏ 124. edytuj
  • Pogotowie górskie, ☏ +387 33 61 29 94 43, numer bezpłatny: 121.
  • BIHAMK (Pomoc drogowa), ☏ 1282
  • 3 Komisariat Policji Kantonu (Policijska stanica Centar), Augusta Brauna 5, ☏ +387 33 226 676, faks: +387 33 443 643, ✉ ps.centar@mup.ks.gov.ba.

Zdrowie[edytuj]

  • Woda z fontann i kranów w Sarajewie jest zdatna do picia, ale może mieć nieprzyjemny zapach chloru. Zasilanie sieciowe można wyłączyć na noc.
  • Głównym zagrożeniem dla zdrowia, pomijając miny lądowe, jest silne światło słoneczne. Zwykłe środki ostrożności: czapka, koszula z długim rękawem, szukaj cienia i nałóż krem przeciwsłoneczny.
  • Apteki (Apotheka) są rozsiane po całym mieście. Dwie przydatne dla Starego Miasta to Al-Hana na Ulika Patka i Apoteka Baščaršija na Obala Kulina bana 40 nad brzegiem rzeki.
  • 4 Szpital Ogólny (Szpital Dr Abdulaha Nakaša), Kranjčevićeva 12, ☏ +387 33 285-100, ✉ info@obs.ba. Tylko jeśli to poważne.

Szacunek[edytuj]

Dziedzictwo kulturowe z okresu osmańskiego, austro-węgierskiego i ostatnio jugosłowiańskiego zostało zasymilowane we współczesnym Sarajewie jako wielokulturowej, wieloreligijnej metropolii. Chrześcijanie katoliccy i prawosławni, muzułmanie i żydzi podzielają miasto, dlatego należy zachować zdrowy rozsądek w odniesieniu do osób o tych wyznaniach religijnych. Nawet młodsze pokolenie jest przeciętnie bardzo religijne w porównaniu z innymi stolicami europejskimi, chociaż nie wszystkie tradycje religijne mogą być przestrzegane równie rygorystycznie. Na przykład młodzi muzułmanie mogą pić wino, ale odmawiają wieprzowiny, podczas gdy starsi muzułmanie prawdopodobnie odmawiają obu. Pamiętaj o tym, gdy oferujesz prezenty rodzinie goszczącej. Odwiedzając meczety, należy nosić odzież zakrywającą skórę, a kobiety powinny nosić chustę zakrywający włosy. W najbardziej turystycznych meczetach będą dostępne dla zwiedzających zasłony w tym celu.

Chociaż wojna w Bośni zakończyła się wymuszonym przez ONZ zawieszeniem broni, leżące u jej podstaw konflikty między różnymi grupami etnicznymi w Sarajewie są dalekie od rozwiązania. Wielu mieszkańców przetrwało oblężenie miasta w latach 1992-95, a prawie wszyscy stracili w konflikcie krewnych i/lub przyjaciół. Silne nastroje antyserbskie mogą być obecne wśród ludności bośniackiej, a blizny po wojnie pozostają w pamięci. Chociaż wojna nie jest tematem tabu, o czym świadczą liczne pomniki i muzea rozsiane po mieście, pozostaje drażliwym tematem, który łatwo przywołuje negatywne wspomnienia, jeśli zostanie potraktowany bez zrozumienia. Oprócz nastrojów antyserbskich, wielu odczuwa również konsternację lub złość wobec Organizacji Narodów Zjednoczonych, które są obwiniane o masakrę w Srebrenicy i niewystarczającą ochronę obywateli Sarajewa podczas oblężenia.

Trwa spór między bośniackimi związkowcami a serbskimi separatystami dążącymi do niepodległości Republiki Serbskiej. Ponieważ sąsiednie miasto Wschodnie Sarajewo znajduje się na terytorium Republiki Serbskiej, opinie będą się różnić w zależności od tego, gdzie w mieście zapytasz, chociaż relacje są mniej napięte niż w innych częściach kraju, a ludzie nie mają problemów z przekraczaniem granic geograficznych. Szczególnie sytuacja polityczna w Sarajewie jest złożona, a osoby z zewnątrz zajmujące stanowisko mogą zostać oskarżone o ingerencję w wewnętrzne sprawy Bośni bez informacji. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się powstrzymanie się od omawiania polityki, chyba że rozmówca sam poruszy temat i poprosi o opinię.

Informacje turystyczne[edytuj]

  • 5 Centrum Informacji Turystycznej, Sarači 58, ☏ +387 33 580 999, ✉ tourinfo@bih.net.ba.
  • „Sarajevo Navigator” to internetowy magazyn przewodników w języku angielskim i bośniackim

Ambasady[edytuj]

  • Australia, Maršala Tita 6/III, ☏ +387 33 206 167.
  • Austria, Dzidzikovac 7, +387 33 279 400, faks: +387 33 668 339, ✉ sarajewo-ob@bmeia.gv.at.
  • Belgia, Grbavička 4, ☏ +387 33 208 362, faks: +387 33 208 362, ✉ sarajevo@diplobel.fed.be.
  • Brazylia, Grbavicka 4, 2. piętro, ☏ +387 33 921 802, +387 33 921 803, faks: +387 33 921 804, ✉ brasemb.sarajevo@itamaraty.gov.br, embsarajevo@gmail.com.
  • Bułgaria, Radnička 30, ☏ +387 33 668 191, faks: +387 33 668 189, ✉ Embassy.Sarajevo@mfa.bg.
  • Chiny, Braće Begić 17, ☏ +387 33 215 102, +387 33 262 110, +387 33 209 918, faks: +387 33 215 105, +387 33 215 108, ✉ chinaemb_ba@mfa.gov.cn, cnembbh @gmail.com.
  • Chorwacja, Ulica maršala Tita 28, ☏ +387 33 277 111, faks: +387 33 472 434, ✉ croemb.sarajevo@mvep.hr.
  • Czechy, Franjevačka 13, ☏ +387 33 587 050, faks: +387 33 587 060, ✉ sarajevo@embassy.mzv.cz.
  • Egipt, Nurudina Gackića 58, ☏ +387 33 666 498, +387 33 665 659, faks: +387 33 666 499, ✉ eg.em.sa@bih.net.ba, embassy.sarajevo@mfa.gov.eg .
  • Francja, Mehmed bega Kapetanović Ljubušaka 18, ☏ +387 33 282 050, faks: +387 33 282 052, ✉ sarajevo.consulaire@diplomatie.gouv.fr.
  • Niemcy, Skenderija 3, ☏ +387 33 565 300, faks: +387 33 206 400, ✉ info@sarajewo.diplo.de.
  • Grecja, Obala Maka Dizdara 1, ☏ +387 33 560 550, faks: +387 33 203 512, ✉ gremb.sjv@mfa.gr.
  • Węgry, Ulica Splitska 2, ☏ +387 33 205 302, faks: +387 33 268 930, ✉ mission.sjj@mfa.gov.hu.
  • Indonezja, Splitska 9, ☏ +387 33 568 510, faks: +387 33 568 528, ✉ sarajevo.kbri@kemlu.go.id.
  • Iran, Obala Maka Dizdara 6, ☏ +387 33 650 210, +387 33 225 126, faks: +387 33 663 910, ✉ iranemb.sjj@mfa.gov.ir, embassy@iran.ba.
  • Włochy, Cekalusa 39, ☏ +387 33 218 021, +387 33 218 022, +387 33 203 959, +387 33 203 960, +387 33 203 961, +387 33 565 450, faks: +387 33 659 368 , ✉ amb.sarajevo@esteri.it.
  • Japonia, Bistrik 9, ☏ +387 33 277 500, faks: +387 33 209 583, ✉ japanbih@sx.mofa.go.jp.
  • Kuwejt, Ulica Telirovića 1 (Talirevića 1), ☏ +387 33 569 020, faks: +387 33 207 636, ✉ info@kuwaitembassy.ba.
  • Malezja, Radnicka 4a, ☏ +387 33 201 578, faks: +387 33 810 036, ✉ mwsarajevo.kln@1govuc.gov.my, mwsarajevo@kln.gov.my.
  • Czarnogóra, Talirevica 4, ☏ +387 33 239 925, faks: +387 33 239 928, ✉ bosniaandherzegovina@mfa.gov.me.
  • Holandia, Grbavička 4, ☏ +387 33 562 600, faks: +387 33 223 413, ✉ sar@minbuza.nl.
  • Norwegia, Ferhadija 20, ☏ +387 33 254 000, faks: +387 33 666 505, ✉ Emb.Sarajevo@mfa.no.
  • Pakistan, Emerika Bluma 17, +387 33 211 836, +387 33 666 657, faks: +387 33 211 837, ✉ parepsarajevo@mofa.gov.pk.
  • Polska, Višnjik 20, ☏ +387 33 290 500, faks: +387 33 290 519, ✉ sarajewo.amb.sekretariat@msz.gov.pl.
  • Katar, Dajanli Ibrahim-bega 23, ☏ +387 33 565 810, +387 33 565 812, +387 33 565 813, faks: +387 33 205 351, ✉ qr.embassy@bih.net.ba.
  • Rumunia, Čobanija 28, ☏ +387 33 207 447, faks: +387 33 668 940, ✉ sarajevo@mae.ro.
  • Federacja Rosyjska, Urijan Dedina 93-95, ☏ +387 33 668 147, +387 33 210 913, faks: +387 33 668 148, ✉ rusembbih@bih.net.ba.
  • Arabia Saudyjska, Ulica Kalemova 40, ☏ +387 33 211 861, +387 33 211 862, faks: +387 33 212 204, ✉ baemb@mofa.gov.sa, sghlah@mofa.gov.sa.
  • Serbia, Obala Maka Dizdara 3a, ☏ +387 33 260 080, +387 33 260 090, faks: +387 33 221 469, ✉ srbamba@bih.net.ba.
  • Słowacja, Trnovska 6, ☏ +387 33 716 440, faks: +387 33 716 410, ✉ emb.sarajevo@mzv.sk.
  • Słowenia, Maglajska 4, ☏ +387 33 251 770, faks: +387 33 251 773, ✉ sloembassy.sarajevo@gov.si, vsa@gov.si.
  • Hiszpania, Ulica Mehmeda Mujezinovića 13 A, ☏ +387 33 584 000, faks: +387 33 239 155, ✉ emb.sarajevo@maec.es.
  • Szwecja, Ferhadija 20, ☏ +387 33 276 030, faks: +387 33 276 060, ✉ ambassaden.sarajevo@gov.se.
  • Szwajcaria, Zmaja od Bosne 11 (RBBH, Budynek B), ☏ +387 33 275 850, +387 33 254 030, faks: +387 33 570 120, +387 33 271 500, ✉ sar.vertretung@eda.admin. ch, sarajewo@sdc.net.
  • Turcja, Vilsonovo šetalište, ☏ +387 33 568 750, +387 33 568 791, +387 33 568 792, +387 33 568 793, faks: +387 33 267 261, +387 33 568 794, +387 33 568 777 , ✉ ambasada.sarajevo@mfa.gov.tr. Reprezentuje również Azerbejdżan.
  • Wielka Brytania, ulica Hamdije Cemerlica 39a (Hamdije Čemerlića 39a), ☏ +387 33 282 200, faks: +387 33 282 203, ✉ britemb@bih.net.ba.
  • Stany Zjednoczone, 1 Robert C. Frasure Street (Ulica Roberta C. Frasuera), ☏ +387 33 704 000, faks: +387 33 659 722

Gdzie dalej[edytuj]

  • Konjic, 43 km na południowy zachód od Sarajewa, ma ogromny bunkier Tito i wycieczki po białych wodach rzeką Neretwą.
  • Jablanica, 20 km na zachód od Konjic, ma godną uwagi nekropolię i scenę mostu kolejowego z bitwy pod Neretwą.
  • Mostar, 30 km na południe od Jablanicy, ma malowniczy stary most i osmańskie centrum. Przyjeżdżasz tą drogą, aby dotrzeć do wybrzeża Adriatyku.
  • Belgrad, stolica Serbii, 200 km na północny wschód od Sarajewa, to tętniące życiem, kosmopolityczne miasto.