Zasychanie liści czereśni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zasychanie liści czereśni (ang. leaf scorch of cherry[1]) – choroba czereśni i wiśni wywołana przez Apiognomonia erythrostoma[2].

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Choroba występuje głównie na czereśniach, rzadko na wiśniach i śliwach. W Polsce występuje sporadycznie i nie wyrządza większych szkód gospodarczych[3].

Pierwszymi objawami choroby na czereśniach są plamy, początkowo zielonożółte, potem brunatne. Porażone liście usychają, zwijają się wzdłuż głównego nerwu i obumierają, ale pozostają na drzewie aż do następnej wiosny. Pędy silnie porażone słabiej rosną i gorzej owocują. Bardzo rzadko następują zniekształcenia i zasychanie owoców czereśni[3].

Epidemiologia[edytuj | edytuj kod]

Wywołujący chorobę grzyb zimuje w postaci grzybni i owocników w tkankach porażonych i obumarłych liści. Wiosną wytworzone w nich askospory dokonują infekcji pierwotnych na młodych liściach. Na obumarłych liściach powstają także bezpłciowe konidia. Według niektórych fitopatologów dokonują infekcji wtórnych, według innych nie są zdolne do kiełkowania i infekowania roślin[3].

Faza pasożytniczego rozwoju Apiognomonia erythrostoma w żywych liściach trwa nie dłużej niż dwa miesiące, przez pozostałą część roku żyje on na obumarłych liściach jako saprotrof i nekrotrof[3].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Wygrabianie i usuwanie z sadu opadłych liści zmniejsza inokulum patogenu. Opryskiwanie drzew przeciwko rakowi bakteryjnemu skutecznie ogranicza także zasychanie liści czereśni. Jeżeli nie stosuje się ochrony chemicznej przeciwko temu rakowi, a istnieje zagrożenie zasychaniem liści, należy czereśnie opryskiwać fungicydami miedziowymi, ftalimidynowymi lub ditiokarbaminianowymi. Pierwszy zabieg wykonuje się przed kwitnieniem, drugi zaraz po przekwitnięciu drzew[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Apiognomonia erythrostoma(GNOMER), EPPO Global Database, ISBN 978-0-6481143-1-4 [dostęp 2022-10-02].
  2. Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  3. a b c d e Marek Grabowski, Choroby drzew owocowych, Kraków: Wyd. Plantpress, 1999, ISBN 83-85982-28-0.