Jakub Sobieski (historyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jakub Sobieski ps. Świerszcz, Karol Świerszcz (ur. 23 listopada 1914 w Krakowie, zm. 16 maja 1989 w Brukseli) – polski historyk, działacz Stronnictwa Narodowego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem historyka Wacława Sobieskiego i Stanisławy z Zieleńskich (Szyszkowskiej). Jego ojcem chrzestnym był historyk Oskar Halecki. Jakub Sobieski ukończył krakowskie Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego. Następnie podjął studia na historii w Uniwersytecie Jagiellońskim. Wojna spowodowała, magisterium z historii uzyskał dopiero po wojnie w Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie w Londynie. W okresie okupacji był czynny w ZWZ-AK. Był komendantem podokręgu Nr 33 Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) w okręgu krakowskim. Brał udział w Powstaniu Warszawskim - w zgrupowaniu „Gustaw”. W 1945 nie powrócił do Polski, udał się na emigrację do Belgii. Tam był współzałożycielem organizacji "Robotnicza Młodzież Katolicka" i współwydawcą i redaktorem dwutygodnika „Polak na Obczyźnie”. Był inspektorem szkolnym w Brukseli. W 1951 został prezesem "Akcji Katolickiej". Od 1954 przebywał w Rzymie, gdzie prowadził wykłady z historii dla przyszłych współpracowników wydawnictwa "Sacrum Poloniae Millennium". W 1947 ożenił się z Danutą Jastrzębską, mieli pięcioro dzieci. Absolwent historii Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (mgr 1962 - Jean de Pologne à Louvain).

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Jean de Pologne à Louvain (1253), pref. de Léon van der Essen, avant-propos par Oskar Halecki, Bruxelles: Editions de l'Institut d'Etudes Polonaises en Belgique 1950.
  • Jan z Polski [w:] Polski Słownik Biograficzny, t. 10, Wrocław 1962-1964, s. 468-469.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]