Thecotheus holmskjoldii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Thecotheus holmskjoldii
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

kustrzebniaki

Rząd

kustrzebkowce

Rodzina

Ascobolaceae

Rodzaj

Thecotheus

Gatunek

Thecotheus holmskjoldii

Nazwa systematyczna
Thecotheus holmskjoldii (E.C. Hansen) Chenant.
Bull. Soc. mycol. Fr. 34(1-2): 39 (1918)

Thecotheus holmskjoldii (E.C. Hansen) Chenant. – gatunek grzybów należący do rodziny zasłonakowatych (Cortinariaceae).

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Thecotheus, Ascobolaceae, Pezizales, Pezizomycetidae, Pezizomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisał go w 1805 r. Emil Christian Hansen, nadając mu nazwę Ascophanus holmskioldii. W 1918 r. Jules E. Chenatais w 1918 r. przeniósł go do rodzaju Thecotheus[1]. Według Index Fungorum jest to takson niepewny[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocniki o średnicy 0,5–1 mm, występujące pojedynczo, w rozproszeniu, siedzące, w kształcie łuski lub prawie cylindryczne, lekko szare. Tarczka owocnika wypukła z brodawką, boki nierówne, często przypominające trochę otręby. Grzybnia nitkowata, rozgałęziona, z przegrodami, prawie bezbarwna. Worki, maczugowate ze zwężającą się, zaokrągloną górną częścią i okrągłym wieczkiem, 8-zarodnikowe. Askospory wydłużone, owalne, o nierównej powierzchni, 30–36 × 15–16 µm. Na każdym końcu mała okrągła brodawka, z której wyłania się wiązka cienkich, zwężających się strzępek. Askospora wraz z dwoma brodawkami otoczona jest bezbarwną, galaretowatą osłonką. Gdy zarodniki opuszczają worki, wyłaniające się z brodawki strzępki szybko zanikają, następnie osłonka pęcznieje do znacznej objętości. Parafizy cienkie, nitkowate, z przegrodami, na końcu czasami lekko nabrzmiałe, bezbarwne, takiej samej długości jak worki, pojedyncze lub rozgałęzione[2].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Znany jest na nielicznych stanowiskach w Europie i Ameryce Północnej[3]. W Polsce M. A. Chmiel w 2006 r. przytoczyła 5 stanowisk[4].

Grzyb koprofilny występujący na odchodach zwierząt roślinożernych[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2024-05-16] (ang.).
  2. Thecotheus holmskjoldii [online], Ascomycete.org, 2016 [dostęp 2024-05-16] (duń.).
  3. Występowanie Ascophanus holmskioldii na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2024-05-16].
  4. a b Maria Alicja Chmiel, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów workowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany PAN, 2006, s. 120, ISBN 978-83-89648-46-4.